Domov Zaujímavosti 9 filmov úspešného režiséra Stevena Spielberga

9 filmov úspešného režiséra Stevena Spielberga

0
0

Steven Spielberg patrí medzi tých najznámejších amerických filmových režisérov, producentov a scenáristov. Počas svojej kariéry vyprodukoval už desiatky filmov, o ktorých dnes môžeme hovoriť ako o kultových. Vybrali sme 9 z nich, ktoré by mal vidieť každý správny fanúšik jeho tvorby.

Schindlerov zoznam (1993)

Schindlerov zoznam je film natočený podľa skutočných udalostí opísaných v knihe Thomasa Keneallyho.

Rozpráva príbeh továrnika Oskara Schindlera, ktorý prichádza v roku 1939 do Krakova, aby využil lacnú židovskú pracovnú silu neďalekého geta.

Spielberg za tento film získal svojho prvého Oscara za najlepšiu réžiu. Zaujímavosťou je aj to, že si z tržieb za film nevzal žiadne peniaze.

E.T. Mimozemšťan (1982)

Film o malom mimozemšťanovi patrí medzi najúspešnejšie filmy Spielberga. Dej filmu približuje príbeh malého mimozemšťana, ktorý pristál na našej planéte, aby ju preskúmal spolu s ďalšími mimozemšťanmi.

Očarený mestom Los Angeles sa nestihol vrátiť včas späť na palubu lode a ostal na Zemi. Objavil ho desaťročný Elliot. Z chlapca a mimozemšťana sa okamžite stali kamaráti.

Pamätáte si, či sa E.T. nakoniec dostane späť na svoju planétu?

Zachráňte vojaka Ryana (1998)

Tento film približuje príbeh kapitána americkej armády Johna Millera, ktorého si zahral vo filme známy americký herec Tom Hanks.

Ten dostal za úlohu nájsť vojaka Ryana, ktorého traja bratia padli v boji, a priviesť ho späť k matke. Kapitánovi sa podarí nájsť ho, no Ryan odmieta odísť z boja, považuje to za zbabelosť.

Spoločne bojujú proti nemeckej armáde, podarí sa im vyhrať, no kapitán v boji umiera. Celý príbeh je vykreslený retrospektívne ako spomínanie vojaka Ryana nad hrobom kapitána.

Čeľuste (1975)

Film Čeľuste je americký film natočený podľa úspešného románu Petera Benchleyho, ktorý voľne čerpal zo skutočných prípadov útoku žralokov pri pobreží New Jersey.

To, že opäť išlo o kvalitný film sa potvrdilo už rok po jeho premiére, kedy získal tento film 3 zo 4 nominácií na Oscara v kategóriách najlepší strih, najlepšia hudba a najlepší zvuk.

Minority Report (2002)

Tento film, ktorý sa odohráva v budúcnosti, v roku 2054, približuje príbeh veliteľa jednotky Johna Andertona (Tom Cruise), ktorý je na čele elitnej jednotky Ministerstva spravodlivosti.

Vďaka trom jasnovidcom sa im darí v predstihu odhaľovať trestné činy a páchateľa, a tak predchádzať zbytočným stratám na životoch.

Všetko ide hladko, až kým sa hlavný predstaviteľ nestane podozrivým číslo 1 a jeho vlastní ľudia ho začnú sledovať.

Jurský park (1993)

Jurský park je americký vedecko­‑fantastický film, v ktorom Spielberg opäť ukázal svoj režisérsky talent a film patril medzi najlepšie zarábajúce filmy 90. rokov minulého storočia.

Autorom knižnej predlohy je známy americký spisovatel Michael Crichton. To, že film sa tešil úspechu sa potvrdilo aj tým, že vzniklo jeho pokračovanie.

Chyť ma, keď to dokážeš (2002)

V tomto filme si zahral hlavnú úlohu známy americký herec Leonardo DiCaprio. V 16. rokoch bol Frank obyčajným tínedžerom, no po tom ako sa rozviedli jeho rodičia mal pocit, že je na svete sám.

A tak sa rozhodol konať, avšak tak trochu iným spôsobom. Začal falšovať šeky, diplomy a vďaka jeho šikovnosti sa z neho bez štúdia stal právnik, lekár či dokonca aj pilot.

Podarilo sa agentovi FBI Franka nakoniec chytiť?

A.I. Umelá inteligencia (2001)

V tomto scifi filme je popísaný príbeh prvého robota – dieťaťa, ktorý bol naprogramovaný, k tomu, aby cítil emócie a lásku.

Dostane sa do rúk manželského páru, ktorého chlapec leží v umelom spánku a čaká na liek, ktorý mu pomôže prekonať chorobu, ktorou trpí.

Manželia by sa mali k ich novému dieťaťu správať ako k vlastnému. Celé sa to skomplikuje, keď vyzdravie ich skutočný syn.

Tintinove dobrodružstvá (2011)

Režisér Steven Spielberg je zaujímavý aj tým, že produkuje filmy z rôznych žánrov, a nevyhýba sa ani rozprávkovým motívom a príbehom.

V tomto prípade je hlavnou postavou filmu mladý reportér Tintin, ktorý narazí na model lode, ktorý v sebe ukrýva nebezpečné tajomstvo.

Počas pátrania Tintin naráža na viacero prekážok a nebezpečných situácií. Podarí sa mu napriek tomu to tajomstvo rozlúsknuť?

Radoslav Hoppej, foto: internet, video: youtubeNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
  • Príbeh Anny Frankovej

    Anna Franková je jednou z niekoľkých miliónov obetí holokaustu. Jej príbeh však pozná celý…
  • 15 oscarových filmov, ktoré musíte vidieť

    Zlaté sošky “Oscarov” udeľuje Akadémia filmového umenia už od roku 1929. Sú považované za …
  • VIDEO: Štvornohý hokejista

    Videá dokazujúce, že aj psy vedia športovať sme už mali. Futbalové či basketbalové štvorno…
Load More In Zaujímavosti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 31-32/2021: Cenné kovy na olympiáde, zablokovaná Bratislava či kritizovaná dôchodková reforma

Prvý týždeň olympijských hier v Tokiu vyniesol Slovensku tri medaily. Zuzana Rehák Štefeče…