Domov Slovensko Ústavný súd rozhodol o referendovej otázke, HLAS rozhodnutie kritizuje

Ústavný súd rozhodol o referendovej otázke, HLAS rozhodnutie kritizuje

0
0

Navrhovaná referendová otázka o bezodkladnej demisii vlády nie je podľa Ústavného súdu (ÚS) SR v súlade s Ústavou SR. Po neverejnom zasadnutí pléna o tom minulú stredu informoval predseda ÚS SR Ivan Fiačan. Strana HLAS-SD toto rozhodnutie kritizuje.

„Ústavný súd uzavrel, že predmet referenda je v rozpore s princípom generality práva, s princípom deľby moci, a teda je v rozpore s ústavou,“ povedal Fiačan.

ÚS týmto rozhodnutím nadviazal na svoj minuloročný nález týkajúci sa obdobnej referendovej otázky o skrátení volebného obdobia parlamentu.

Predstavitelia opozičných strán odovzdali koncom augusta v Prezidentskom paláci 406 039 podpisov za vyhlásenie referenda o páde vlády a zmene Ústavy SR. Parlamentná aj mimoparlamentná opozícia by chcela cez referendum dosiahnuť predčasné voľby.

Pre pochybnosti o ústavnosti predmetu referenda v prípade prvej otázky sa prezidentka SR Zuzana Čaputová obrátila na ÚS. Od rozhodnutia súdu záviselo, či referendum, ktoré prezidentka vypíše, bude mať jednu, alebo dve otázky.

Spornou bola otázka, či ľudia súhlasia s tým, že vláda SR má bezodkladne podať demisiu. „Publikovanie nálezu v Zbierke zákonov Slovenskej republiky znamená, že v tejto časti otázky prezidentka nemôže vyhlásiť referendum,“ uviedol Fiačan.

V referende tak bude len otázka o skrátení volebného obdobia NR SR, či už referendom alebo rozhodnutím parlamentu, a o vypísaní predčasných volieb. Podľa hlavy štátu je táto časť v súlade s ústavou.

Kritika Hlasu

Mimoparlamentná strana Hlas-SD skritizovala toto rozhodnutie ÚS SR. „Ústavný súd dnes ľuďom oznámil, že nie je v ich moci skončiť s vládou Igora Matoviča a Eduarda Hegera,“ skonštatoval Hlas-SD v stanovisku.

Rozhodnutie podľa strany ukázalo, že voliči svojím hlasom dávajú bianko šek „akejkoľvek mizernej vláde, ktorú štyri roky nikto a nič neodlepí z jej stoličiek“. Hlas-SD sa obáva, že výsledkom rozhodnutia ÚS bude ešte väčšia frustrácia a hnev občanov.

Strana zároveň tvrdí, že referendum o druhej otázke vzhľadom na časové termíny „už nemá schopnosť zbaviť moci Igora Matoviča a Eduarda Hegera“. Poslanci Národnej rady SR by mali podľa strany podporiť zmenu ústavy, ktorá by umožnila predčasné voľby.

xd, TASR, foto: facebook  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…