Domov Zahraničie Američania sa zamerali na strednú Európu

Američania sa zamerali na strednú Európu

0
0

Po českom a slovenskom premiérovi sa do Bieleho domu dostal, minulý týždeň, aj maďarský premiér Viktor Orbán. Posledná z krajín strednej Európy pozvanie do Bieleho domu už dostala, ale cesta poľského premiéra bola zatiaľ odložená.

Po tom, ako sa k moci dostal Donald Trump, pozornosť americkej zahraničnej politiky sa zamerala aj na región strednej Európy.

Predchádzajúca administratíva Baracka Obamu podľa nich nevenovala regiónu dostatočnú pozornosť. Dnes už bývalý poradca pre Európu a Euráziu A. Wess Mitchell upravil prístup Trumpovej administratívy k strednej Európe.

Už začiatkom tohto roka, počas návštevy amerického ministra zahraničných vecí Mika Pompea v strednej Európe, bolo jasné, že prístup Trumpovej administratívy smerom k tomuto regiónu prechádza zmenou.

Pozvania pre lídrov strednej Európy

Ako prvý dostal pozvanie do Bieleho domu český premiér Andrej Babiš, ktorého nasledoval začiatkom mája slovenský premiér Peter Pellegrini.

Počas minulého týždňa absolvoval návštevu maďarský premiér Viktor Orbán. No a plánovaná návšteva poľského premiéra Mateusza Morawieckeho bola zatiaľ odložená.

O čom rokovali Trump a Orbán

Počas vzájomného rokovania v Bielom dome sa lídri dotkli viacerých tém, ktoré považujú za spoločné úsilie. Americkí predstavitelia potvrdili, že lídri mali aj súkromné stretnutie zamerané na posilnenie amerického opätovného angažovania sa v strednej Európe a rokovania o obchodných dohodách v oblasti energetiky.

Viktor Orbán potvrdil, že rokovali o pomoci pri ťažbe zemného plynu v Čiernom mori, v ktorom je angažovaná americká spoločnosť Exxon spoločne s Bulharskom.

Pre Maďarsko to môže byť významné pri diverzifikácii dodávok zemného plynu. Maďarskí úradníci potvrdili, že rokovali aj o bezpečnostnej spolupráci, migrácii, ako aj ochrane kresťanských hodnôt.

Nové nákupy pre maďarskú armádu

Podľa vyjadrení Viktora Orbána má Maďarsko v pláne nakúpiť americké rakety stredného doletu, ktoré posilnia ich obranu. Potvrdil to po rokovaní s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, pričom tento nákup bol jedným z bodov spoločného rokovania.

Reakcie svetových médií

Viaceré svetové médiá, ako BBC, či CNN priniesli informáciu o kontroverznosti Viktora Orbána, ktorého označili za predstaviteľa krajnej pravice, ako aj zodpovedného za obmedzovanie moci súdnictva a médií v Maďarsku.

Niekoľko amerických senátorov a poslancov odsúdilo prijatie Orbána v Bielom dome, keďže podľa nich má Orbán iné hodnotové ukotvenie, ktoré je protikladné k základným americkým hodnotám.

Naopak Trump počas, spoločného vyhlásenia chválil Orbána za jeho tvrdý postoj k prisťahovalectvu.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Grinerová pobudne v ruskom väzení ďalší mesiac

Elitná americká basketbalistka Brittney Grinerová v ruskom väzení pobudne minimálne ďalší …