Domov Slovensko Koalícia ku Kollárovmu okrúhlemu stolu neprišla. Opozícia chce opäť zbierať podpisy

Koalícia ku Kollárovmu okrúhlemu stolu neprišla. Opozícia chce opäť zbierať podpisy

0
0

V utorok sa uskutočnilo Borisom Kollárom avizované stretnutie za okrúhlym stolom, kde mala diskutovať koalícia s opozíciou o možnostiach vyhlásenia referenda o predčasných voľbách. Opozícia sa na ňom zúčastnila, väčšina koalície, tak ako dopredu informovala, sa na stretnutí nezúčastnila.

Okrúhly stôl nenaplnil očakávania opozície. Koalícia okrem Sme rodina na stretnutie neprišla. Kollár zas prišiel s návrhom na zmenu ústavy, ktorou by bolo možné skrátiť volebné obdobie, ale až od roku 2024. To opozícia odmieta. Tvrdí, že tento návrh nemá šancu na úspech a považuje za smiešne, že by zmeny platili až od ďalšieho volebného obdobia.

Ľudia musia mať možnosť odvolať vládu

Podľa opozičných predstaviteľov sa vládna koalícia ľudí bojí a nechce im vrátiť moc do rúk. Opozícia chce preto opäť iniciovať zber podpisov na iniciovanie referenda o zmene Ústavy SR, ktorou by sa umožnilo skrátiť volebné obdobie.

„Koalícia sa otočila chrbtom k ľuďom, keďže neprišla. Akýkoľvek návrh na zmenu ústavy sa schváliť nedá, pretože 90 poslancov nemáme.

Nemôžeme súhlasiť s tým, že navrhujú, aby zmeny platili až od roka 2024. Ľudia musia mať možnosť odvolať vládu aj v tomto volebnom období, nielen od budúceho volebného obdobia,“ povedal novinárom poslanec Národnej rady (NR) SR a líder mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini.

Keďže koalícia dala jasne najavo, že si neželá vrátiť moc ľuďom, návrh Sme rodina podľa neho nemá šancu uspieť. „K predčasným parlamentným voľbám sa môžeme dopracovať len cez zmenu ústavy. Jediní, kto bude môcť vládu donútiť zmeniť ústavu, sú ľudia,“ dodal.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Čo nás čaká v roku 2022

Chcú zbierať podpisy

Stretnutie podľa lídra Smeru-SD Roberta Fica potvrdilo, že koalícia je schopná ignorovať ústavu a pravidlá demokracie. Podobne ako Hlas, aj Smer-SD odmieta návrh, s ktorým prišiel Boris Kollár a v pléne ho nepodporí.

Parlamentom podľa neho neprejde žiaden návrh, ktorý by smeroval k predčasným voľbám. Preto avizuje referendum s otázkou o zmene ústavy a tiež s otázkou o amerických základniach. Hlas-SD má pridať otázku sociálneho charakteru. Fico si myslí, že podpisy vyzbierajú do mesiaca.

Na stretnutie za okrúhlym stolom prišiel aj nezaradený poslanec z mimoparlamentného hnutia Republika Miroslav Suja. Považuje za neúctu voči Kollárovi, že koaliční partneri neprišli. Republika podľa neho pomôže pri zbere podpisov na iniciovanie referenda.

S mafiánmi sa baviť nebudú

Na okrúhlom stole sa nezúčastnili koaličné SaS, Za ľudí ani OĽANO. Šéfka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová pre TASR uviedla, že predsedovi adresovala za svoj poslanecký klub ospravedlnenie.

Nepovažuje za rozumné rokovať o tejto téme so stranami na okraji politického spektra. Najskôr podľa nej treba hľadať dohodu s koaličnými partnermi. Kroky Kollára v tejto otázke však považuje za zadosťučinenie jeho sľubom a politické gesto.

OĽANO podľa slov predsedu poslaneckého klubu hnutia Michala Šipoša trvá na stanovisku, že s „mafiánmi a fašistami sa baviť nebudú“. Poslanec Za ľudí Juraj Šeliga dodal, že návrh Sme rodina koaliční partneri nepodporia.

ms, TASR, foto: TASR/Pavol Zachar  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…