Domov Cestovanie Najkrajšie a najnavštevovanejšie zámky v Európe. Ktorý je ten najkrajší?

Najkrajšie a najnavštevovanejšie zámky v Európe. Ktorý je ten najkrajší?

0
0

V Európe sa nachádza pomerne veľké množstvo krásnych zámkov, ktoré sa vyznačujú nádhernými interiérmi a impozantnými exteriérmi. Zámky približujú štýly z rôznych časových období, niektoré slúžili ako pevnosť alebo ako príbytky kráľovských rodín. Vybrali sme tie najnavštevovanejšie európske zámky, ktoré lákajú svojou krásou a veľkoleposťou denne veľké množstvo turitov nielen z Európy, ale i zo zvyšku sveta.

Hrad Hohenzollern, Nemecko

Hrad Hohenzollern sa nachádza nad mestom Hechingen, približne tri hodiny jazdy autom na západ od Mníchova. Napriek tomu, že na mieste sídlil hrad už v 11. storočí, pôvodná pevnosť bola úplne zničená v prvej polovici 15. storočia.

Druhý hrad bol postavený krátko po zničení toho prvého. Hrad, ktorý tam stojí dnes, bol dokončený v roku 1867 kráľom Fridrichom Viliamom IV. Pruským.

V súčasnosti sa na hrade uskutočňujú aj prehliadky veľkej zbierky umeleckých diel, jemného striebra, porcelánu či šperkov.

Hrad Chillon, Švajčiarsko

Hrad Chillon patrí medzi tie najnavštevovanejšie historické pamiatky vo Švajčiarsku. História hradu sa datuje do doby bronzovej a je rozdelená do troch období.

Hlavná prestavba hradu bola zahájená koncom 19. storočia a pokračuje dodnes. Podzemné miestnosti, veľké banketové sály, kaplnka s maľbami zo 14. storočia, či zbrojnica sú len niektoré z vrcholov, ktoré môžu návštevníci vidieť počas prehliadky tohto hradu.

Hrad Peleș, Rumunsko

Neorenesančný zámok Peleș sa nachádza v Karpatoch, dve hodiny jazdy autom severne od Bukurešti, a ide opäť o pozoruhodnú stavbu. Hrad bol postavený na prelome 19. a 20. storočia, počas vlády kráľa Carola I.

Hrad pôsobil ako letná rezidencia kráľovskej rodiny až do roku 1947. Je to úžasná zmes európskych štýlov, nachádza sa tam až 160 izieb. Súčasťou izieb sú krištáľové lustre, viedenský nábytok, či turecký hodváb.

Hrad je zaujímavý aj vďaka krásnej divadelnej sieni so stropnými maľbami a freskami navrhnutými Gustavom Klimtom a Franzom Matschom.

Zámok Neuschwanstein, Nemecko

Jedným z najznámejších a najkrajších hradov Európy je bezpochyby Zámok Neuschwanstein v Nemecku. Obnova tohto románskeho paláca sa začala v roku 1869 a jeho hlavnou funkciou malo byť útočisko pre samotárskeho bavorského panovníka Ludwiga II., často nazývaného aj ako „Rozprávkový kráľ“.

Architektúra a vnútorné vybavenie zámku predstavuje romantický historizmus a eklekticizmus 19. storočia. Neďaleko sa nachádza aj ďalší krásny zámok- Zámok Hohenschwangau.

Palác Pena, Portugalsko

Palác sa nachádza na hradnom vrchu nad portugalským mestom Sintra. Zapísaný je do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a je jedným zo siedmich divov Portugalska.

Využívaný je portugalskou vládou alebo portugalským prezidentom počas prijímania zahraničných hostí alebo na ostatné oficiálne príležitosti a udalosti vedené portugalským štátom.

Zámok Chenonceau, Francúzsko

História zámku siaha až do 11. storočia. Súčasná stavba bola postavená v rokoch 1513 až 1517, zatiaľ čo most, ktorý sa týči nad riekou, bol dokončený v roku 1576.

Zámok je obklopený nádhernými záhradami s chodníkmi, ktoré vedú do centrálneho historického centra. Interiéry majú bohaté tapisérie zložito vyrezávaný a maľovaný nábytok a pozlátené dekorácie.

Hrad Dunnottar, Škótsko

Tento hrad je síce už skôr zrúcaninou, no ani to mu neuberá na kráse a dôležitosti. Miesto, kde sa nachádza, má históriu, ktorá siaha až do 13. storočia.

Hrad sa totiž nachádza na skalnom pobreží na severovýchode Škótska. Postavený bol na tomto mieste kvôli historickej dôležitosti a strategickej polohe.

V minulosti bol skrýšou škótskych korunovačných drahokamov. Zo všetkých strán ho obklopujú útesy a drží si titul jedného z najkrajších hradov v Škótsku.

Aragonský hrad, Taliansko

Aragonský hrad zaberá vlastný ostrovček, ktorý je spojený cez hrádzu s väčším ostrovom Ischia pri pobreží Neapolu. História miesta, ktoré hrad zaberá, siaha až do 5. storočia pred naším letopočtom, ale súčasná stavba je prevažne z 15. storočia nášho letopočtu.

V roku 1912 slúžil hrad ako pevnosť, aj ako kráľovská rezidencia. Otvorený je celoročne, koná sa tam viacero kultúrnych podujatí, ako sú filmové festivaly, koncerty, či divadelné predstavenia.

Zámok Český Krumlov, Česká republika

Zámok Český Krumlov sa nachádza v rovnomennom meste a je zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Nachádza sa v blízkosti južnej hranice krajiny, niečo cez dve hodiny jazdy autom z Prahy.

Veľký hradný komplex zahŕňa 40 budov a palácov, 17 akrový park a päť nádvorí. Väčšina budov má krásne strechy s červenou dlažbou a šesťposchodová zaoblená veža je krásne vymaľovaná tak na vonkajšej ako aj na vnútornej strane.

Bojnický zámok, Slovensko

Čo by to bol zoznam krásnych zámkov v Európe bez slovenského zástupcu? Bojnický zámok je zámok s čiastočne ponechaným pôvodne gotickým a renesančným základom hradu.

Zámok je viditeľný z väčšej časti horného Ponitria. Je postavený na travertínovej skale a tvorí ho vnútorný a vonkajší hrad s tromi nádvoriami. Patrí k tým najkrajším a najnavštevovanejším zámkom Slovenska.

Radoslav Hoppej, foto: depositphotosNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…