Domov Slovensko PRIESKUM: Vláda by vznikala ťažko

PRIESKUM: Vláda by vznikala ťažko

0
0

Keby sa parlamentné voľby konali v máji 2021, s výrazným odstupom by ich s 22,4 % vyhrala strana Petra Pellegriniho HLAS-SD. Vyplýva to z prieskumu volebných preferencií, ktorý pre reláciu TV Markíza Na telo uskutočnila agentúra FOCUS v polovici mája na vzorke 1 008 respondentov.

Výsledky jednotlivých politických subjektov sa približujú tým spred mesiaca. Výraznejšie si polepšila z koaličných strán jedine Sloboda a Solidarita, ktorá je s 12,4 percentami jasne najsilnejšia strana vládneho štvorlístka. Podobný nárast ako druhá SaS zaznamenal aj tretí Smer-SD (11,8 %). Žiadna z ostatných strán neprekročila dvojcifernú hranicu.

 

Naďalej klesá Matovičovo hnutie OĽaNO, ktoré sa už prepadlo pod 9 percent. Sme rodina, Progresívne Slovensko i KDH dosiahli veľmi podobné výsledky ako v aprílovom prieskume. Po rozštiepení by už podľa druhého prieskumu po sebe do poslaneckých lavíc nezasadli extrémistickejšie sily.

Kotlebovci tesne atakujú 5-percentnú hranicu, odídencom okolo Uhríka (hnutie Republika) chýba pol percenta. Medzi tieto dve strany sa ešte vtesnala koalícia maďarských strán Aliancia, ktorá si mierne pohoršila. Výrazný prepad zaznamenala najmenšia koaličná strana.

Remišovej Za ľudí stratilo za mesiac vyše jedno percento a na parlament aktuálne stráca 1 a pol percenta, podobne ako Dankovi národniari. Žiadna z ostatných strán nemá výraznejšie šance na ovplyvňovanie politického života z poslaneckých lavíc.

Z prerozdelenia kresiel v NR SR vyplýva, že vláda by sa po takýchto voľbách skladala ťažko. Jazýčkom na váhach by zrejme boli PS a KDH, ktorí však pomerne ostro vystupujú ako proti súčasným opozičným stranám, tak aj proti vládnym.

ano, zdroj: FOCUS, foto: shutterstockNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 25/2022: Prezidentkine veto je prelomené, koalícia ešte viac rozhádaná

Jedni prelomili prezidentkine veto s fašistami, druhí hlasovali za prezidentkine veto s fa…