Domov Komentáre KLUS: „Na prvom mieste“ môžeme byť všetci spolu

KLUS: „Na prvom mieste“ môžeme byť všetci spolu

1
2

Očakávania, že s prezidentom Bidenom dôjde k reštartu vzťahov medzi USA a EÚ, sú po rokoch Trumpovej politiky „America First“ oprávnene veľké.

Spojené štáty americké sú naším kľúčovým spojencom v rámci Severoatlantickej aliancie (NATO) a dôležitým partnerom, a to nielen v garantovaní bezpečnosti, ale aj v oblasti obchodu. Zdieľame spoločné hodnoty a rešpekt k liberálnej demokracii. A tak nám nemôže byť jedno, čo sa v USA deje a čím si tamojšia spoločnosť prechádza.

Výmenou „domácich pánov“ v Bielom dome sa končí obdobie vlády Donalda Trumpa. Ako si svet zapamätá jeho éru? Žiaľ, určite aj optikou nedávnych násilností vo Washingtone D.C., povzbudzovania občanov k šíreniu dezinformácií a občianskej neposlušnosti či neochoty priznať si porážku a spochybňovania volieb bez jasných dôkazov.

Nie je hanbou urobiť chybu, veď aspoň je šanca poučiť sa z nej. Problémom je, ak sme si chýb vedomí, no nič s tým neurobíme. To, ako sa podarilo urobiť „Ameriku opäť veľkou“, sme štyri roky pociťovali v EÚ na vlastnej koži: vyhrážky obchodnou vojnou, radosť z brexitu alebo úvahy o tom, či má NATO alebo nebodaj EÚ vôbec zmysel.

Našťastie, väčšina Američanov rozhodla, že toto nie je cesta, ktorou by sa najsilnejšia mocnosť sveta mala ďalšie roky uberať. A to je signál aj pre nás.

Zatiaľ čo končiaca americká administratíva razila politiku odklonu od efektívneho multilateralizmu, plány nového prezidenta USA Joea Bidena svedčia o ďaleko pozitívnejšom vzťahu k medzinárodným inštitúciám, čo je nepochybne v záujme Slovenska.

Pretože čím silnejší bude americko-európsky tandem, tým lepšia správa to bude pre našu otvorenú, proexportne orientovanú ekonomiku.

Zároveň je to však ideálna príležitosť zamerať sa na upevňovanie transatlantických vzťahov. Ak chceme efektívne čeliť globálnym výzvam, musíme investovať viac do rozvoja strategického dialógu v rámci NATO.

Verím, že práve s príchodom novej administratívy v USA sa naše vzťahy zmenia a EÚ sa stane partnerom prvej, nie poslednej voľby.

Martin Klus, štátny tajomník MZVEZ za stranu SaSNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Jeden komentár

  1. ZSA-ZSA

    20. januára 2021 at 16:37

    Dnes je smutny den premna a milion americkych obcanov-TRUMP uz neni moj president.
    Biden nikdy neurobi pre America ako Trump urobil.America sa skoncila…

    Odpoveď

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…