Domov Šport 25 rokov slovenského športu, 25 rokov výnimočných športovcov

25 rokov slovenského športu, 25 rokov výnimočných športovcov

0
0

Slovensko 1. januára 2018 okrem privítania nového roka oslávilo aj veľmi významné jubileum. Dožilo sa 25. roku svojej existencie ako samostatnej krajiny. Ako súčasť Československa sme boli zvyknutí, že naši športovci pravidelne prinášali medaily z vrcholných podujatí. Novovzniknutá malá krajina tak stála pred veľkou športovou výzvou, naviazať na početné úspechy.

Hoci to nebola jednoduchá úloha, slovenskí športovci počas 25 rokov existencie samostatného štátu potvrdili, veľkosť krajiny nie je rozhodujúca. To podstatné je tvrdá práca, zanietenie a športové srdiečko na správnom mieste. Prinášame vám najväčšie úspechy slovenského športu v ére samostatnosti.

Prvá medaila

O našu úplne prvú medailu z veľkých podujatí sa postarali basketbalistky. Na európskom šampionáte v Taliansku v roku 1993 síce na najcennejší kov nedosiahli, ale čo by dnes dal slovenský basketbal za takýto veľký úspech. Prvá samostatná slovenská medaila bola bronzová.

Z Céčka na titul

Slovenský hokej musel po rozdelení federácie začať v medzinárodnom ponímaní odznova. Z C-kategórie sme sa však expresne rýchlo vyšplhali až na vrchol. Už v roku 1996 sme opäť patrili do svetovej hokejovej elity.

Už predtým sa slovenskí hokejisti nestratili na Zimných olympijských hrách v Lillehammeri v roku 1994, kde obsadili skvelé 6. miesto. Prvý medailový úspech prišiel na majstrovstvách sveta 2000 v ruskom Petrohrade.

Napriek prehre vo finále s českými bratmi sa z našich hokejistov stali hrdinovia národa. K skutočnému poblázneniu národa však došlo o dva roky neskôr.

Švédsky Göteborg sa navždy zapísal zlatými písmenami do športovej histórie hokejového národa. Titul majstrov sveta oslavovalo v uliciach celé Slovensko.

Medailovú zbierku skompletizoval hokejový národný tím bronzom o rok neskôr v Helsinkách a v roku 2010, znova vo fínskom hlavnom meste, pridal ešte jedno striebro.

Zlatý Gooteborg.

Zázraky z ružomberskej Koniarne

Malé mesto z Liptova vďaka basketbalu dobylo Európu. A to hneď dvakrát. Basketbalistky SCP Ružomberok vystúpili na vrchol európskeho basketbalu prvýkrát v roku 1999. Triumf v najprestížnejšej basketbalovej súťaži, v Eurolige, dokonca dokázali zopakovať o rok neskôr na domácej palubovke.

Tímový tenis robil radosť

Rok 2002 priniesol radosť aj na tenisové dvorce. Slovenský fedcupový tím senzačne vyhral ženskú tímovú súťaž, keď najmä víťazstvo vo finálovom súboji na horúcej španielskej pôde bolo veľkým prekvapením.

Len o málo zaostali za ženami ich mužskí kolegovia, ktorí sa v roku 2005 v silnej konkurencii prebojovali až do finále, kde však nestačili na domácom dvorci na Chorvátov.

Slovenská vlajka žiari aj medzi víťazmi mužsko-ženskej tímovej súťaži – Hopmanov pohár, ktorý Daniela Hantuchová s Dominikom Hrbatým vyhrali v januári 2005.

Prvá „snehová“ medaila

O historicky prvú olympijskú medailu zo zimných hier sa postaral pre Slovensko nie až tak tradičný šport. Snowbordista Radoslav Židek si v Turíne v roku 2006 vyjazdil cenné a prekvapivé striebro, keď siahal dokonca aj na zlato.

Prvá slovenská medaila zo zimných hier.

Zberateľka medailí

Za pravdepodobne najúspešnejšiu slovenskú športovkyňu môžeme s pokojným svedomím označiť plavkyňu, ktorá svojho času privádzala súperky do zúfalstva.

Martina Moravcová je mnohonásobnou majsterkou sveta i Európy. Je držiteľkou desiatok medailí z najväčších športových podujatí. Zo svetových šampionátov ich má 22, z európskych 43 a z olympijských hier 2.

Vo vode sa snáď narodila…

Fenomén na bicykli

Snáď najslávnejší slovenský športovec, cyklista Peter Sagan, začal svoju megaúspešnú kariéru písať v roku 2010, keď vyhral svoje prvé preteky, prestížnu klasiku Paríž-Nice.

Na Tour de France v roku 2012 sa zo žilinského rýchlika stal Tourminátor, keď vyhral nielenže niekoľko etáp, ale až do konca podujatia si udržal zelené tričko pre najlepšieho špurtéra pelotónu.

Odvtedy získal tento dres ešte ďalšie štyri razy a jediným dôvodom, prečo ho nezískal aj v poslednej edícii najvýznamnejších štafetových pretekov, je ten, že bol neprávom diskvalifikovaný.

Okrem Tour de France brnká súperom na nervy aj na majstrovstvách sveta. Po tom, čo sa stal svetovým šampiónom po prvýkrát v roku 2015, súperi hľadeli na jeho chrbát v cieli aj na ďalších dvoch majstrovstvách.

Dnes už trojnásobný majster sveta – Peter Sagan.

Historické double z kopca

V posledných rokoch robia nášmu športu dobré meno aj naše lyžiarky. Zjazdárky Veronika Velez-Zuzulová a Petra Vlhová sa dnes už v štartovacom poli nestratia v žiadnych pretekoch a väčšinou atakujú stupeň víťazov.

K pre Slovensko historickým pretekom došlo v januári minulého roka v Záhrebe. V slalome svetového pohára obsadili naše zjazdárky najvyššie priečky (Veronika Velez-Zuzulová vyhrala, Petra Vlhová skončila druhá).

Historický moment pre slovenské zjazdové lyžovanie.

Prvá atletická olympijská medaila

Na prvú medailu z olympijských hier čakali atléti do roku 2016. Na 50 kilometrovej chodeckej trati v Riu de Janeiro ju absolútne suverénnym spôsobom vybojoval zlatý chodec Matej Tóth.

Ten sa rok predtým stal aj majstrom sveta v tejto disciplíne. Matejov rok 2017 bol poznačený bojom za očistenie svojho mena, keď dostal dištanc za doping, ktorý, ako sa napokon ukázalo, nikdy nebral.

Olympijský víťaz Matej Tóth.

Naši paralympionici diktujú tempo

Osobitnou kapitolou slovenských športových úspechov sú paralympionici. Na paralympijských hrách dosiahli toľko úspechov, že vymenovať ich všetky by zabralo skutočne veľa miesta.

Zhrnieme teda len, že od paralympijských hier v Lillehammeri v roku 1994 po paralympijské hry v Riu de Janeiro 2016 nazbierali celkovo 103 medailí (28 zlatých, 36 strieborných a 39 bronzových).

Prekvapivá majsterka zo Singapuru

Malá krajinka sa môže popýšiť aj ďalšou majsterkou sveta. Tenistka Dominika Cibulková zavŕšila svoju životnú sezónu v roku 2015 celkovým víťazstvom na Turnaji majsteriek v Singapure. Okrem zisku prestížnej trofeje sa šplhala aj k vrcholu rebríčka WTA. Jej maximom je zatiaľ 4. miesto.

Tenisová majsterka sveta.

Prvé zimné zlato

Na prvé zlato zo zimných olympijských hier sme si počkali do olympiády vo Vancouveri v roku 2010. Pôvodom ruská biatlonistka reprezentujúca Slovensko Anastasia Kuzminová pokorila v šprinte všetky súperky a v stíhacích pretekoch sa pred ňu dostala len jedna súperka.

Nasťa si olympijský triumf zopakovala aj v Soči v roku 2014 a je našou najúspešnejšou zimnou olympioničkou.

Naša zlatá Nasťa

Prvý olympijský vavrín

Kto iný, ako jeden z najlepších slovenských olympionikov histórie, by mal priniesť pre našu krajinu prvé olympijské zlato? Vodný slalomár Michal Martikán vyjazdil v atlantskom kanáli prvý olympijský triumf. Vôbec prvú olympijskú medailu nám priniesol o pár dní skôr strelec Jozef Gonci. Mala bronzový lesk.

Prvý slovenský olympijský víťaz.

Napriek tomu, že Slovenská republika je ešte stále pomerne mladým a taktiež malým štátom, športových úspechov sme už dosiahli viac než dosť. V tomto sumáre toho najpodstatnejšieho zo slovenského športu chýba ešte množstvo mien, množstvo medailistov, víťazov a úspešných športovcov.

Hokejisti, ktorí sa dokázali presadiť v NHL, skvelí futbalisti, ktorí diktujú tempo v najlepších európskych ligách, vodáci, ktorí sú už zárukou medailových úspechov, medailoví atléti, olympijskí strelci a mnoho ďalších, vďaka ktorým slovenskú vlajku a hymnu poznajú v zahraničí.

Tým všetkým patrí veľká vďaka za skvelú reklamu, ktorú nám robia vo svete. Slovenskej republike prajeme aj v ďalších rokoch množstvo takýchto úspešných športovcov.

ano, foto: SITA, fibaeurope.com

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…