Domov Komentáre ČAPLOVIČ: Očkovanie a sloboda

ČAPLOVIČ: Očkovanie a sloboda

0
0

Máme dobrú pamäť z čias, keď na prelome rokov do éteru znelo „Vakcína je sloboda“. Politikom však tieto sľuby veľmi rýchlo vyprchali z hlavy a dnes sa opäť snažia novými sľubmi prekryť svoje zlyhania, tentoraz v spojitosti s prípravou opatrení k slobode cestovania do zahraničia.

Kým európske štáty urobili konkrétne kroky k slobode voľného pohybu, Slovensko zlyhalo. Naši politici len rozprávali, zakazovali a sľubovali, avšak prípravu na dobu doznievania pandémie, slobodného cestovania, zanedbali.

Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí prejavil svoju nepripravenosť pracovať v prospech občanov. Bol schopný všetko zdôvodniť, prisľúbiť, tvrdiť, že on vie o problémoch, ale prax odhalila, že kráľ je opäť nahý. Tak ako na začiatku mája, keď Slovensko bolo postavené mimo hru, všetkými štátmi v strednej Európe.

Kým susedné krajiny veľmi rýchlo pripravili pre svojich občanov viacjazyčné certifikáty s QR kódom o prvom a druhom očkovaní Covid 19, na Slovensku sme sa opäť neskoro zobudili. Aj v súčasnosti sa mnohí občania už týždne snažia získať očkovací certifikát, a ak sa to podarí, je to víťazstvo, ako v lotérii.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: ČAPLOVIČ: Boľavé podobenstvá

V tomto neustále opakovanom slovenskom marazme sa dozvedáme, že Slovensko bolo takmer dva týždne na cestovateľskej mape Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb označované ako červená krajina s vysokým rizikom nákazy, aj keď sme mali už týždne byť najmenej oranžový.

Nezodpovednosť Úradu verejného zdravotníctva sa opäť prejavila. Až po tomto medializovanom zistení sa snažil presviedčať verejnosť, že rýchlo urobí nápravu. Veru naďalej spíme zimným spánkom medveďov a medvedíc.

Bojím sa, ako opäť s veľkým stresom zvládneme zabezpečiť pre našich občanov európsky Covid pas – potvrdenie o očkovaní, vykonaní negatívneho testu a o prekonaní ochorenia. Bude to šok, ak sa tak stane v požadovanom termíne, a aj na Slovensku budeme môcť byť držiteľmi digitálneho zeleného osvedčenia.

Páni politici, nezlyhajte opäť a pomáhajte slovenským občanom, aby cítili, že majú aj práva európskych občanov. Splňte svoje sľuby slovenským občanom o tom, že očkovanie je cestou aj k cestovateľskej slobode.

Dušan Čaplovič, bývalý poslanec NR SRNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…