Domov Cestovanie Budova Radnice vo Viedni: 8 faktov, o ktorých ste nevedeli

Budova Radnice vo Viedni: 8 faktov, o ktorých ste nevedeli

0
0

Mesto Viedeň ponúka veľké množstvo historických pamiatok, ktoré spoločne dotvárajú atmosféru mesta. Jednou z takýchto pamiatok je aj budova Radnice v samotnom srdci mesta. Pozreli sme sa na 8 zaujímavých faktov o tejto budove, ktoré vám prezradia jej význam.

Autor budovy

Hlavným autorom tejto budovy je známy rakúsky architekt Friedrich von Schmidt. Ten ju postavil v známom gotickom štýle medzi rokmi 1872-1883.

Symbol Viedne

Budova Radnice bola postavená spolu s univerzitou a parlamentom a stala sa správnym a reprezentačným centrom mesta. Dnes je budova považovaná za jednu z najcharakteristickejších budov mesta.

Slúži ako sídlo

Radnica v súčastnosti slúži ako sídlo starostu a mestského zastupiteľstva. Tiež aj ako sídlo guvernéra spolkovej krajiny Viedeň. Nachádza sa tam však aj reštaurácia, kde si môžu turisti pochutnať na typických rakúskych jedlách.

Socha „Rathausmann“

Budova je tvorená viacerými príznačnými detailami, okrem iného aj tým, že na jej vrchu sa nachádza socha „radničného muža“ – Rathausmann, ktorá je pre hlavné mesto Rakúska jedným z najväčších symbolov.

Námestie Viedne

Námestie, na ktorom sa radnica nachádza bolo pôvodne dejiskom mnohých vojenských cvičení a prehliadok. V súčasnosti je už dejiskom rôznych podujatí, ako napríklad Operného filmového festival či extravagantného jarného plesu Life Ball.

Radnica na Vianoce

Pravú rozprávkovú vianočnú atmosféru zažijete na Christkindlmarkt, najväčších a najznámejších vianočných trhoch vo Viedni. Konajú sa každoročne na Radničnom námestí (Rathausplatz), medzi radnicou a divadlom Burgtheater.

Klzisko pri Radnici

Počas zimných mesiacov sa pri Radnici nachádza veľké klzisko, ktoré robí radosť nielen deťom, ale aj dospelým, pretože korčuľovať sa v zime pri tejto budove má svoje špecifické kúzlo.

Ako z filmov o Harrym Potterovi

Každý večer, keď je budova vysvietená tisíckami svietidiel, tak vyzerá ako z filmov o mladom čarodejníkovi Harrym Potterovi. A to sa bude páčiť hlavne deťom a jeho fanúšikom.

Radoslav Hoppej, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Mračnová dostala cenu Laurel

Európske olympijské výbory (EOV) ocenili čestnú členku Slovenského olympijského a športové…