Domov Zahraničie Predčasné voľby v Taliansku vyhral pravicový blok

Predčasné voľby v Taliansku vyhral pravicový blok

0
0

Víťazom nedeľňajších predčasných parlamentných volieb v Taliansku sa stal pravicový blok vedený nacionalistickou a krajne pravicovou stranou Bratia Talianska (FdI). Vyplýva to z exit pollov, ktoré po zatvorení volebných miestností o 23.00 h SELČ zverejnili televízne stanice Rai News 24 a SkyTG24.

Pravicový blok, ktorý bol podľa prieskumov jasným favoritom volieb, podľa prognóz dostal 41 – 45 percent hlasov.

Vzhľadom na osobitosť talianskeho volebného systému by to malo stačiť na zisk väčšiny mandátov. Najsilnejším subjektom bloku je strana Bratia Talianska, ktorá získala 22 – 26 percent hlasov.

Jej predsedníčka Giorgia Meloniová by sa v prípade potvrdenia víťazstva mohla stať prvou talianskou premiérkou.

Ďalšími stranami bloku sú Liga Mattea Salviniho a Vpred Taliansko (FI) bývalého viacnásobného premiéra Silvia Berlusconiho.

Meloniová je pripravená vládnuť

Ako Giorgia Meloniová uviedla ešte v noci na pondelok, bude sa snažiť zjednotiť svoju krajinu, ak bude poverená zostavením nového kabinetu.

„Ak sme povolaní vládnuť tejto krajine, budeme to robiť pre každého, budeme to robiť pre všetkých Talianov a budeme to robiť s cieľom zjednotiť ľud,“ vyhlásila 45-ročná Meloniová.

„Taliansko si nás vybralo. Nezradíme, nikdy sme to neurobili,“ dodala. Poďakovala sa tiež svojim hlavným spojencom v kampani a pravdepodobným partnerom, bez ktorých nebude môcť zostaviť vládu.

Vytvorenie pravicovej koalície môže trvať týždne. Ak by Meloniová uspela, stala by sa prvou premiérkou Talianska. Mandát na zostavenie vlády jej musí dať taliansky prezident.

Medzi prvými gratulovali Meloniovej k úspechu euroskeptickí politici. Poľský premiér Mateusz Morawiecki tak urobil prostredníctvom Twitteru.

Strana Národné zhromaždenie (RN) francúzskej političky Marine Le Penovej označila prostredníctvom svojho europoslanca Jordana Bardellu jej víťazstvo za „lekciu pokory“ pre EÚ.

Gratuloval aj štátny tajomník úradu maďarskej vlády Balázs Orbán či Santiago Abascal, líder španielskej krajne pravicovej opozičnej strany Vox.

Ako sa o čosi neskôr vyjadrili, na spoluprácu s novou talianskou vládou sa tešia Spojené štáty americké, ale aj Francúzsko či Rusko. Znepokojenie však vyjadrili politici Nemecka.

Najnižšia účasť v novodobých dejinách

Ľavicové a stredové strany nešli do volieb jednotne. Aliancia sociálnych demokratov s ľavicovými stranami a zelenými získala podľa prognóz 25,5 – 29,5 percenta hlasov.

Hnutie piatich hviezd (M5S), ktorého predseda Giuseppe Conte bol od júna 2018 do februára 2021 premiérom, dostalo 13,5 -17,5 percenta hlasov.

Blok stredových strán volilo 6,5 – 8,5 percenta Talianov. Na voľbách sa zúčastnilo vyše 50 miliónov Talianov. ň

Účasť voličov dosiahla podľa údajov talianskeho ministerstva vnútra 63,9 percenta, čo je o deväť percent menej ako pred štyrmi rokmi a najmenej v novodobých dejinách Talianska.

Predčasné voľby

Predčasné voľby v Taliansku sa konali po tom, ako v júli padla vláda premiéra Maria Draghiho. V opačnom prípade by sa konali až začiatkom roka 2023.

Bývalý šéf ECB Draghi bol vymenovaný do čela vlády začiatkom roka 2021. Draghi však zostane vo funkcii dovtedy, kým nezloží prísahu nová vláda, čo môže trvať niekoľko týždňov.

red, TASR, foto: TASR/AP  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…