Domov Ekonomika Česká koruna je tento rok svetovou jednotkou

Česká koruna je tento rok svetovou jednotkou

0
0

Od začiatku roka sa koruna posilnila voči euru o vyše štyri percentá, čo nedokázala žiadna iná mena na svete.

Postupný nárast úrokových sadzieb Českej národnej banky poslal českú korunu na piedestál devízového trhu. Od začiatku roka sa posilnila o viac ako štyri percentá, čo z nej robí v súčasnosti najrýchlejšie rastúcu menu na svete.

Vyplýva to z analýzy českých Hospodářskych novín. Počas obchodovania na devízovom trhu sa českej mene podarilo dostať na úroveň 25,9 koruny za jedno euro.

Pri súčasnom zafixovanom kurze bývalej slovenskej meny 30,126 koruny za euro, by sme za jednu slovenskú korunu dostali zhruba 87 českých halierov. Svoju silu nedokazuje česká koruna len k euru.

Posilňuje sa aj k americkému doláru, voči ktorému sa zlepšila dokonca až o 16 % na 22 korún za dolár. Nie je to však len zásluha koruny, pomáha jej aj, že voči doláru stúpa takisto euro.

„V priebehu nasledujúcich týždňov by sa kurz mohol dostať aj na 25,5 koruny za jedno euro,“ citovali Hospodářske noviny ekonóma Komerční banky Mareka Dřímala.

Dôvod je ten istý ako doposiaľ. Korune bude pomáhať centrálna banka, ktorá chce podľa analytikov naďalej zvyšovať úroky, aby zamedzila prehriatiu českej ekonomiky.

Ján Bystriansky, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…