Domov Zahraničie Existuje riziko úniku radiácie zo Záporožskej elektrárne

Existuje riziko úniku radiácie zo Záporožskej elektrárne

0
0

V dôsledku pretrvávajúceho ostreľovania existuje riziko úniku radiácie zo Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine, oznámil to minulú sobotu jej prevádzkovateľ spoločnosť Enerhoatom. To, že najväčšia elektráreň v Európe predstavuje riziko, neustále opakujú aj obe bojujúce strany. Rusi i Ukrajinci sa však navzájom obviňujú, kto za situáciu môže.

Rusko ohrozuje bezpečnosť na kontinente

Enerhoatom na sociálnej sieti Telegram uviedol, že ruská armáda opakovane ostreľuje túto jadrovú elektráreň ležiacu na juhu Ukrajiny.

„V dôsledku opakujúceho sa ostreľovania je zničená infraštruktúra stanice, existujú riziká úniku vodíka a rádioaktívnych látok. Vysoké je tiež riziko vzniku požiaru,“ uviedol Enerhoatom na Telegrame.

„Rád by som zdôraznil, že situácia zostáva naďalej veľmi riskantná a nebezpečná. Ak sa toto zopakuje, situácia v elektrárni bude opäť na pokraji katastrofy,“ uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po tom, čo pre požiar spôsobený ostreľovaním boli núdzovo odstavené dva atómové reaktory.

Ukrajinský prezident vyzval ruské jednotky, okupujúce jadrové zariadenie, aby sa stiahli.

Ruské jednotky vystavujú riziku celý kontinent, keď využívajú Záporožskú jadrovú elektráreň na Ukrajine, ktorá je najväčšou svojho druhu v Európe, ako vojenskú základňu, vyhlásil zas ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba.

Útočí Ukrajina

Ruské jednotky okupujúce elektráreň zas v nedeľu uviedli, že museli zostreliť ozbrojené bezpilotné lietadlo, ktoré do oblasti vyslali Ukrajinci. Dron po zostrelení spadol na bezpečnostný kryt jedného z reaktorov elektrárne, vyplýva zo správ ruských médií.

Výbušniny, ktoré bezpilotné lietadlo nieslo, údajne explodovali bez toho, aby spôsobili nejaké škody. Kremeľ následne v pondelok vyzval na vyvíjanie tlaku na Kyjev, aby v Moskvou kontrolovanej Záporožskej atómovej elektrárni znížil napätie.

„Všetky krajiny musia vyvíjať tlak na ukrajinskú stranu, aby prestala touto streľbou ohrozovať európsky kontinent,“ povedal novinárom kremeľský hovorca Dmitrij Peskov.

Misia MAAE

Dobrou správou je, že šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi v pondelok oznámil, že do elektrárne smeruje tím, ktorý ju má skontrolovať.

„Nastal ten deň: Podporná a asistenčná misia do Záporožskej jadrovej elektrárne je už na ceste,“ napísal na Twitteri Grossi. „Na túto misiu už dlho čakáme. Považujeme ju za nutnú,“ uviedol Peskov.

Zároveň potvrdil, že kým sa misia organizácie MAAE bude nachádzať na území ovládanom Ruskou federáciou, Moskva zaistí jej bezpečnosť – vzhľadom na riziká, ktoré jej v danom regióne môžu hroziť.

red, TASR, foto: TASR/AP  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…