Domov Zahraničie Rusi opäť útočili na Kyjev

Rusi opäť útočili na Kyjev

0
0

Ukrajina oznámila, že jej územie sa v pondelok ráno stalo terčom vyše 50 raketových útokov Ruska, čo spôsobilo výpadky elektriny v niekoľkých oblastiach vrátane Kyjeva.

„Ruskí okupanti 31. októbra od 07.00 h podnikli niekoľko vĺn raketových útokov na životne dôležitú infraštruktúru na Ukrajine,“ napísala ukrajinská armáda na sociálnej sieti Telegram.

Dodala, že Rusko vypálilo „vyše 50 striel s plochou dráhou letu typu Ch-101 a Ch-555“. Väčšinu, 44 rakiet, však Ukrajinci zostrelili. Podľa armády boli vypálené z Ruska, zo severnej oblasti Kaspického mora a z okolia ruského mesta Volgodonsk v Rostovskej oblasti.

Masívna vlna ruských útokov zasiahla v pondelok ráno životne dôležitú infraštruktúru v Kyjeve, Charkove, Záporoží a ďalších ukrajinských mestách. Evidentne ide o odvetu za údajný „ukrajinský víkendový útok na ruskú čiernomorskú flotilu lodí na Kryme“, ako incident označuje Moskva.

Útočili aj na ďalšie oblasti

V pondelok ráno bolo počuť po celej ukrajinskej metropole hlasné výbuchy, keď sa práve obyvatelia chystali do práce. Niektorí dostali od pohotovostných služieb textové správy o hrozbe raketového útoku a sirény ohlasujúce nálet kvílili celé tri hodiny.

Veľké oblasti Kyjeva postihli po ruských útokoch výpadky elektriny a vody, informoval starosta mesta Vitalij Kličko. Miestne úrady už začali pracovať na obnove poškodeného energetického zariadenia, ktoré zásobuje elektrinou 350 000 bytov v Kyjeve, dodal Kličko.

Úrady v širšej oblasti varovali ľudí, aby sa pripravili na dlhé výpadky elektriny, pretože sa bude núdzovo vypínať. Šéf Kyjevskej oblasti Olexij Kuleba oznámil, že po rannom útoku je jedna osoba zranená a množstvo domov je poškodených.

Dva útoky aj v meste Charkov zasiahli zariadenia dôležitej infraštruktúry a prestalo fungovať metro, uviedli tamojšie úrady. Takisto predstavitelia v meste Záporožie varovali po ruských útokoch pred možnými výpadkami elektriny.

Životne dôležitú infraštruktúru zasiahli útoky aj v Čerkaskej oblasti juhovýchodne od Kyjeva, ale explózie hlásili i v ďalších častiach Ukrajiny. Energetické zariadenie dostalo zásah aj v Kropyvnyckom okrese v Kirovohradskej oblasti v strednej časti Ukrajiny.

Rusi sú spokojní

Ruské ministerstvo obrany vyhlásilo, že ruská armáda v pondelok zasiahla „vysoko presnými útokmi“ zo vzduchu aj z mora ciele ukrajinského vojenského velenia a energetickú infraštruktúru.

„Všetky vytýčené ciele boli zneutralizované,“ informovalo ruské ministerstvo.

Odplata za drony

Vlna ranných útokov nasledovala dva dni po tom, čo Rusko obvinilo Ukrajinu z útoku dronmi na ruskú čiernomorskú flotilu lodí pri pobreží anektovaného Krymského polostrova.

Ukrajina tento útok popiera a tvrdí, že Rusko nesprávne zaobchádza so svojimi vlastnými zbraňami.

Moskva napriek tomu oznámila dočasné odstúpenie od dohody sprostredkovanej Organizáciou Spojených národov a Tureckom, ktorá umožňuje bezpečnú plavbu lodí naložených ukrajinským obilím cez Čierne more.

ano, TASR, foto: TASR/APNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…