Domov Komentáre RAŠI: Chaos v liekoch

RAŠI: Chaos v liekoch

0
0

Na poslednej parlamentnej schôdzi bola v polovici decembra schválená novela zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach.

Exminister Krajčí s kolegami do nej bez akejkoľvek odbornej diskusie a v rozpore so štandardným legislatívnym procesom prepašoval pozmeňujúcim návrhom zásadné zmeny pri predpisovaní liekov pacientom.

Prijaté zmeny sú pre pacienta, ale aj pre ambulantných lekárov, nemocnice, zdravotnícke zariadenia a celý systém veľmi zmätočné.

Súčasný minister Lengvarský však neurobil nič, aby o týchto novinkách informoval, alebo spustil informačnú kampaň. Namiesto toho sa odišiel rekreovať a tancovať na exotickú zahraničnú dovolenku.

Zmeny prijaté bez štandardného pripomienkovania spôsobujú od 1. januára chaos pri predpisovaní liekov. Systém, ktorý tu fungoval roky, už neplatí a mnohé lieky pacientom už ich obvodný lekár nebude môcť predpísať.

Pacienti budú musieť kvôli receptom kontaktovať, či navštevovať špecialistov v odborných ambulanciách. Po príklady nemusíme ísť ďaleko.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: RAŠI: Vláda východ trestá

Chronický pacient s viacerými diagnózami musí podľa novely namiesto jednej návštevy u svojho obvodného lekára, navštíviť niekoľkých špecialistov, ktorí mu po novom ako jediní budú môcť jednotlivé lieky predpísať.

To je nie len pre ťažko chorých oveľa náročnejšie, mnohí budú musieť cestovať desiatky kilometrov, ale zákonite to skôr či neskôr spôsobí zhoršenie kvality liečby a nakoniec aj možný vznik komplikácií, ktoré budú zaťažovať naše nemocnice.

Novela zákona však nezasiahne iba chronických pacientov. Ohrozená je zdravotná starostlivosť v domovoch sociálnych služieb a liečba prepustených z nemocnice do domácej liečby.

Všetky lieky pre klientov domovov sociálnych služieb doteraz predpisovali všeobecní lekári. Teraz už mnohé lieky a zdravotné pomôcky, napríklad aj obyčajné plienky, bude musieť predpísať špecialista, takže domovy sociálnych služieb čakajú možno aj výpadky liekov a zdravotníckeho materiálu.

Preto som vyzval ministra zdravotníctva, aby do konca mesiaca pripravil novelu zákona, ktorá predpisovanie liekov vráti do pôvodného stavu, alebo umožní ich predpisovať nielen špecialistom, ale aj obvodným lekárom. Uvidíme, či sa minister postaví za pacientov, alebo bude držať stranícke tričko.

Richard Raši, poslanec NR SR (HLAS – sociálna demokracia)Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…