Domov Cestovanie Južná Morava – historický klenot s príchuťou vína

Južná Morava – historický klenot s príchuťou vína

0
0

Česká republika patrí medzi krajiny, ktoré Slováci navštevujú najčastejšie. Väčšinou si za cieľ svojej cesty vyberajú očarujúcu Prahu. Na týchto stránkach sa však zameriame na menej známe pamiatky Juhomoravského kraja, ktorý ponúka neobmedzené možnosti vyžitia. Na svoje si prídu milovníci cyklopotuliek, pešej turistiky, histórie, architektúry a samozrejme výborného vína.

Pálava pokrytá vinicami

Centrum vína na Južnej Morave predstavuje oblasť Pálavy, ktorá je od roku 2003 vyhlásená za chránenú krajinnú oblasť. Pri pohľade na tento kraj sa okamžite presvedčíte o tom, že si tento titul jednoznačne zaslúži.

Okrem nespočetného množstva vínnych pivníc, ktoré vlastní takmer každý miestny obyvateľ, by ste mali navštíviť aj ďalšie turistické lákadlá. Pokiaľ toho chcete stihnúť čo najviac, najlepšie spravíte, ak vyrazíte z Mikulova či Pavlova, ktoré predstavujú najvýznamnejšie centrá tejto oblasti.

Za kopcami do Pavlova

Napriek tomu, že je Južná Morava známa skôr rovinatým povrchom, samotný Pavlov obklopujú Pavlovské vrchy, ktoré mu dodávajú čaro.

Priamo nad obcou sa týči zrúcanina hradu Děvičky, ktorého história siaha do začiatkov 13. storočia. Svoju ochrannú funkciu prestal hrad plniť v 18. storočí, no aj dnes je lákadlom pre turistov a to najmä vďaka výhľadom na Pavlov a jeho okolie.

Očarujúce výhľady sa vám naskytnú, ak sa vydáte tiež na kopec Děvín, ktorý je zároveň najvyšším vrchom Pavlovských vrchov. Náučné trasy nevedú len kopcami, ale tiež samotnou dedinou.

Trasa s názvom Pavlovské vinice a vínne pivnice meria 3 kilometre a môžete sa počas nej zoznámiť s históriou miestneho vinárstva. Počas sezóny vás miestni vinári do pivníc radi pozvú a ukážu vám niečo zo svojho vinárskeho umenia.

Po stopách lovcov mamutov

Okolie Pavlova patrilo v dobe kamennej k najobývanejším oblastiam Európy. Svedčia o tom viaceré nálezy, ktorými vás prevedie Archeopark Pavlov. Nachádzajú sa tu kópie a originály rôznych nájdených umeleckých predmetov, nástrojov či mamutích pozostatkov.

Jednoznačne najvýznamnejším nálezom, ktorý bol nájdený v oblasti Pavlova a Dolních Věstoníc, je soška Věstonickej Venuše, ktorá sa ale momentálne v originálnej podobe v múzeu nenachádza.

Ďalším obľúbeným exponátom je trojhrob, ktorý bol vykopaný v roku 1986. Dodnes je pre vedcov tajomstvom. Podarilo sa im zistiť, že pochádza z obdobia paleolitu a že ide o troch mladých mužov.

Okrem múzea majú návštevníci tohto miesta možnosť vydať sa na cestu po stopách lovcov mamutov. Ide o archeotrasu medzi Pavlovom a Dolními Věstonicami, vďaka ktorej môžete na vlastné oči vidieť miesta, kde archeológovia objavili najvýznamnejšie nálezy tejto lokality.

Z hradu do „sklípku“

Len približne 5 kilometrov od Pavlova sa nachádza obec Klentnice, ktorá má turistom čo ponúknuť. Dominantou obce je zrúcanina hradu Sirotčí hrádek.

V porovnaní s hradom Děvičky je trasa naň omnoho ľahšie zdolateľná, a napriek tomu z neho máte Pálavu ako na dlani. Ak patríte medzi turistov, ktorí neradi v najlepšom končia, priamo z hradu vedie trasa na ďalšie nádherné miesto.

Ide o vápencové bralo, Stolová hora, z vrchu ktorého sa vám takisto naskytne očarujúci panoramatický pohľad na Pavlovské vrchy a okolité miesta. Zaujímavosťou je aj to, že sa jedná o významné miesto so vzácnym výskytom šalvie etiópskej.

Zabúdať stále netreba na to, že sa nachádzate v obci s množstvom vínnych pivníc, v ktorých si môžete pochutnať na vínach z prvej ruky.

Mikulov – perla Pálavy

Pokiaľ sa nachádzate na Pálave, vynechať by ste rozhodne nemali mesto Mikulov, ktoré býva označované ako „perla Pálavy“.

Napriek tomu, že sa jedná o metropolu moravského vinárstva, ide skôr o malebné mestečko, kde môžete nasávať históriu, architektonické zážitky a chuť vína plnými dúškami.

Pohľadu určite neunikne dominanta mesta, Zámok Mikulov. Nachádza sa priamo v centre mesta a jeho história sa začala písať v prvej polovici 13. storočia.

Aj jeho osud poznačila 2. svetová vojna, na konci ktorej kompletne vyhorel, avšak po niekoľkých rokoch sa mu vďaka kompletnej rekonštrukcii podarilo prinavrátiť jeho krásu.

Za hradbami sa nachádzajú romantické záhrady a v jeho útrobách je umiestnené múzeum mikulovského regiónu. Historické centrum tvorí námestie z konca 16. storočia, na ktorom stojí niekoľko renesančných domov, ktoré sa zachovali v takmer nezmenenej podobe až dodnes.

V dolnej časti mikulovského námestia nájdete ďalšiu architektonicky a historicky zaujímavú stavbu. Je ňou Dietrich­steinská hrobka. Ide o kostol sv. Anny, kam boli umiestnené pozostatky členov tejto významnej rodiny z rokov 1617 až 1852.

Všetky pamiatky mesta budete mať ako na dlani, ak vyjdete na vyvýšené miesto s názvom Svatý kopeček, ktoré slúži ako kalvária. Na konci krížovej cesty sa nachádza Kaplnka sv. Šebestiána, odkiaľ okrem samotného Mikulova pri ideálnej viditeľnosti uvidíte aj jeho široké okolie.

Krásy Lednicko-valtického areálu

Jedným z najvyhľadávanejších turistických miest v Čechách je Lednicko-valtický areál. Ide o najrozsiahlejší krajinný celok v celej Európe a v roku 1996 bol zapísaný do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Jeho najväčším lákadlom je Štátny zámok Lednice. Už na prvý pohľad pôsobí majestátne, romanticky a skvostne. Obklopený je rozľahlými a detailne upravenými záhradami, ktoré priam dýchajú pravou francúzskou atmosférou.

Vedľa zámku sa nachádza aj veľký skleník, ktorý slúži ako arborétum, kde je možné obdivovať množstvo rôznych rastlín.

Súčasťou areálu sú aj ďalšie roztrúsené stavby ako Apollónův chrám, Chrám tři grácií, Lovecký zámeček či 60 metrov vysoký Minaret z roku 1802, z vrchu ktorého sa vám naskytne neodolateľný pohľad na jeho okolie.

Zaujímavosťou je aj Janův hrad, ktorý bol už postavený ako zrúcanina, kde v minulosti urodzení usporadúvali hody a zábavy po úspešných lovoch.

Valtice – hlavné mesto vína

Ak vás pohľad na Lednický zámok očaril, navštíviť by ste mali aj rovnako nádherný zámok vo Valticiach, ktorý je od neho vzdialený približne 8 kilometrov.

Jeho záhrada síce nedosahuje také rozmery, ako v prípade zámku v Ledniciach, no v jeho areáli nájdete niekoľko nádherných mytologických sôch. A

ž do roku 1945 slúžil ako sídlo rodu Lichtenštajnovcov, jedného z najvýznamnejších šľachtických rodov strednej Európy, preto aj pohľad na jeho úchvatný barokový vzhľad je neodolateľný.

Prináleží k nemu aj park o rozlohe 25 hektárov, jaskyňa Peklo či Žabí sklep, ktorý dnes slúži ako miesto rôznych výstav.

Ak už ale histórie a obdivovania architektúry máte dosť a radi by ste si sadli na pohárik kvalitného vína, práve Valtice sú na to tým pravým miestom. Už v samotnom podzemí zámku sa nachádza Salon vín Českej republiky.

Jeho expozícia pozostáva z veľkého množstva rôznych druhov vín od viac ako 50 vinárov z Moravy a Čiech. Ďalšou vinárskou atrakciou je Valtické podzemie.

Ide o unikátny labyrint historických vínnych pivníc, ktorých história siaha až do 13. storočia. Je dlhý 900 metrov a verejnosti je otvorený celoročne.

puma, foto: puma  



  • Českí športovci pomáhajú Morave

    Oblasť Břeclavska a Hodonínska na južnej Morave zasiahli minulý štvrtok silné búrky, ku kt…
  • Slovensko má drahší alkohol ako Nemecko a krajiny V4

    Slovensko má vyššie priemerné ceny alkoholu (liehoviny, víno a pivo) ako Nemecko a najvyšš…
Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…