Domov Zahraničie Irán vydal zatykač na Trumpa

Irán vydal zatykač na Trumpa

0
0

Mohlo by sa zdať, že popri predvolebnej kampani, v ktorej súčasný americký prezident Donald Trump „vďaka“ pandémii koronavírusu začína čoraz viac strácať, má ďalší problém. Irán totiž na neho vydal zatykač. Šéfovi Bieleho domu však zatknutie nehrozí.

Irán vydal zatykač na amerického prezidenta Donalda Trumpa a tri desiatky ďalších osôb údajne zodpovedných za americký útok dronom, ktorý v Bagdade zabil popredného iránskeho generála.

Chcú ho stíhať

Iránska štátna tlačová agentúra IRNA informovala, že teheránsky prokurátor Alí Alkasímehr povedal, že Trump a 35 ďalších ľudí, ktorých Irán viní z účasti na januárovom útoku, pri ktorom zomrel prominentný generál Kásem Solejmání, čelia obvineniam z „vraždy a terorizmu“.

Okrem Trumpa prokurátor ďalšie osoby neidentifikoval a uviedol, že po skončení jeho prezidentského funkčného obdobia budú pokračovať v úsilí o jeho stíhanie.

Prokurátor tiež povedal, že v súvislosti s Trumpom a ostatnými osobami Irán požiadal o takzvaný červený zatykač Interpolu, čo predstavuje žiadosť o zatknutie najvyššieho významu.

Interpol nepomôže

Medzinárodná policajná organizácia Interpol však vyhlásila, že žiadosť Iránu nebude brať do úvahy.

V reakcii na konanie Iránu organizácia vydala stanovisko, v ktorom uviedla, že jej pravidlá pre zatykače zakazujú „akúkoľvek intervenciu alebo činnosť politickej“ povahy. Interpol teda „nebude posudzovať žiadosť tohto druhu“, uvádza sa v stanovisku.

Osobitný vyslanec USA pre Irán Brian Hook na tlačovej konferencii v Saudskej Arábii o zatykačoch povedal, že je to len propaganda, ktorú nikto neberie vážne.

Americký atentát na Solejmáního

Ešte začiatkom roka podnikli Spojené štáty americké útok dronmi na viacero cieľov v irackom Bagdade, počas ktorého bol zabitý aj generál Kásem Solejmání, jeden z najvplyvnejších mužov v Iráne.

Množstvo krajín sveta, vrátane Slovenska, kritizovalo USA za porušenie medzinárodného práva a Irán sľuboval tvrdú odvetu.

Rozširujúca sa pandémia koronavírusu síce túto tému vytlačila na okraj záujmu, je však jasné, že Irán zabitie svojho generála nenechá len tak.

Pre Trumpa by to tak mohlo znamenať ďalší problém, v jeho už i tak problematickej predvolebnej kampani.

ano, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

NAĎ: Ďalší IDEB úspešne za nami

Bratislava minulý týždeň uvítala už 9. ročník medzinárodného obranného veľtrhu IDEB 2022. …