Domov Komentáre RAŠI: Zdravotníci na chvoste

RAŠI: Zdravotníci na chvoste

0
0

Návrhom štátneho rozpočtu Igor Matovič opäť dokázal, že zdravotníctvo nielenže nie je jeho prioritou, ale že je na konci rebríčka jeho záujmov.

Matovič v rozpočte navrhol, aby do zdravotníctva išli presne rovnaké finančné prostriedky ako vlani a tak, ak by rozpočet náhodou prešiel, štát bude za svojich poistencov opäť platiť 31 eur mesačne.

Je to menej ako polovica toho, čo platí za svojich poistencov Česká republika a iba 40 percent toho, čo musí do zdravotných poisťovní platiť ako minimum živnostník, aj keď v danom mesiaci nezarobí ani euro.

Priatelia, dvakrát som v tomto roku navrhol, aby sa platby za poistencov štátu, teda peniaze, ktoré štát do zdravotníctva reálne dáva, zvýšili o pol miliardy eur, ktoré má stále vláda v pandemickej rezerve.

Neúspešne, koalícia aj s poslancami SaS to odmietla. Na budúci rok si vláda do pandemickej rezervy navrhuje 400 miliónov eur.

Ak sa rozpočet vôbec dostane do parlamentu, navrhnem, aby sa týchto 400 miliónov eur presunulo priamo k našich pacientom prostredníctvom platieb za poistencov štátu.

A rovnako, aby sa tam presunulo Ďalších 450 miliónov z viac ako 800 miliónovej rezervy na riešenie vplyvov legislatívnych zmien. Do zdravotníctva by tak išli takmer 2 miliardy eur a platba za poistenca štátu za mesiac by tak dosiahla aspoň 55 eur.

A aby ste si predstavili, ako choro je postavený tohtoročný Matovičov rozpočet, tak v roku 2019 boli výdavky štátnej správy 18 miliárd eur, dnes Matovič navrhuje 35, čo je bez jednej miliardy dvojnásobok tejto sumy.

Tak prosím, nech mi Matovič alebo Heger vysvetlia, akou prioritou je pre nich zdravotníctvo, keď navrhuje dvojnásobné výdavky, ale zdravotníkom a najmä pacientom dá len omrvinky.

Richard Raši, poslanec NR SR (HLAS – sociálna demokracia)Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…