Domov Ekonomika EÚ se nedohodla na cenovom strope na ruskú ropu

EÚ se nedohodla na cenovom strope na ruskú ropu

0
0

Predstavitelia vlád členských štátov EÚ sa uplynulý pondelok nedohodli na cenovom strope na ruskú ropu dopravenú po mori. Poľsko totiž požaduje stanovenie stropu nižšie, aby to čo najviac obmedzilo možnosti Moskvy financovať svoju útočnú vojnu na Ukrajine, uviedli pre Reuters diplomatické zdroje.

„Dohoda nie je,“ uviedol jeden zo zdrojov. Dodal, že texty právnych dokumentov sú už dohodnuté, ale Poľsko stále nesúhlasí s navrhovanou cenou.

Návrh vychádza z dohody G7

Skupina siedmich najvyspelejších krajín sveta G7 podľa mediálnych správ z minulého týždňa navrhla cenový strop na ruskú ropu v pásme 65 až 70 USD (62,12 až 66,90 eura) za barel (159 litrov).

G7 by mala zaviesť strop na cenu ruskej ropy dopravovanej po mori 5. decembra. Opatrenie je súčasťou sankcií proti Rusku s cieľom znížiť jeho príjmy z exportu ropy, ktorými financuje vojnu na Ukrajine.

Okolo 70 % až 85 % ruského exportu ropy sa transportuje tankermi.

Cieľom cenového stropu je zabrániť, aby dopravné firmy rovnako ako poisťovacie a zaisťovacie spoločnosti manipulovali s ruskou ropou kdekoľvek na svete, ak by sa predávala nad maximálnou cenou stanovenou skupinou G7 a jej spojencami.

Keďže kľúčové prepravné a poisťovacie firmy sídlia v krajinách G7, cenový strop by Moskve spôsobil veľké problémy, ak by chcela predávať ropu za vyššiu cenu.

Produkčné náklady sa odhadujú približne na 20 USD na barel, takže Rusko by ropu naďalej mohlo predávať so ziskom, čím by sa zabránilo ďalším výpadkom na globálnom trhu.

red, TASR, foto: shutterstockNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…