Domov Zaujímavosti 10 filmov o epidémiách, ktoré by ste mali vidieť

10 filmov o epidémiách, ktoré by ste mali vidieť

0
0

Planétu postihla nebezpečná nákaza, ktorú nič a nik nedokáže zastaviť. Šíri sa po celom svete a zabíja obrovské množstvo ľudí. Svet, ako sme ho doteraz poznali, sa celkom zmenil. Na prvý pohľad sa to javí ako scenár vydareného katastrofického filmu.

Dnes však žiaľ musíme konštatovať, že ide o realitu. Zrejme nik by nečakal, že niečo také môže skutočne nastať. Načrtli to už tvorcovia niekoľkých katastrofických filmov, ktorých dej je orientovaný práve na nebezpečnú nákazu, ktorá postihla ľudstvo.

Vzhľadom na to, že momentálne ide o aktuálnu tému a máme tiež dostatok času, určite sa oplatí pozrieť si ich. Vybrali sme pre vás 10 z nich, ktoré jednoznačne stoja za pozretie.

Nákaza

Veľmi úspešným filmom z kategórie filmov o smrtiacej epidémii je film Nákaza z roku 2011. Katastrofický triler režiséra Stevena Soderbergha sa venuje rýchlo šíriacej sa nákaze, ktorá zabíja nielen ľudí, ale tiež medziľudské vzťahy.

Ľudia sa tak boja smrti, že sa navzájom prestávajú stretávať. Šíri sa nielen samotná nákaza, ale tiež panika. Tá je na mieste, keďže respiračný vírus šíriaci sa z Ázie usmrtil až 26 miliónov ľudí.

Jedinou možnosťou je nájsť liek, ktorý by zachránil nielen životy ľudí, ale aj svet, aký dovtedy existoval. Film ľudí nadchol najmä v posledných týždňoch.

Štúdio Warner Bros. dokonca zverejnilo správu o tom, že momentálne je ich druhým najžiadanejším filmom. Predbehnúť zatiaľ nedokázal len Harryho Pottera.

Svetová vojna Z

Ďalším z kategórie katastrofických filmov, v ktorých sa objaví nebezpečná nákaza, je film Svetová vojna Z. Režisérom filmu je Marc Foster, ktorý čerpá z rovnomennej knihy Maxa Brooksa.

Hlavným hrdinom príbehu je Gerry Lane, ktorého stvárnil slávny Brad Pitt. Jeho práca spočíva v hľadaní riešení v najrôznejších krízových situáciách.

Takej bude svet čeliť po tom, čo sa objaví smrtiaci vírus, ktorý sa šíri uhryznutím a v dôsledku neho sa človek mení na tvora podobného zombie.

Gerryho cieľom je v prvom rade ochrániť svoju rodinu, ale tiež nájsť zdroj nebezpečnej nákazy, ktorá sa veľmi rýchlo premieňa na celosvetovú pandémiu.

O 28 dní…

V roku 2002 predstavila aj spoločnosť Fox Searchlight Pictures film, ktorého dej sa venuje šíreniu sa smrtiaceho vírusu. Všetko začína v laboratóriu, do ktorého sa vkradne skupina aktivistov, aby skúmali opice infikované besnotou.

Situácia sa im však vymkne spod kontroly a opice utečú z klietky a aktivistov pohryzú. Ďalej sa film prenesie o 28 dní neskôr, kedy sa Jim, pracovník kuriérskej služby, v nemocnici prebúdza z kómy a zisťuje, že svet je vyľudnený.

Pridávajú sa k nemu Selena, Mark a Frank, aby spoločne zachránili životy umierajúcich ľudí, ktorých postihol vírus. Zaujímavosťou filmu sú tri alternatívy jeho konca. Natočené boli len dva z nich.

12 opíc

Ďalší film o nákaze rozpráva príbeh Jamesa Colea, ktorého stvárnil slávny Bruce Willis. James prežil väčšinu svojho života v podzemí.

Dôvodom bolo, že neznámy páchateľ na konci 20. storočia do ovzdušia vypustil neznámu látku, ktorá ho zamorila a spustila šírenie nákazy.

Prežiť sa podarilo malej skupine populácie, ktorá sa rozhodne do minulosti poslať väzňov ako nedobrovoľných dobrovoľníkov. Medzi nimi je aj James, ktorého cieľom je zmeniť minulosť a zabrániť nešťastiu, aby sa ľudstvo mohlo vrátiť späť na zem.

Film režiséra Terryho Gilliama si vyslúžil obdiv vďaka dokonale prepracovanému deju a originálnosti. Vo filme sa okrem Brucea Willisa objavil aj hviezdy Brad Pitt, ktorý si za stvárnenie Jeffreyho Goinesa vyslúžil aj nomináciu na Oscara.

Smrtiaca epidémia

Jedným z najznámejších filmov, ktorého dej je orientovaný na šírenie nebezpečnej nákazy je akčná dráma Smrtiaca epidémia. Dej sa sústredí okolo skupiny amerických vojenských lekárov, ktorí hľadajú neznámeho bacilonosiča.

Po jeho nájdení by totiž boli schopní vyvinúť sérum proti nákaze, ktorá sa rozšírila z Afriky do Kalifornie. Ich snahu však komplikuje záujem vysokých vojenských činiteľov, ktorí chcú nákazu utajiť.

Pútavý dej podčiarkli výkony hereckých hviezd ako Dustina Hoffmana, Reneho Russoa či Morgana Freemana.

Dokonalý zmysel

Zatiaľ, čo predchádzajúce filmy kládli dôraz výhradne na šíriacu sa epidémiu, film Dokonalý zmysel z roku 2011 má dve dejové línie.

Na jednej strane sa dej sústredí na Susan, mladú epidemiologičku, a šéfkuchára Michaela, ktorí prežívajú tie najkrajšie city.

Na druhej strane je tu však šíriaca sa nákaza, ktorá postihuje ľudí na celom svete. Tí postupne strácajú čuch, chuť a napokon aj sluch.

Film poukazuje na to, že dôvodom vzniku a šírenia nákazy môže byť to, že ľudia zanedbali životné prostredie a nakoniec aj samých seba.

Kmeň Andromeda

O čosi viac sci‑fi prvkov používa film Kmeň Andromeda režiséra Mikaela Salomona. Sled následných udalostí odštartovala zrážka americkej vojenskej družice s meteoritom.

Tá sa po nej zrútila do malého mestečka v Utahu. Na jej povrchu sa však nachádza neznámy vírus, ktorý v priebehu krátkeho času zabíja ľudí.

Oblasť, v ktorej sa nákaza rozširuje je uzavretá a tím výskumníkov sa snaží vyvinúť liek proti patogénu, ktorý dostal názov Andromeda.

Napriek snahe zabrániť šíreniu vírusu do iných častí sa mu podarilo z laboratória uniknúť a začína veľký boj s časom, z ktorého môže vyjsť len jeden víťaz.

Smrtiaca nákaza

Ďalším z kategórie podobných filmov je aj film Smrtiaca nákaza. Ako to už z jeho názvu vyplýva, dej sa upiera na vírus, ktorý sa postupne šíri a zabíja ľudí. Najviac napadnuté sú vo filme Spojené štáty.

Tu sa objavuje skupinka štyroch kamarátov Danny, Brian, Bobby a Kate. Tí sa vydávajú na cestu naprieč juhozápadom USA, aby unikli smrtiacemu vírusu, ale súčasne sa snažia ujsť jeden pred druhým. Napokon totiž kamaráti zisťujú, že najväčšou hrozbou nie je nákaza, ale práve oni sami.

Prichádzajú v noci

Najnovším filmom v tejto kategórii je americký film Prichádzajú v noci z dielne režiséra Treya Edwarda Shultsa. Pozornosť sa v ňom upiera na nákazu, ktorá sa rozšírila po celom svete a na trojčlennú rodinu, ktorá sa v strachu pred ňou ukrýva v dome hlboko v lese.

Otec Paul sa pred nákazou snaží ochrániť manželku Kim a tiež 17-ročného syna Travisa. Aby však prežili, musia dodržiavať prísne pravidlá. Všetko sa však zmení po tom, čo prichádzajú ďalší, ktorí nákazu prežili.

Ja, legenda

Azda najznámejším filmom, v ktorom sa objavuje smrtiaca nákaza je film Ja, legenda. Bojovať sa s ňou rozhodne vedec Robert Neville, do ktorého sa doslova prevtelil herec Will Smith.

Je záhadou, prečo je Robert voči vírusu imúnny a na planéte sa snaží nájsť ďalšieho človeka, ktorý je silnejší ako vírus. Nevie však, že na svete nie je vôbec sám.

Z diaľky ho sledujú zmutované obete vírusu, ktoré čakajú na to, kým spraví osudovú chybu. Robert je však odhodlaný nezastaviť sa, kým sám nenájde liek.

puma, foto: internetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zaujímavosti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Slovan sa predstaví v Lige majstrov

HC Slovan Bratislava bude v sezóne 2021/22 zastupovať v hokejovej Lige majstrov (CHL). Ved…