Domov Komentáre VISKUPIČ: Nasadli sme do kolotoča…

VISKUPIČ: Nasadli sme do kolotoča…

0
0

Aké je riešenie rébusov ministra financií Igora Matoviča? Vysoký výber daní od občanov a od firiem v tomto roku. Štát nerieši pri správe financií žiadne rébusy.

Už vôbec nemôže byť okolo témy výberu daní a návrhov pomoci rúško tajomnosti. Jediní, ktorí zháňajú peniaze na nápady ministra financií nie je ON, ale ľudia – zamestnanci, živnostníci a firmy.

Tí jediní nakupujú a spotrebúvajú, investujú a šetria. A pri svojich aktivitách platia dane. Tri mesiace po poslednej daňovej prognóze od makroekonómov bolo minulý týždeň rokovanie daňového výboru na Ministerstve financií.

Už existuje aktuálny návrh prognózy výberu daní a vývoja výdavkov štátu, prezentovaný na ministerstve financií. Verím, že analytici a ekonómovia prezentovali dáta a minister videl a počúval ich výstupy.

V materiáli novej daňovej prognózy sú určite ďaleko vyššie príjmy ako v schválenom rozpočte a aj vyššie ako boli v marcovej prognóze.

Problém je, že ku dátam ešte nemá prístup verejnosť, koaliční partneri či členovia parlamentného finančného výboru.

Minister financií však vyrazí na tlačovku s tvrdením, že o svojej iniciatíve informoval koaličných partnerov a všetkým vyrazí dych. Dobrá správa je, že pán minister zapol svetlo vo svojej „špajzi“ a našiel na poličkách nové zásoby.

Vyzerá, že pochopil aj to, že lepší výber v tomto roku, nehovorí nič o budúcich rokoch, preto vytvárať dlhodobé výdavky je cesta do pekla.

Avšak zasa prvé, čo ho napadlo je rozdávať plošne. Okrem vysokých daňových príjmov je veľmi pravdepodobné, že štát sa tento rok vyhne aj mnohým výdavkom, ktoré plánoval, lebo nie je schopný urobiť ani to, čo si naplánoval.

A zrátané v tabuľke príjmov a výdavkov to ministrovi financií vnukne možnosť rozdávať. A bojím sa, že sa mu bude veľmi ťažko odolávať a nenájde správnu mieru.

Nasadli sme do kolotoča a v kabíne za ovládačmi sedí minister financií. Každému populistovi však raz dôjdu peniaze a kolotoč sa zastaví. Ak sa vám bude krútiť hlava a bude Vám zle, tak si na to spomeňte pri najbližších voľbách.

Marián Viskupič, poslanec NR SR za SaS a predseda Výboru pre financie a rozpočetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…