Domov Slovensko Hegera prijal nemecký kancelár

Hegera prijal nemecký kancelár

0
0

Slovenského premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) prijal v pondelok v Berlíne nemecký kancelár Olaf Scholz. Ide o prvú bilaterálnu návštevu na úrovni šéfov vlád po štyroch rokoch.

Ako Heger ešte pred stretnutím uviedol, Nemecko je pre Slovensko strategický politický a najvýznamnejší ekonomický partner. V súčasnosti ide aj o obranného a bezpečnostného partnera.

Vojenská spolupráca

Ako predsedovia vlád po rokovaní uviedli, Slovensko by mohlo poskytnúť Ukrajine ďalšiu vojenskú techniku. Nemecko na druhej strane jej chce dodať moderný systém protivzdušnej obrany a zároveň chce posilniť svoju vojenskú rotu na Slovensku.

Rokovania o dodávke vojenských systémov na Ukrajinu medzi SR a Nemeckom už prebiehajú, ale politici zatiaľ viac konkretizovať nechceli.

„Nemecko chce chrániť NATO a preto sa snažíme byť prítomní v jeho východnej časti,“ povedal Scholz. Poskytnutie systémov protivzdušnej obrany Patriot Slovensku vníma kancelár ako dlhodobú pomoc.

Ich prítomnosť nie je nijako časovo obmedzená, povedal. Heger v tejto súvislosti ocenil pomoc Nemecka pri obrane územia SR.

Energetika a EÚ

Predstavitelia krajín sa rozprávali aj o energetike a výstavbe nových LNG terminálov na prepravu skvapalneného plynu. Heger poukázal na to, že Slovensko je vnútrozemská krajina a preto potrebuje rozvíjať spoluprácu s inými krajinami na dovoze plynu.

Nemecko podľa Scholza rozhodlo o výstavbe potrebnej infraštruktúry, aby mohlo loďami privážať skvapalnený plyn. „Práve takýmto krajinám (ako Slovensko), ktoré nemajú more, chceme pomôcť,“ poznamenal nemecký kancelár.

Šéfovia oboch vlád sa vyjadrili aj k ambíciám Kyjeva na vstup do EÚ. Heger podporuje to, aby bol Ukrajine poskytnutý reformný tím, ktorí jej pomôže splniť podmienky na vstup do európskeho spoločenstva. Scholz v tejto spojitosti zdôraznil potrebu jednotného postoja krajín EÚ.

Predseda vlády SR v rámci svojej pracovnej cesty do Berlína navštívil aj Nemeckú spoločnosť pre zahraničnú politiku a položil kvety k pamätníku Berlínskeho múru. Tiež pozval kancelára Scholza na návštevu Slovenska.

red, TASR, foto: TASR/Pavel Neubauer  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…