Domov Slovensko Smer-SD protestoval proti zdražovaniu potravín

Smer-SD protestoval proti zdražovaniu potravín

0
0

Opozičný Smer-SD v stredu (26. 1.) pred Prezidentským palácom v Bratislave protestoval proti zdražovaniu potravín aj obrannej zmluve s USA. Na parlamentnú schôdzu, ktorá začne 1. februára, chce tiež podať návrh, aby vláda predstavila harmonogram krokov, ako ide proti zdražovaniu bojovať.

Smer-SD bol nakúpiť v štyroch susedných krajinách osem základných potravín a ceny nákupov porovnal. Najmenej zaplatil v Poľsku a Maďarsku. Najviac v Česku a Rakúsku. Slovensko sa podľa porovnania nákupu Smeru ocitlo uprostred.

„Prudké zdražovanie v oblasti energií a základných potravín v praxi spôsobí, že rodina minie jeden plat len na zdražovanie,“ skonštatoval predseda Smeru Robert Fico.

Dodal, že vláda ani prezidentka SR Zuzana Čaputová sa zdražovaniu vôbec nevenujú. Fico uviedol, že ak by koaličníci prišli s návrhom znížiť DPH na potraviny, Smer by návrh podporil.

Možností pomoci je viac

Podpredseda Smeru-SD Richard Takáč zas poukázal, že Maďarsko a Poľsko idú robiť kroky k tomu, aby ešte znížili ceny potravín. „Naša vláda nič. Naša vláda spí,“ poznamenal. Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan (nominant OĽANO) má podľa neho veľkú silu, aby zastabilizoval ceny potravín.

Takáč navrhuje napríklad pokračovať v znižovaní DPH na základné potraviny. Vláda by potom mala intenzívne kontrolovať reťazce, či zníženú DPH premietli do cien.

Ďalej hovorí o možnostiach vlády a agrorezortu intenzívne rokovať s jednotlivými obchodnými reťazcami. „Na Slovensku majú benevolentnejšie pôsobenie, v iných krajinách sú vlády na nich tvrdšie,“ tvrdí Takáč.

Ministerstvo pôdohospodárstva môže podľa Takáča ponúknuť zvýhodnené úvery pre poľnohospodárov a potravinárov cez záručnú rozvojovú banku.

Môže tiež znížiť odvodové a daňové zaťaženie v rámci zamestnancov podnikov fungujúcich v poľnohospodárstve a potravinárstve. Znížiť sa tiež môžu ceny elektriny, odporúča Takáč.

Protestujúci v stredu podvečer zaplnili Hodžovo námestie pred Prezidentským palácom. Podľa vyjadrení predstaviteľov Smeru sa na proteste zúčastnilo niekoľko tisíc ľudí.

Okrem zástupcov opozičného Smeru-SD, ktorý protest organizoval, vystúpili na pódiu aj Matúš Šutaj Eštok z Hlasu-SD, tiež predseda mimoparlamentnej SNS Andrej Danko a Artur Bekmatov z hnutia Socialisti.sk.

ano, TASR, foto: TASR/Jakub Kotian, facebookNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…