Domov Ekonomika Slovensko v podnikaní stále zaostáva

Slovensko v podnikaní stále zaostáva

0
0

Liknavosť súdov, byrokracia, vysoké daňovo-odvodové zaťaženie práce a korupcia sú stále najväčšími prekážkami pre rozvoj podnikania na Slovensku. Zo sto krajín sveta sme v kvalite podnikateľského prostredia až na 38. mieste.

Na Slovensku sa podniká o niečo lepšie ako vlani, napriek tomu sme si vo svetovom rebríčku, ktorý hodnotí kvalitu podnikania, pohoršili.

Vyplýva to z analýzy Podnikateľskej aliancia Slovenska (PAS), ktorá každoročne zostavuje takzvaný Superindex, kam preberá hodnotenia štyroch prestížnych svetových inštitúcií: Svetového ekonomického fóra (WEF), Svetovej banky (WB), Heritage Foundation a Transparency International.

Prepad o tri miesta

V hodnotení viac ako sto krajín sveta sa Slovensko umiestnilo na 38. mieste, teda o tri priečky nižšie ako vlani. Slovensko si síce bodovo mierne polepšilo o 0,12 na 78,4 bodu, no po zaradení niektorých nových krajín do systému hodnotenia, sa to na lepšom postavení neodrazilo.

„Slovensku sa stále nedarí dobiehať podnikateľsky najatraktívnejšie krajiny sveta a výrazne za nimi zaostáva,“ uvádza sa v analýze PAS. Svetovým lídrom je dlhodobo Singapur.

Tradičným nedostatkom podnikateľského prostredia u nás je slabá vymožiteľnosť práva. Vymožiteľnosť v prípade podnikateľov hovorí o tom, ako rýchlo sa firma dostane k svojim peniazom, ak jej odberateľ nechce zaplatiť a preto ho musí dať na súd.

U nás to trvá vyše 700 dní, v takom Nemecku ani nie 500. V hodnotení tohto ukazovateľa sme na svete až 82., kým Nemecko je na 17. priečke.

Korupcia a vysoké odvody

Ďalším problémom je korupcia, ktorú ľudia považujú u nás za stále väčší problém. K mnohým štátnym zákazkám sa podnikatelia bez „všimného“ nemajú šancu dostať.

Prebujnenosť korupcie na Slovensku si všímajú aj úradníci v Bruseli. Európska komisia nás preto v pravidelnom ročnom hodnotení členských krajín EÚ vyzvala, aby sme „ráznejšie zakročili proti korupcií, pretože bráni efektívnemu využívaniu verejných prostriedkov a deformuje hospodársku súťaž“.

Pre zlepšenie podnikania na Slovensku viacerí odborníci odporúčajú reformu sociálnych a zdravotných odvodov. Tie spolu s daňami ukrajujú so superhrubého platu zamestnanca (hrubá mzda plus odvody zamestnávateľa) viac ako polovicu.

To vytvára priestor pre čiernu prácu, keď firmy platia ľuďom napr. minimálnu mzdu a zvyšok im vyplácajú načierno, teda bez akéhokoľvek zdanenia či platenia odvodov.

 Ján Bystriansky, foto: shutterstock 

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…