Domov Komentáre KREMSKÝ: Dohľad nad STK-čkami ako hniezdo korupcie?

KREMSKÝ: Dohľad nad STK-čkami ako hniezdo korupcie?

2
5

Chceli by ste takú svoju štátnu trafiku? Súkromný monopolný biznis zaručený štátom dokonca priamo v zákone? Prečo nie? Na Slovensku nič nie je nemožné. Pod ochranou ministerstva dopravy.

Štát napríklad riadi stanice technickej kontroly cez súkromnú firmu, takzvanú technickú službu. Vydáva jej licencie na 5 rokov a dáva na starosť školenie, skúšanie technikov, dohľad nad STK-čkami, či prevádzku informačného systému, kde sa všetko zaznamenáva.

Dokonca sa priamo v zákone uvádza, že takúto licenciu štát smie vydať len jednu.

Takáto jediná súkromná technická služba kontroluje STK-čky, ďalšia súkromná firma emisné kontroly, iná má dohľad nad kontrolami originality a štvrtá nad montážami a certifikáciou plynových pohonov.

Niet divu, že takéto firmy majú obrovské zisky a je to neobmedzený priestor pre korupciu. Kým STK-čky musia mať v každom okrese aspoň jednu konkurenčnú prevádzku, technické služby sa tým trápiť nemusia.

Tento monopol treba rozbiť. Navrhol som preto zmenu zákona, aby takéto technické služby museli byť aspoň dve. Spoločne by vyvinuli predpisy a zdieľali by informačný systém. Majitelia STK-čok by si mohli vybrať, s ktorou technickou službou budú spolupracovať.

Žiaľ, na ministerstve dopravy si konkurenciu v tejto oblasti nevedia predstaviť. Pomery, ktoré tam už roky vládnu sa im meniť nechce, aj keď by to mohlo zlepšiť fungovanie STK-čok a emisných kontrol, kde sa roky hovorí o korupcii a podvodoch.

Verím, že zdravý rozum zvíťazí a podarí sa posunúť ich fungovanie na vyššiu úroveň. Pre mňa je boj proti korupcii a zvyšovanie konkurencie vecou srdca, sú to hlavné dôvody, prečo som sa rozhodol ísť do politiky.

Nenechám sa odradiť odporom úradníkov a toleranciou politikov k súkromným trafikám a hniezdam korupcie.

Peter Kremský, poslanec NR SR za OĽaNO a predseda Výboru pre hospodárske záležitostiNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

2 komentáre

 1. MALO

  7. októbra 2021 at 19:31

  Milý p.poslanec Kremsky,
  Nedá mi nereagovať na Váš, podľa mňa, podlý útok na technické služby pôsobiace v oblasti kontroly vozidiel. Skúsim reagovať postupne:
  O konkurenčnom prostredí by ste mohli hovoriť presne pri staniciach STK, kde uzavretú sieť ste stále neotvorili, napriek stále zvyšujúcemu sa počtu dopravných prostriedkov. Takže argumentácia typu že “STK-čky majú minimálne jednu konkurenciu v okrese“ je úbohá (to Vás asi p.X z NASTK mylne informoval)
  Vyberať si svoj kontrolný orgán je v akom banánovom štáte realitou??? Prepáčte, ale touto Vašou logikou, by som si ja ako daňovník mohol vyberať svoj daňový úrad !!!! To naozaj myslíte vážne ? ( viem, že myslíte, tak sa nenamáhajte….?)
  O korupcii v TS ste sa, prosím, dozvedeli ako? Viete, že ak takéto informácie máte, je Vašou povinnosťou ich oznámiť … A ak nemáte, tak z akého titulu si dovoľujete takéto tvrdenia??? Váš citát “ Pre mňa je boj proti korupcii a zvyšovanie konkurencie vecou srdca” je iba frázou, ak obhajujete iba 2 STK na jeden okres.
  S pozdravom prispievateľ na Váš poslanecký plat, ktorý Vám zjavne nestačí .

  Odpoveď

 2. Tobácco

  4. októbra 2021 at 14:54

  Panáčik, teba kto si kúpil??? Najskôr si urob poriadok vo svojom straníckom chlieve a potom sa venuj ,,trafikám,,. O odbornosti a informovanosti k danej téme, tiež vieš asi len ,,bla, blablaa, blablablaaaaa,, ako tvoja v horskom potoku vymáčaná kolegyňa.
  Vrať se do hrobu!

  Odpoveď

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…