Domov Slovensko Prezidentka a premiér pripúšťajú spojenecké jednotky na východe

Prezidentka a premiér pripúšťajú spojenecké jednotky na východe

0
0

Posilnenie obrany východnej hranice SR, ako aj celého tzv. východného krídla NATO spojeneckými silami je podľa prezidentky SR Zuzany Čaputovej v našom vlastnom záujme. Vyhlásila to v utorok v súvislosti s napätím na Ukrajine.

Podobne sa vyjadril aj premiér Eduard Heger. Ak bude v záujme bezpečnosti Slovenska a Európy potrebné posilniť vojenské kapacity NATO na našej východnej hranici, SR tak urobí, uviedol.

„V NATO platí: jeden za všetkých, všetci za jedného. To je záruka mieru v Európe,“ skonštatoval Heger s tým, že vojaci NATO na východnej hranici budú v súlade s bezpečnostnou a obrannou stratégiou.

„Veď na to tie dokumenty máme, aby sme sa vedeli v medzinárodných hrozbách správne orientovať a adekvátne na ne reagovať,“ poznamenal.

Má zmysel viesť dialóg

Prezidentka tiež vyzvala nestrácať súdnosť, zachovať pokoj a rozlišovať medzi faktami a propagandou. „Medzi ruskými požiadavkami sú aj také, ktoré si zaslúžia pozorné vypočutie.

Ako napríklad návrh na zákaz niektorých zbraňových systémov v Európe, a preto má zmysel s nimi ďalej viesť dialóg. Ale medzi legitímne práva Ruska nepatrí to, že môže rozhodovať o osudoch iných bez ohľadu na ich záujmy,“ povedala prezidentka.

Aktuálna situácia si podľa nej vyžaduje rozumné kroky a silné hodnotové postoje. Prezidentka odmieta požiadavku Ruska, aby sa krajiny mimo NATO vzdali prípadného vstupu do Aliancie a niektoré členské krajiny vrátane SR prijímali techniku a vojakov iba so súhlasom Ruska.

„Konali by sme dnes sami proti sebe, keby sme ktorejkoľvek tretej krajine, Rusku alebo niekomu inému, dali právo vetovať záväzok, na ktorom je vystavaná bezpečnosť SR,“ vyhlásila prezidentka.

Vymedziť sa podľa prezidentky treba proti návratu k časom, keď si veľmoci delili kontinent na sféry vplyvu. „Najhoršie z toho vždy vzišli národy, ako je ten náš, ktoré stratili aj slobodu rozhodovania a zároveň sa ich územie stalo bojiskom mocenských záujmov iných,“ poznamenala.

Slovensko má podľa nej v súčasnosti prostredníctvom členstva v Európskej únii a NATO takú slobodu rozhodovania nad vlastným osudom a vplyv na dianie v Európe ako nikdy predtým.

Kritika opozície

Prezidentka SR Zuzana Čaputová svojím vyhlásením priliala olej do ohňa a súhlasí s tým, aby boli na Slovensku posilnené vojenské jednotky NATO. Skonštatoval to nezaradený poslanec Národnej rady SR a predseda mimoparlamentnej strany Hlas-SD Peter Pellegrini.

Očakával, že sa prezidentka prikloní k vlastným občanom a záujmom Slovenska. „Žiaľ, pani prezidentka skôr obhajovala svoju pozíciu, možno majestát prezidentského paláca, ale vôbec sa neprihovorila ľuďom a neupokojila ich, že máme vládu, ktorá by bola schopná túto situáciu zvládnuť,“ poznamenal Pellegrini.

Kritikou nešetril ani líder opozičného Smeru-SD Robert Fico. Prezidentka a vládni politici sú podľa neho hlboko pod vplyvom americkej administratívy a ignorujú elementárne fakty.

Čaputová podľa Fica pokračuje v rétorike strašenia a ignoruje názor verejnosti. „Mala by uvažovať o zreálnení svojich jednofarebných amerických postojov a venovať sa skutočným problémom Slovenska,“ povedal predseda Smeru-SD s tým, že problémom určite nie je hrozba Ruska, ale „nehorázne zdražovanie a neschopnosť slovenskej vlády“.

ms, TASR, foto: facebook  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…