Domov Slovensko Akým prezidentom bol Andrej Kiska?

Akým prezidentom bol Andrej Kiska?

0
0

Minulú sobotu (15. júna) zložením prezidentského sľubu Zuzany Čaputovej sa skončilo funkčné obdobie dnes už bývalého prezidenta Andreja Kisku. A to je priestor na bilanciu jeho päťročného pôsobenia. V skratke by sa dalo povedať, že bol najkontroverznejším prezidentom v našej histórii.

Andrej Kiska sa stal prvým prezidentom – nepolitikom. Pre niekoho bol „Dobrým anjelom“, pre niekoho úžerníkom. On sám seba označoval za úspešného podnikateľa a filantropa.

Po tom, čo sa stal prezidentom tvrdil, že chce byť prezidentom všetkých občanov Slovenska. Netrvalo však dlho a pomerne tvrdo sa vyhranil, najmä voči vládnej koalícii, čím sa sám vzdialil od značnej časti populácie Slovenska a dostal do pozície neustáleho politického boja.

Do prezidentskej kampane vstupoval z podnikateľského prostredia a preto mu menšie nedostatky a politické faux paux možno odpustiť.

V zahraničnopolitickej reprezentácii sklamal

Čo by mu však obyvatelia Slovenska odpustiť nemali je, že o našej krajine v zahraničí hovoril ako o mafiánskom štáte. A to nie raz! Úlohou prezidenta je reprezentovať krajinu v zahraničí i doma.

Aká to však je reprezentácia, keď svojmu vlastnému štátu dávate pred zahraničnými partnermi prívlastok „mafiánsky“? Okrem takýchto silných a nevhodných vyjadrení toho v rámci zahraničnej politiky veľa neurobil.

Na stretnutia s najdôležitejšími politikmi sveta pozvanie nedostával, čo môže byť spôsobené práve absenciou politickej minulosti. Vážnym štátnickým zlyhaním bolo stretnutie s dalajlámom v októbri 2016.

Stretnutie najvyššieho ústavného činiteľa s tibetským duchovným bolo podľa ministerstva zahraničných vecí porušením rešpektovania politiky jednej Číny.

Veľmi kriticky reagovala aj čínska strana a slovenskej diplomacii sa len tak tak podarilo dobré čínsko-slovenské vzťahy uchovať.

V domácej politike mal na viac

Jedinečná príležitosť významnejšie sa zapísať do politických dejín Slovenska sa Andrejovi Kiskovi naskytla v marci minulého roka.

Prihral mu ju sám Robert Fico, jeho najväčší politický rival, po tom, čo zo svojej funkcie premiéra odstúpil. Prezident mal možnosť vyhlásiť predčasné voľby.

Kiskove volebné obdobie bolo sprevádzané konfliktami s Robertom Ficom.

Dnes však už vieme, že do jeho snahy vstúpiť do straníckej politiky sa vtedy predčasné voľby vôbec nehodili. A vieme už aj to, prečo organizátori protestov Za slušné Slovensko po stretnutí s prezidentom zrušili protivládne protesty.

Ich hlavnou postavou bol Juraj Šeliga, ktorý pred pár týždňami priznal, že vstupuje do Kiskovej vznikajúcej strany. Prezident pred štátnickým rozhodnutím uprednostnil svoje osobné budúce ambície.

Od roboty sa nepretrhol

Mnoho kritiky, a na to teda vôbec nie sme v našej politike zvyknutí, sa na Kisku znieslo pre jeho chabú pracovnú morálku. Jeho pracovný týždeň podľa mnohých trval od pondelka do štvrtku.

Problém bol v jeho dochádzaní za rodinou do Popradu. Svoje osobné pohodlie však uprednostňoval aj počas významných udalostí. Napríklad po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice sa prezident objavil pred verejnosťou až s týždňovým odstupom.

Lyžovačku v Innsbrucku totiž neprerušil ani po tejto vážnej udalosti. Počas 50. výročia okupácie Slovenska v Auguste 1968 sa zas, ako jediný z najvyšších ústavných činiteľov, neobjavil na žiadnej spomienkovej akcii.

Bol totiž na dovolenke v Španielsku. Nuž a na nedávnej spomienkovej slávnosti pri príležitosti 75. výročia vylodenia spojencov v Normandii chýbal tiež, hoci nemal žiadny oficiálny program.

Porušenia zákonov

Andrej Kiska sa zapíše do histórie aj ako prezident, ktorý mal a má vážne problémy so zákonom. Pre jeho kauzu so spoločnosťou KTAG ho teraz, po skončení funkčného obdobia, dokonca môžu obžalovať z daňových podvodov.

Ako sám pred pár mesiacmi priznal, ak ho uznajú vinným, hrozí mu dokonca až sedemročný trest odňatia slobody.

V súvislosti s touto kauzou vyvstáva aj reálne podozrenie, že sa Andrej Kiska ako kandidát, mohol vo volebnej kampani dopustiť volebného podvodu, keďže tým, že mu jeho spoločnosť KTAG platila niektoré kampaňové účty, mohol významným spôsobom prekročiť zákonom stanovený limit na vedenie kampane.

V roku 2017 zas ústavný súd rozhodol, že prezident porušil ústavu, keď odmietol vymenovať sudcov ústavného súdu z dôvodu, že sa mu nezdali byť vhodnými kandidátmi.

Súkromné lety za štátne

Prezidentovi bolo vyčítané aj jeho využívanie vládnej letky na jeho cesty domov do Popradu. Podľa bývalého premiéra prezident „prelietal“ milión eur daňových poplatníkov na súkromné účely.

S vládnym špeciálom sa spája aj ďalšia kauza. Po jednej zo zahraničných ciest údajne vrátil prezident ministerstvu vnútra lietadlo znečistené a ovracané.

Najkonfliktnejší a najkontroverznejší

Andrej Kiska bol podľa niektorých analytikov dobrým prezidentom, pretože bol vhodnou rovnováhou voči príliš silnej vládnej strane, podľa niektorých zas premárnil svoju možnosť, podľa iných je daňovým podvodníkom, ktorý sa ani nemal stať prezidentom.

V každom prípade, nech už sa prikloníte ku ktorejkoľvek z verzii, vďaka svojmu kritickému vystupovaniu proti štátu a svojim daňovým problémom, bol rozhodne najkontroverznejším a najkonfliktnejším prezidentom našej krajiny.

Martin Sokol, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…