Domov Zahraničie EÚ chce posilniť právomoci WHO

EÚ chce posilniť právomoci WHO

0
0

Ministri zdravotníctva členských štátov EÚ vyzývajú na rozšírenie kompetencií Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v boji s pandémiami. To by znamenalo, že WHO by mohla nezávisle posúdiť epidemiologickú situáciu na mieste, kde hrozí vysoké riziko nákazy.

V úsilí o zvládanie akútnych kríz by mala WHO dostať viac politickej aj finančnej podpory, informoval nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn po rozhovoroch s rezortnými kolegami.

K iniciatíve sa pripojila aj európska komisárka pre zdravotníctvo Stella Kyriakidesová a pripomenula, že EÚ vlani prispela do rozpočtu organizácie čiastkou 100 mil. eur.

Mimoriadne požiadavky súvisiace s ochorením COVID-19 „presahujú súčasné kapacity WHO a jej schopnosť podporovať členské štáty,“ uvádza sa v návrhu dokumentu, ktorý predložili v piatok nemecké ministerstvo zdravotníctva a Európska komisia.

WHO v súčasnosti nemôže viesť nezávislé vyšetrovania. Návštevy jej expertov si vyžadujú súhlas dotknutých krajín a jej činnosť je vo veľkej miere závislá na miestnej politickej situácii.

EÚ tiež vyzýva štáty na zvýšenú transparentnosť a efektívnejší systém spolupráce pri informovaní o krízových situáciách.

V skorých fázach prepuknutia epidémie sa WHO verejne sťažovala na neochotu poskytnúť dostatočné informácie. Konkrétne krajiny ale nemenovala. Návrhmi EÚ by sa mali členské štáty zaoberať budúci mesiac.

WHO od nástupu pandémie čelila opakovanej kritike za početné zlyhania. Americký prezident Donald Trump organizáciu opakovane obvinil, že v súčinnosti s vládou v Pekingu zatajovala skutočný rozsah pandémie v jej úvodnej fáze.

Trump najskôr rozhodol o pozastavení financovania organizácie a USA z nej následne vystúpili. WHO tak stratila svojho najväčšieho donora.

red, SITA, foto: SITANačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

9 filmov úspešného režiséra Stevena Spielberga

Steven Spielberg patrí medzi tých najznámejších amerických filmových režisérov, producento…