Domov Slovensko PRIESKUM: Vnímanie inštitúcie manželstva

PRIESKUM: Vnímanie inštitúcie manželstva

0
0

Cez víkend 12. februára sme si pripomenuli Svetový deň manželstva a aj nasledujúci týždeň od 14. do 20. februára sa nesie v rámci medzinárodnej aktivity s názvom Národný týždeň manželstva. V tejto súvislosti sme sa obyvateľov Slovenska opýtali na to, ako vnímajú inštitúciu manželstva. Či je podľa nich manželstvo niečím prežitým, čo nie je v dnešných časoch potrebné, alebo vnímajú manželstvo ako inštitúciu, ktorá je nevyhnutná pre dobré fungovanie partnerského spolužitia a výchovu detí.

Reprezentatívnej vzorke dospelých obyvateľov Slovenska sme predložili dva výroky a požiadali sme ich, aby sa vyjadrili, s ktorým z výrokov sa stotožňujú a do akej miery.

Výroky zneli:

výrok A. Manželstvo je zastaraná inštitúcia. Na to, aby mohli dvaja ľudia spolu žiť a vychovávať dieťa nepotrebujú byť zosobášení.

výrok B. Pre dobré fungovanie partnerského spolužitia a výchovu detí je nevyhnutné, aby boli rodičia zosobášení.

Takmer dve tretiny dospelej populácie (64 %) považujú inštitúciu manželstva za nevyhnutnú pre dobré fungovanie partnerského spolužitia a výchovu detí. Úplný súhlas s týmto výrokom vyjadrilo 25 % respondentov a skôr s ním súhlasilo ďalších 39 % opýtaných.

S opačným názorom, teda že manželstvo je zastaraná inštitúcia a na to, aby mohli dvaja ľudia spolu žiť a vychovávať dieťa, nepotrebujú byť zosobášení, súhlasila tretina dospelej populácie (34 %).

Úplný súhlas s týmto výrokom vyjadrilo 10 % respondentov a skôr s ním súhlasilo 24 % opýtaných. Len relatívne malú odlišnosť názorov na inštitúciu manželstva nachádzame medzi mužmi a ženami.

V obidvoch skupinách má prevahu názor o potrebnosti inštitúcie manželstva. Predsa však má medzi mužmi v porovnaní so ženami mierne vyššie zastúpenie názor, že manželstvo je zastaraná inštitúcia. Medzi mužmi si to myslí 36 % z nich, medzi ženami 32%.

Zaujímavý je aj pohľad cez jednotlivé vekové skupiny. V najmladšej vekovej skupine do 34 rokov je vyrovnané zastúpenie súhlasu s uvedenými výrokmi.

Približne polovica (49 % mladých ľudí si myslí, že manželstvo je zastaraná inštitúcia a rovnaká časť respondentov (49 %), že je to stále nevyhnutná inštitúcia.

So stúpajúcim vekom rastie príklon k názoru o nevyhnutnosti tejto inštitúcie pre dobré fungovanie partnerského spolužitia a výchovu detí. V staršej vekovej skupine nad 55 rokov si to myslia viac ako tri štvrtiny (77 %) respondentov.

V tabuľke je aj pohľad cez rodinný stav respondentov, kde tiež vidíme výrazné rozdiely v názore na inštitúciu manželstva. Nadpolovičnú podporu má názor, že manželstvo je zastaraná inštitúcia, tak medzi slobodnými respondentmi (57 %), ako aj opýtanými, ktorí žujú s partnerom/ partnerkou bez zosobášenia (64 %).

Naopak medzi ženatými/vydatými (77 %), ako aj vdovcami a vdovami (85 %) výrazne prevažuje názor, že manželstvo je nevyhnutné pre dobré fungovanie partnerského spolužitia a výchovu detí.

Respondenti, ktorí si prešli rozvodom, sú v názore na inštitúciu manželstva rozdelení na dva rovnako početné tábory – 48 % z nich si myslí, že manželstvo je zastaraná inštitúcia a 47 %, že je to potrebná inštitúcia.

Martin Slosiarik, zdroj: FOCUS, foto: shutterstock  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 25/2022: Prezidentkine veto je prelomené, koalícia ešte viac rozhádaná

Jedni prelomili prezidentkine veto s fašistami, druhí hlasovali za prezidentkine veto s fa…