Domov Zahraničie VIDEO: Americký prezident predniesol Správu o stave Únie

VIDEO: Americký prezident predniesol Správu o stave Únie

0
0

Minulý týždeň predniesol Donald Trump svoju každoročnú Správu o stave Únie pred Kongresom, ktorá sa niesla na pozadí neúspešnej ústavnej obžaloby a tiež primárok v americkom štáte Iowa.

Každý rok prednáša americký prezident Správu o stave Únie, v ktorej hodnotí minulý rok a nastavuje svoju víziu pre ten ďalší. Tento prejav je výrazne sledovaný nielen politikmi, ale aj verejnosťou, keďže tento prejav býva naživo prenášaný viacerými televíziami.

Túto poslednú Správu v tomto funkčnom období však Donald Trump naplno využil najmä na svoju predvolebnú kampaň, ako na reálne zhodnotenie stavu celej krajiny.

Sporné momenty v prednesenej Správe o stave Únie

Vo svojej Správe však Donald Trump nespomenul ani jeho obvinenia a vypočúvania, ktoré boli počas predchádzajúcich mesiacov hlavnou tému života Američanov.

Analytici poukazujú na to, že Trump dokázal využiť veľké televízne publikum pre svoj prejav a teatrálne gestá, aj keď priamo nespomenul svoj zámer uchádzať sa o znovuzvolenie, predvolebná kampaň z neho bola jasne čitateľná.

Vo svojej Správe vychvaľoval najmä silnú ekonomiku a tiež scenár prispôsobil tomu, že to prenášala televízia.

Kto bude protikandidátom Trumpa v prezidentských voľbách

Prezidentské voľby v USA, ktoré sa budú konať v novembri tohto roka, sa blížia do hlavnej kampane medzi republikánmi a demokratmi.

Na strane republikánov je voľba na súčasného prezidenta Trumpa ako svojho kandidáta viac menej jasná, no na druhej strane si Demokratická strana bude v najbližšom období vyberať svojho favorita.

Prvé primárky, alebo vnútrostranícke voľby na prezidentského kandidáta, sa konali v americkom štáte Iowe. Tieto voľby však sprevádzajú komplikácie so sčítavaním hlasov, podľa doteraz predbežných výsledkov je víťaz nejasný.

O prvé miesto bojujú Pete Buttigieg, ktorého nikto nepovažoval za favorita spoločne s Berniem Sandersom, ktorých delí len niekoľko desiatok hlasov.

Predsedníčka Snemovne reprezentantov roztrhala jeho prejav

Trump počas prejavu, v pozadí Nancy Pelosiová

Predsedníčka Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Nancy Pelosiová, ktorá je z radov demokratov, sa po príchode pokúsila pozdraviť prezidenta Trumpa, no ten na jej natiahnutú ruku nereagoval a namiesto toho jej podal kópiu svojho prejavu.

Následne neskôr počas prejavu prezidenta, Pelosiová túto jeho správu demonštratívne roztrhala. Neskôr sa vyjadrila, že tak reagovala na klamstvá, ktoré v prejave zazneli, keď si kópiu narýchlo počas jeho prejavu prečítala, čím chcela demonštrovať svoj postoj, ktorý roztrhaním takto dala aj verejne najavo.

Zameranie Trumpovej kampane aj na Afroameričanov

Trump vo svojom prejave hovoril často o výhodách zameraných na Afroameričanov, prezentoval svoju podporu pre túto komunitu, cez podporu škôl, daňové úľavy alebo investície smerujúce do štvrtí s nízkymi príjmami.

Analytici tvrdia, že takto chce svoju kampaň smerovať aj na Afroameričanov, od ktorých dostal minulé voľby najmenej hlasov.

Kontroverzne a opačne však bolo vnímané udelené jedno z najvyšších štátnych vyznamenaní pre konzervatívneho rozhlasového moderátora Rusha Limbaughova, ktorého mnohí Afroameričania vnímajú veľmi podozrievavo z dôvodu jeho extrémnych komentárov.

Ústavná obžaloba prezidenta bez úspechu

Donald Trump minulý týždeň ustál aj hlasovanie v Senáte, keď ho podržali jeho vlastní senátori, ktorí nezahlasovali spoločne s demokratmi za uznanie viny v dvoch bodoch ústavnej obžaloby – zneužitie právomocí a tiež obštrukcie a bránenie Kongresu pri vyšetrovaní.

Donald Trump je iba tretí prezident v americkej histórii, ktorý bol obvinený a potom súdený v Senáte, po Andrewovi Johnsonovi v roku 1868 a Billovi Clintonovi v roku 1999. Ani pri jednom nebol tento proces obžaloby úspešný.

jus, foto: SITA, video: youtube

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Vlhová nemá v slalome konkurenciu

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová zaznamenala skvelý vstup do nového roka. V prestížnom slal…