Domov Zahraničie Bude Parížska dohoda o klíme stačiť?

Bude Parížska dohoda o klíme stačiť?

0
0

Vedci prišli s novou štúdiou, ktorá naznačuje, že Parížska dohoda o klíme, ktorej cieľom je udržať emisie skleníkových plynov na čo najnižšej úrovni, je úspešným krokom štátov sveta, ale ona samotná nemusí stačiť na to, aby sa zamedzilo ekologickej katastrofe. 

Poukazujú na to, že výsledky budú závisieť len a len na zodpovednosti jednotlivých vlád a účelnosť sledovania všetkých plynov, ktoré sú škodlivé pre atmosféru.

Dnes okrem oxidu uhličitého je do ovzdušia uvoľňované aj množstvo ďalších plynov, ktorých škodlivosť pre atmosféru Zeme je niekoľkotisícnásobne vyššia ako škodlivosť samotného oxidu uhličitého.

Príklad Talianska

Stefan Reimann zo Švajčiarskych federálnych laboratórií pre výskum materiálov a technológie sa vo svojom výskume zameral na meranie plynu HFC-23.

V monitorovacom stredisku vo švajčiarskych Alpách namerali vysoké hodnoty tohto plynu v atmosfére. Ako tvrdí: „naše odhady hovoria o tom, že z tohto územia na severe Talianska sa vypúšťa zhruba 60 až 80 ton tejto látky ročne.

A keď to následne porovnáme s oficiálnymi talianskymi údajmi, vyzerá to veľmi zaujímavo, pretože podľa oficiálnych údajov vypúšťa celé Taliansko ročne menej ako 10 ton.“

Pričom Taliansko je len jeden z príkladov, určite aj ostatné krajiny majú takýto problém, konštatuje vedec.

Aj iné látky treba monitorovať

HFC-23 je pritom len jednou z látok, ďalšími sú napríklad chlorid uhličitý alebo metán, podľa vedcov je dôležité pri napĺňaní Parížskej klimatickej dohody, aby sa množstvo meraných látok zvýšilo, pretože práve tieto ďalšie látky sa podieľajú na otepľovaní možno niekoľkonásobne viac ako samotný oxid uhličitý.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Mračnová dostala cenu Laurel

Európske olympijské výbory (EOV) ocenili čestnú členku Slovenského olympijského a športové…