Domov Zdravie Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

0
0

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množstvo z nich má krkolomný názov a kým sa k nám dostanú musia prejsť stovky až tisícky kilometrov. Aj typicky slovenské potraviny, ktoré poznali naši predkovia však majú vlastnosti, pre ktoré ich môžeme jednoznačne za superpotraviny označiť.

Strukoviny

Fazuľu, bôb, cícer či šošovicu zaraďujeme medzi potraviny, ktoré boli už dávno v minulosti súčasťou slovenskej kuchyne. Vtedy ešte ľudia možno ani netušili, že majú doma skutočný poklad.

Tieto strukoviny totiž obsahujú veľké množstvo vlákniny a tiež bielkovín, ktoré telo dokáže ľahko stráviť. Preto by ste ich mali do jedálnička zaradiť dva až trikrát do týždňa.

Skutočne zázračné účinky má červená šošovica, ktorá okrem množstva vitamínov a minerálov má oproti ostatným strukovinám veľkú výhodu. Po konzumácii väčšiny z nich človek pociťuje nepríjemné nafukovanie.

Červená šošovica má na rozdiel od nich len minimálne nafukovacie účinky. Zabúdať však netreba ani na cícer, ktorý obsahuje veľké množstvo železa, horčíka, vápnika a iných zdraviu prospešných látok.

Cesnak

O zdravých účinkoch cesnaku netreba vôbec pochybovať. Hoci je mnohým nesympatický kvôli jeho nepríjemnému zápachu, ten sa jednoznačne oplatí vytrpieť.

Cesnak má totiž obrovské množstvo účinkov. Má bohaté antibakteriálne a antivírusové schopnosti a telo chráni pred rôznymi ochoreniami.

Okrem klasických vírusových ochorení sú to aj rôzne druhy rakoviny, choroby súvisiace s vysokým krvným tlakom a cholesterolom, príznaky alergií či rôzne parazity a zápaly v tele.

Práve vďaka týmto doslova magickým účinkom netreba pochybovať o tom, že cesnak rozhodne medzi superpotraviny patrí.

Hrozno

Medzi najzdravšie druhy ovocia sa väčšinou zaraďujú citrusové plody, ktoré sú pestované v tropických krajinách. Aj na Slovensku však okrem tradičného zdravého jablka či jahôd môžeme vypestovať druh ovocia, ktorý sa označuje pojmom superpotravina.

Ide o hrozno, ktoré síce väčšina uprednostňuje skôr v tekutej podobe, ale skutočne sa oplatí vyhľadať ho aj v surovom stave. To sa týka najmä hrozna tmavého, ktoré je omnoho zdravšie než to biele.

Pozor si však treba dávať tiež na to, či hrozno, ktorým chcete svojmu zdraviu pomôcť, nebolo postrekované a teda neobsahuje veľké množstvo chemikálií.

Pstruh

V slovenskej kuchyni sa v posledných rokoch udomácňujú aj ryby, ktoré majú skvelé účinky na zdravie. Nie je to však len obľúbený losos, treska či makrela, ale hotové poklady nám plávajú aj v slovenských vodách.

Jedným z nich je pstruh, o ktorom sa hovorí ako o slovenskom bratovi lososa. Je totiž zdrojom omega-3 mastných kyselín, ktoré účinne bojujú proti vzniku kardiovaskulárnych chorôb.

Pstruh má tiež vysoký obsah vitamínu D, ktorý bojuje proti rastu rakovinových buniek. Zaraďuje sa síce medzi ryby tučné, no napriek tomu by sa v jedálničku mal objaviť raz až dvakrát do týždňa.

Cibuľa

Podobne ako cesnak, ani cibuľa nepatrí medzi potraviny, ktoré si priazeň človeka získajú lákavou vôňou. Práve kvôli tejto typickej vlastnosti ju mnohí z jedálnička vyraďujú aj za cenu toho, že prídu o jej pozitívne účinky na zdravie.

Je bohatá na vitamíny C, K a tiež vitamíny skupiny B a množstvo minerálov. Vďaka tomu má antibiotické účinky, pozitívne vplýva na hladinu cholesterolu, chráni pred trombózou, astmou, salmonelózou, kardiovaskulárnymi ochoreniami a mnohými inými chorobami.

Hoci sa stále viac v kuchyni používa cibuľa biela či žltá, posledné roky sa stále viac hovorí o najzdravších účinkoch červenej cibule, ktorá má na rozdiel od nich omnoho sladšiu chuť.

Cvikla

Potravina s krvavo červenou farbou a výnimočnými účinkami na zdravie. Tou je dobre známa cvikla, ktorá podporuje činnosť pečene, pomáha pri ochoreniach močového ústrojenstva, podporuje trávenie a pôsobí tiež detoxikačne na organizmus.

Okrem týchto účinkov tiež cvikla podporuje rozťahovanie ciev a preventívne pôsobí proti zvýšenému krvnému tlaku.

Práve vďaka týmto účinkom a skvelej chuti sa cvikla, ktorá bola dlhé roky podávaná vo forme zaváraniny, začala využívať ako príloha k mäsu aj v tých najlepších reštauráciách.

Arónia

Hoci je ešte možno pre mnohých neznáma, medzi superpotraviny pestované na Slovensku sa jednoznačne zaraďuje. Ide o aróniu, ktorá má silné antioxidačné  účinky a obsahuje veľké množstvo vitamínu C.

Medzi najpozitívnejšie účinky arónie na naše zdravie zaraďujeme ochranu močových ciest, posilnenie ciev a zlepšenie krvného obehu, posilnenie imunity, boj proti rakovine či podpora správneho trávenia. Aróniu je možné využiť pri príprave štiav, džemov, sirupov či dokonca vína alebo likérov.

Bryndza

Keď sa povie slovenská kuchyňa, zrejme každému hneď napadne jedno slovo. Ním je bryndza, ktorá obsahuje množstvo vápnika a tiež látok, ktoré majú priaznivý vplyv na naše trávenie.

Jej veľkou výhodou, najmä pre tých, ktorí si dávajú pozor na zbytočné kilá je tá, že zabraňuje ukladaniu tukov. Okrem iného má bryndza protirakovinové účinky a to sú dôkazy, prečo je bryndza nielen chutná, ale najmä skutočne zdravá.

puma, foto: shutterstock, internetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

12 zaujímavých a jedinečných skanzenov na Slovensku

Na Slovensku sa nachádza viacero jedinečných skanzenov, ktoré nám priblížia a ukážu, ako t…