Domov Slovensko PRIESKUM: Vianočné zvyky a tradície

PRIESKUM: Vianočné zvyky a tradície

0
0

Blíži sa čas Vianoc, s ktorými sú spojené rôzne zvyky v našich domácnostiach. V našom pravidelnom prieskume sme zisťovali, ktoré z nich dodržiavame v našich domácnostiach.

Najčastejšie sa v slovenských domácnostiach dodržiavajú zvyky, ktoré sú spojené s konzumáciou počas štedrovečernej večere.

Približne 8 z 10 respondentov uviedlo, že sa u nich počas štedrovečernej večere konzumujú vždy alebo väčšinou oblátky s medom či cesnakom (84 %). Vo výraznej väčšine slovenských domácností sa počas večere pravidelne konzumuje aj ryba (82 %).

Približne 7 z 10 (68 %) opýtaných uviedlo, že sa vždy alebo väčšinou pred večerou na Štedrý deň pomodlia.

Pre približne polovicu domácností sú typické aj nasledujúce zvyky: dodržiavanie pôstu počas Štedrého dňa (57 %), rozrezávanie jabĺčka (57 %), dávanie peňazí pod obrus (49 %) a nechávanie voľného miesta pri štedrovečernom stole (46 %).

Najmenej často sa dodržiavajú zvyky spojené s účasťou na polnočnej svätej omši (38 %), spievaním kolied (33 %), odkladaním rybích šupín – či už do peňaženky, alebo pod tanier (30 %) a posielanie vianočných pohľadníc tradičnou poštu (30 %).

Porovnanie v čase ukazuje, že uvedené vianočné zvyky sa z našich domácností nevytrácajú. Miera ich pravidelného dodržiavania je približne rovnaká ako v roku 2020.

Jedinou výnimkou je pokles uvádzania konzumácie ryby počas štedrovečernej večere o 10 percentuálnych bodov, z 92 % spred dvoch rokov, na aktuálnu úroveň 82 %.

 

Martin Slosiarik, zdroj: FOCUS, foto: shutterstock  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…