Domov Zdravie Ako si počas Vianoc nezničiť zdravie

Ako si počas Vianoc nezničiť zdravie

0
0

Vianoce sa nezadržateľne blížia. Sviatky pokoja, ako ich mnohí nazývajú, však každým rokom strácajú na význame. Ľudia sa náhlia za darčekmi a potravinami, ktorými by zaplnili vianočný stôl až po okraj. Mnohí zabúdajú na skutočnú podstatu tohto sviatku a popri predvianočnom a vianočnom zhone zabúdajú na svoje fyzické a duševné zdravie.

Veď sú Vianoce. Každý pozná túto starú výhovorku, ktorou sa mnohí snažia zakrývať svoje prejedanie. Presne o tom predsa Vianoce podľa niektorých sú.

Vianočných dobrôt plný stôl, pripíjanie si na najkrajšie sviatky v roku a to všetko znásobuje stres a zhon, ktorý sa s nimi spája. Toto nie veľmi milé spojenie má na naše zdravie nepriaznivý vplyv.

Existujú ale možnosti, vďaka ktorým si vianočné sviatky na jednej strane užijete a na druhej strane neuškodíte ani vášmu telu.

Jedla nie je nikdy dosť

Obchody v predvianočnom období sú zárukou, že narazíte na podráždených a uponáhľaných ľudí. Najmä posledné dni pred Vianocami môžete mať pocit, že sa blíži koniec sveta.

Kvôli tomu potom vzniká pocit, že Vianoce sú obyčajným obchodným trikom, na ktorý my veľmi radi naletíme. Tomuto znechuteniu sa ale dá veľmi jednoducho predísť.

V posledných predvianočných dňoch sa obchodom snažte vyhýbať oblúkom. Potraviny nakupujte priebežne podľa ich trvanlivosti a možno vám obchody, ktoré sa definitívne zatvoria na Štedrý deň presne napoludnie, nebudú naháňať hrôzu ani stres.

Zdravšie vianočné dobroty

Tradičná kapustnica s údeným mäsom a nie príliš diétnou klobásou, zemiakový šalát s majonézou, či sladké koláčiky od výmyslu sveta. Tieto jedlá veru nepôsobia príliš zdravo.

Samozrejme raz za čas si môžeme dopriať. Tí, ktorí dodržiavajú počas roka prísny stravovací režim by si takouto vianočnou priepustkou mohli v tele narobiť poriadnu šarapatu.

Veľmi vhodným spôsobom ako zasýtiť svoje chute a nezaťažiť žalúdok je nájsť vhodnú potravinovú alternatívu. Stačí len porozmýšľať nad tým, ktorá ingrediencia v jedle je najmenej zdravá a ktorou zdravšou by sa dala nahradiť, aby jedlo nestratilo svoje čaro.

Kapustnica vie byť aj fitnes, či dokonca vegetariánskym jedlom. Docielite to tak, že obyčajný olej zameníte za olivový, namiesto kuchynskej soli siahnete po himalájskej alebo morskej a nepridáte do nej údené mäso, ani klobásu.

Ak si kapustnicu bez vône mäsa neviete predstaviť, pridajte si do nej aspoň kuracie mäso, ktoré je omnoho diétnejšie. No a samozrejme zabudnúť by ste mali ani na kyslú smotanu, ktorá nepatrí medzi zdravé pokrmy.

A čo tak ďalšia zdravá alternatíva v podobe majonézového šalátu bez majonézy? Príprava zdravšieho zemiakového šalátu nie je o nič náročnejšia a líši sa len v jednej ingrediencii. Majonézu skúste jednoducho vymeniť za biely jogurt.

No a ako sa vyhnúť obľúbeným koláčikom, ktoré na vianočnom stole nemôžu chýbať? Ak chcete vyčarovať chutné a k tomu aj zdravé koláčiky je nutné, aby ste dodržali viacero jednoduchých pravidiel.

V prvom rade by ste v prípade zdravých koláčikov mali zabudnúť na obyčajný biely cukor. Určite už viete, že je vhodné, aby ste ho nahradili medom, javorovým sirupom, alebo výborným trstinovým cukrom.

V prípade kypriaceho prášku je alternatívou vínny kameň, ktorý sa získava pri výrobe vína. No a poslednou veľmi dôležitou radou je, aby ste v žiadnom prípade pri pečení nepoužívali polotovary z obchodu. Radšej si všetko pripravte svojpomocne, aby ste mali istotu vo všetkých použitých ingredienciách.

Vianočné maškrtenie

S vianočnými sviatkami sa spájajú aj rodinné návštevy. Každý chce byť tým najlepším hostiteľom a stoly sa doslova prehýbajú. Vo väčšine prípadov nemusí byť človek ani hladný a jedia mu takpovediac len oči.

Skúste byť teda trošku prieberčivý a skúste na stole nájsť maškrty, ktoré patria medzi tie zdravšie. Ak ste ale takpovediac prehrali boj so stolom plným dobrôt od výmyslu sveta, nezúfajte.

Niekedy môže aj pevná vôľa sklamať no dôležité je, aby ste sa nenechali odradiť. Po nezdravom jedle, ktoré vás od zdravej stravy môže odradiť skúste siahnuť po vašom obľúbenom diétnom jedle, ktoré vás opäť o zdravom stravovaní presvedčí.

Sviatočné dlhé noci či dlhé vylihovanie

Zima je obdobím, ktoré sa vyznačuje krátkymi dňami a dlhšími nocami. Práve tie sviatočné noci bývajú často ešte dlhšie, keďže ich chceme tráviť v spoločnosti, prípadne na obľúbených vianočných zábavách.

Málo spánku však znamená málo energie, ktorá je v tomto sviatočnom období obzvlášť potrebná. So spánkom súvisí aj ďalšie riziko. Mnohí chcú konečne využiť zaslúžené voľno na to, aby v posteli trávili všetok svoj voľný čas.

Ani to ale nie je príliš správne. Rovnako ako nedostatok spánku, vie zdravie potrápiť aj dlhé vylihovanie.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Zdravie na svahu je prvoradé

Nie je jedno s čím si štrngáte

Počas Vianoc sa mnohí potrebujú konečne uvoľniť. Siahajú preto po alkoholických nápojoch, ktoré by s tým mali zaručene pomôcť. Okrem striedmej konzumácie alkoholu je dôležité aj to, s čím si pripíjate.

Na Vianoce to často bývajú sladké likéry, punč, či varené víno. Najvhodnejším nápojom stále zostáva kvalitné víno. Sladké likéry, či miešané nápoje s vysokým obsahom cukru najmä vo veľkom množstve nie sú tým najvhodnejším spôsobom, ako Vianoce osláviť.

Vianoce so zdravím v konečnom dôsledku nemajú veľa spoločného. Spojenie predvianočného stresu s nie príliš zdravým jedlom dokážu naše psychické aj duševné zdravie poriadne potrápiť.

O to viac, ak počas roka patríte k ľuďom, ktorí si potrpia na zdravú stravu, dostatok pohybu a aj spánku. Síce sa počas Vianoc drobné zaváhania tolerujú, určite by pochybenia nemali sprevádzať celé vaše sviatky.

Veď Vianoce sú predsa o niečom inom ako o neustálom prejedaní a stresovaní sa tým, či je na stole všetko, čo by tam byť malo. Ak dáte na naše rady a skúsite sa na tieto sviatky pozrieť z iného uhla pohľadu, možno Vianociam opäť vrátite čaro, ktoré postupne strácajú.

puma, foto: shutterstock, depositphotosNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…