Domov Komentáre Martin KLUS: Skvelá ruská príležitosť byť opäť priateľom

Martin KLUS: Skvelá ruská príležitosť byť opäť priateľom

3
0

Nie je to tak dávno, keď ruský prezident riešil najdôležitejšie politické a ekonomické otázky ako priateľ a spojenec s najmocnejšími lídrami západu v rámci tzv. skupiny ôsmich G8.

A ani spoločné cvičenie vojsk NATO za účasti Ruska nebolo ničím nezvyčajným. Potom ale prišla invázia do Gruzínska a najmä anexia Krymu, ktorá novú studenú – hybridnú vojnu rozbehla na plné obrátky. Je to škoda.

Napäté vzťahy, sankcie, rôzne vojenské aktivity, či otvorené odkazy o nepriateľstve škodia rovnako východu aj západu. Otázkou je, ako z toho von? Priznám sa, neviem aké sú ruské očakávania, no my na západe máme jasno, ako z Ruska opäť urobiť plnohodnotného priateľa a spojenca.

Stručne by sa to dalo zhrnúť takto:

1. stiahnite sa z hybridnej vojny, vrátane vmiešavania sa do volieb na Západe;
2. vráťte Ukrajine Krym, alebo začnite rokovať o finančných kompenzáciách za jeho zabratie;
3. prestaňte podporovať vzbúrencov na Donbase a pomôžte s normalizáciou pomerov na východnej Ukrajine;
4. zasaďte sa za ukončenie občianskej vojny v Sýrii diplomatickou cestou a buďte spolugarantom slobodných volieb;
5. nepodnikajte nelegálne odvetné akcie voči vašim bývalým agentom a
6. rešpektuje ľudské, občianske a politické práva na svojom území vrátane slobody tlače a slobody prejavu.

Som si istý, že nič z toho nie je nenaplniteľné. Ako to už ale býva, najťažšie je urobiť prvý krok. No a tu sa práve v týchto dňoch objavila ideálna príležitosť.

Medzinárodné vyšetrovanie zostrelenia letu MH17 z roku 2014 minulý týždeň doplnilo mozaiku, podľa ktorej je zrejmá priama zodpovednosť ruských ozbrojených síl a nimi podporovaných separatistov.

Celý civilizovaný svet žiada, aby smrť 298 nevinných ľudí vrátane detí, nezostala nepotrestaná. Rusku teda stačí „maličkosť“. Prestať kryť vrahov a vyvodiť voči nim adekvátnu zodpovednosť.

Obávam sa ale, že prehnaný optimizmus nie je na mieste.

Martin Klus, politológ a poslanec NR SR za SaS

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

3 komentáre

 1. Julius

  2. augusta 2018 at 13:31

  pán Klus,koľko ľudí verí čo publikujete? A otázky čo dávate pánovi Mihálovi sú detinské,pretože ani vy na ne odpoveď nepoznáte.

  Odpoveď

 2. Július Miháli

  4. júna 2018 at 19:17

  Pán klus a čo tak stianutie vojsk NATO z Europy navždy a Amerika sa nebude miešať do politiky EU štátov a Pobaltia a Ruska. Koľko dlhuje Ukrajina Rusku je logické že Rusko si berie to čo je jeho. Treba nezávislé vyšetrenie zostrelenie lietadla nad Ukrajinou. je známe že v Ukrajine sa rozmáha Fašizmus to vám pán Klus nevadí. A to že za dodanie amerických zbraní na Ukrajinu, Môže Amerika skladovať jadrový odpad na Ukrajine? Nie je to veľké riziko pre okolité štáty? Pán Klus a Vy chcete byť primátorom Banskej Bystrice? No zbohom.

  Odpoveď

  • Martin Klus

   12. júna 2018 at 21:30

   Ďakujem za Váš komentár p. Miháli. Začnem od konca. Nie nechcem byť primátorom Banskej Bystrice. A skúsim pár otázok, ak dovolíte. To vy si skutočne myslíte, že dlh krajiny sa rieši vojenským obsadením a následnou anexiou jej územia? Viete aký je dlh SR a komu tieto prostriedky dlží? V čom konkrétne sa USA mieša do politiky EÚ? Počuli ste už o nedávno ohlásenej obchodnej vojne medzi USA a EÚ? Nielen na Ukrajine, ale aj na Slovensku máme ľudí vyžívajúcich sa v neonacistickej a fašistickej symbolike a histórii. A áno veľmi mi to vadí. Môžete mi prosím upresniť kedy, kde a aké zbrane dodali USA Ukrajine a kde konkrétne skladujú jadrový odpad v tejto krajine? A možno ešte jedna podotázka, viete kde skladuje resp. skladovalo jadrový odpad Slovensko? Aby sme neobťažovali ostatných pokojne môžme ďalej pokračovať v konverzácii cez e-mail martin@klus.sk, prípadne aj osobne, ak si spravíte cestu do NR SR.

   Odpoveď

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…