Domov Ekonomika Podnikateľov šokovali zálohové faktúry, vláda síce neskoro, no zasiahla

Podnikateľov šokovali zálohové faktúry, vláda síce neskoro, no zasiahla

0
0

Slovenská vláda prisľúbila ešte koncom minulého roka pomoc malým podnikateľom s rastúcimi cenami energií. Napriek prísľubu však dostali zálohové faktúry niekoľkonásobne vyššie ako minulý rok. Premiér Heger to odôvodnil tým, že sa podnikatelia neozvali.

Niektoré firmy vysoké zálohové faktúry zaplatili, niektoré avizovali, že pri takýchto cenách budú musieť svoje podnikanie ukončiť, niektoré vyzývali vládu na riešenie. Tá s ním napokon prišla v polovici januára. Ceny energií zastropovala.

Ceny zastropovali

Dodávatelia nastavia zálohové platby pre malé firmy v regulácii podľa zastropovaných cien energií stanovených vládou. „Dnes sa konalo rokovanie vlády, na ktorom sme schválili nariadenie.

Ním sa zálohové platby nastavia podľa zastropovaných cien pre podnikateľov pri elektrine do 30 MWh a pre podnikateľov so spotrebou plynu do 100 MWh ročne.

Pri týchto podnikateľoch sme tiež urobili zmenu. Budú mať kompenzovaných nie 80 % z rozdielu, ale 100 % z rozdielu (medzi regulovanou a zastropovanou cenou energií, pozn. TASR), pretože práve oni vychádzali z regulovaných cien, ktoré boli najvyššie,“ priblížil po mimoriadnom rokovaní vlády dočasne poverený premiér Eduard Heger (OĽANO).

Dodal, že tým podnikateľom, ktorým už v poslednom období prišli zálohové faktúry s extrémne vysokými cenami energií, na základe dohody s dodávateľmi energií sa vystavia nové zálohové faktúry.

„Zálohové faktúry dostala len podstatne menšia časť podnikateľov. Mnohí dodávatelia energií ešte na základe žiadosti ministerstva hospodárstva z konca minulého roka vystavenie zálohových platieb pozastavili.

Jedná sa o veľkých dodávateľov ako SPP, Západoslovenská energetika, ale aj VSE. Tie prakticky zaslali len rozpis zálohových platieb, nie samotný daňový doklad,“ doplnil dočasne poverený minister hospodárstva Karel Hirman (nominant OĽaNO).

Podstatná časť zálohových faktúr (daňových dokladov) je splatná podľa Hirmanových slov až vo februári.

„Títo podnikatelia nemuseli teda ešte tieto zálohové platby uhradiť. Uhradiť však musia faktúry, ktoré dostali za december,“ upozornil minister hospodárstva s tým, aby sa firmy riadili komunikáciou s dodávateľom energie.

Chyba podnikateľov či Hirmana?

Premiér Heger okomentoval neskoré zastropovanie cien energií tak, že sa podnikatelia mali ozvať skôr.

Problém vysokých zálohových faktúr za energie však podľa bývalého ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) nie je v tom, že sa podnikatelia neozvali, ale v tom, že súčasný minister hospodárstva Karel Hirman nedotiahol začatú robotu do konca.

„Od začiatku roka začali chodiť podnikateľom zálohové faktúry za elektrinu. Vo výške až do desaťnásobku ich minuloročných platieb! Vôbec nie je problém, že minister bol na dovolenke, každý potrebuje oddych, a práca ministra prináša zodpovednosť a stres.

Ale celú jeseň sa na tento problém mohol pripravovať,“ uviedol Sulík. Hirman podľa šéfa liberálov o všetkom vedel, keďže pripravená legislatíva bola súčasťou agendy, ktorú mu Sulík so štátnym tajomníkom Karolom Galekom odovzdali.

Viacero vinníkov

Predseda opozičnej strany Smer-SD však má na to iný názor. Podľa neho sú vinníkmi vysokých zálohových faktúr, ktoré prišli začiatkom tohto roka malým podnikateľom, bývalý minister hospodárstva Richard Sulík, jeho štátny tajomník Karol Galek a Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).

Odvolal sa pritom na list, ktorý minulý rok v júni poslal Galek predsedovi ÚRSO Andrejovi Jurisovi. V ňom ho v mene ministerstva hospodárstva žiadal o posun referenčného obdobia, za ktoré mali dodávatelia elektrickej energie nakupovať elektrinu na rok 2023, na august a september.

„Títo hochštapleri na ministerstve hospodárstva odporučili a dali žiadosť ÚRSO, aby sa – pokiaľ ide o cenník a ďalšie veci – riadili poslednými dvoma mesiacmi tretieho kvartálu roku 2022, teda augustom a septembrom, kedy bola cena elektrickej energie na burze 600 eur za megawatthodinu.

Čo to je? Sabotáž? Ako môže niekto odporučiť úradu, aby stanovil ceny na základe burzovej ceny 600 eur, keď to museli presne vedieť?“ kritizoval Fico.

Regulačný úrad podľa neho namiesto toho, aby protestoval, postupoval podľa týchto pokynov. Dodávatelia teda nakupovali drahú elektrinu a na základe toho potom posielali vysoké zálohové faktúry.

„Máme teda jasný dôkaz, že za vysoké zálohové platby zodpovedá Sulík, jeho štátny tajomník Galek a ÚRSO,“ dodal líder Smeru-SD.

Mimoriadnu schôdzu o cenách energií neotvorili

Mimoriadnu schôdzu Národnej rady (NR) SR o riešení vysokých cien energií a ďalších opatreniach na odstránenie zlyhávania verejných politík sa ani po štyroch pokusoch nepodarilo otvoriť.

Podobne ako vo štvrtok (19. 1.) sa ani v piatok 20. januára dvakrát neprezentoval dostatok poslancov. Ešte vo štvrtok na neúspešný začiatok schôdze reagovali viaceré strany.

Koaličné OĽANO navrhované mimoriadne rokovanie považuje za marketing opozície a zbytočné vykopávanie otvorených dverí. Podľa opozičného Smeru-SD koaličné strany schôdzu nechcú umožniť, lebo nevedia riešiť problémy ľudí.

Výnimkou zo strán vládnej koalície boli poslanci Sme rodina, ktorí sa pri snahe o otvorenie schôdze opakovane prezentovali. Mimoriadne rokovanie iniciovali opoziční poslanci.

Navrhli, aby parlament prijal uznesenie o opatreniach k odstráneniu zlyhávaní hospodárskej, sociálnej, bezpečnostnej a ďalších verejných politík, zakladajúcich riziká úpadku Slovenska.

NR SR by mala podľa návrhu okamžite schváliť realizáciu opatrení na posilnenie odolnosti hospodárstva, verejnej sféry a obyvateľov voči extrémnemu nárastu cien energií.

ano, TASR, foto: TASR/Michal Svítok  



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…