Domov Ekonomika Boj Európskej únie proti plytvaniu potravín

Boj Európskej únie proti plytvaniu potravín

0
0

Európska únia minulý týždeň zintenzívnila boj proti plytvaniu potravín prostredníctvom prijatého usmernenia o darovaní potravín, ktoré majú zjednodušiť proces darcovstva do potravinových bánk.

Európska komisia uviedla usmernenie, ktoré napomáha a zjednodušuje prerozdelenie a redistribúcie stále použiteľných potravín pre tých, ktorí ich potrebujú. Cieľom usmernenia je využitie týchto prebytočných potravín pre ľudskú spotrebu.

Plytvanie potravinami

Podľa Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo je dnes vo svete takmer jedna tretina potravín vyhodených, nevyužitých alebo vyplytvaných. V rámci Európskej únie je, podľa odhadov projektu FUSION, vyprodukovaných až okolo 88 miliónov ton potravinového odpadu.

Rozdelenie tohto plytvania podľa odhadov vychádza tak, že až 53 % z neho sa vytvorí v domácnostiach, spracovateľský sektor tvorí 19 % z tohto plytvania, gastronómia má okolo 12 %, a najmenej sa plytvá v prvovýrobe, čo tvorí 10 % a veľkoobchode s maloobchodom, len na úrovni 5 %.

Podstata Usmernenia EÚ o darovaní potravín

Vytenis Andriukaitis, eurokomisár pre zdravie a bezpečnosť potravín, ocenil prijatie tejto regulácie, ktorá umožní redistribuovať všetky potraviny, ktoré spĺňajú bezpečnostné požiadavky ďalšej spotreby.

Predmetom môžu byť všetky hotové výrobky – dokonca aj mäso, zelenina a ovocie na rôznych úrovniach distribúcie – od výrobcov až po predajcov. Cieľom usmernenia je vytvoriť priestor pre upravenie právnych prekážok tejto redistrubúcie v členských štátoch.

Budúcnosť spotreby potravín v rámci EÚ

Táto iniciatíva na efektívne využívanie zdrojov, kam zaraďujeme obmedzenie plytvania potravinami, ako aj zvýšenie bezpečnosti potravín je jedna z prioritných cieľov Európskej únie, ktorá za ostatné roky vyvinula viacero iniciatív na zníženie celosvetového plytvania potravinami.

Čo je to redistribúcia potravín

Redistribúcia potravín je proces, prostredníctvom ktorého sa potraviny, ktoré sú nadbytočné zhromaždia za účelom efektívneho rozdelenia tým, ktorí to potrebujú, namiesto toho, aby sa vyhodili alebo inak znehodnotili.

jus, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…