Domov História 33 rokov odmietnutia komunistického diktátu

33 rokov odmietnutia komunistického diktátu

0
0

17. november 1989 je aj po tridsiatichtroch rokoch považovaný za jeden z najdôležitejších dní našej histórie. Je dňom, kedy sa ľudia dokázali spojiť a vďaka ich odhodlaniu došlo k výraznej zmene politického režimu vo vtedajšom Československu.

Presne 41 rokov bolo Československo pod úplnou kontrolou Komunistickej strany Československa. Nespokojnosť s politickým režimom, ktorý zahŕňal porušovanie ľudských práv, prísnu cenzúru, medzinárodnú izoláciu a totalitnú vládu jednej strany, prinútila aktívne obyvateľstvo vyjadriť sa.

Udalosti zo 17. novembra 1989 odštartovali sled významných politických a celospoločenských zmien, pod ktoré sa podpísali demonštrácie a protesty, ktoré odštartovali nespokojní a odhodlaní študenti.

Prečo 17. november?

Všetko začalo o 50 rokov skôr. 28. októbra 1939 sa študenti v Prahe stretli, aby spoločne vyjadrili nespokojnosť s okupáciou a zároveň oslávili výročie vzniku Československa z roku 1918.

Proti tomuto zhromaždeniu zasiahli policajné a vojenské zložky. Streľba si vyžiadala jednu obeť. Bol ňou mladý robotník Václav Sedláček. 11. novembra zraneniam podľahol aj študent medicíny Jan Opletal.

V deň jeho pohrebu, 17. novembra, sa teda v Prahe študenti opäť stretli a protestovali. Zásah policajných zložiek mal ale tentokrát omnoho vážnejšie následky.

9 študentov bolo popravených a množstvo ďalších bolo poslaných do koncentračných táborov. Práve na počesť tejto udalosti bol 17. november uznaný za Medzinárodný deň študentstva.

Jan Opletal

Z pietnej spomienky masové protesty

V piatok 17. novembra 1989 bola v Prahe naplánovaná pietna spomienka na počesť obetí z roku 1939. Na pražskej ulici Albertov sa uskutočnil pietny akt, ktorého sa zúčastnili tisícky študentov.

Študenti pri tejto príležitosti uskutočnili pochod Prahou, kedy spievali a skandovali svoje požiadavky na odstúpenie komunistických politikov, dodržiavanie ľudských práv a slobôd a celkovú zmenu pomerov v Československu.

Demonšturujúci dav, ktorý sa vo večerných hodinách dostal do centra mesta, sa ocitol v obkľúčení bezpečnostných zložiek. Tento na prvý pohľad pokojný sprievod sa o 20:15 zmenil na násilnú akciu.

Príslušníci ZNB a príslušníci Oddielu zvláštneho určenia proti demonštujúcim študentom vytiahli obušky. Každý, kto chcel z Národnej triedy odísť, čelil útokom týchto zložiek. Celkovo si táto udalosť vyžiadala 568 zranených.

Študentov podporila celá verejnosť

K nespokojným študentom sa v ďalších dňoch začali pridávať ďalšie skupiny obyvateľstva. Ako prví vyjadrili podporu herci a divadelníci.

Tieto udalosti ale nenechali chladných ani bežných ľudí a postupne sa protesty konali vo viacerých mestách v oboch krajinách. Bezprostredne potom začali vznikať hnutia, ktoré podporovali politický pluralizmus.

Na Slovensku to bola Verejnosť proti násiliu, v Čechách zas Občianske fórum, ktorého prvým lídrom sa stal Václav Havel. Takto vzbúrená spoločnosť organizovala mítingy, protesty a demonštrácie, ktoré sa významnou mierou zaslúžili o zmenu pomerov v krajine.

Jedným z najvýznamnejších dní bol 27. november, kedy sa uskutočnil dvojhodinový generálny štrajk na celom území.

Postupné zmeny ukončili slobodné voľby

Vo vedúcich pozíciách v štáte postupne nastávali zmeny, kedy boli komunistickí politici nahradzovaní. 10. decembra abdikoval z postu prezidenta Gustáv Husák, ktorého 29. decembra nahradil jednohlasne parlamentom zvolený Václav Havel.

8. a 9. júna 1990 sa už v Československu konali prvé slobodné parlamentné voľby, ktoré jednoznačne potvrdili prechod krajiny od komunizmu k demokracii.

jus, foto: TASR



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…