Domov Zahraničie Medvedev: Nehody sa môžu prihodiť aj v európskych jadrových elektrárňach

Medvedev: Nehody sa môžu prihodiť aj v európskych jadrových elektrárňach

0
0

Ruský exprezident Dmitrij Medvedev, ktorý je podpredsedom bezpečnostnej rady štátu, v súvislosti s ostreľovaním Záporožskej jadrovej elektrárne na juhu Ukrajiny obsadenej Ruskom varoval západných spojencov Kyjeva, že nehody sa môžu prihodiť i v európskych atómových elektrárňach.

Kyjev obvinil Rusko, že z okolia Záporožskej elektrárne ostreľuje ukrajinské mestá, pričom vie, že ukrajinské jednotky odvetný útok nemôžu riskovať.

„Oni (Kyjev a spojenci) hovoria, že za tým stojí Rusko. To je očividný, stopercentný nezmysel aj pre hlúpu rusofóbnu verejnosť. Neverí tomu ani OSN,“ napísal Medvedev prostredníctvom aplikácie Telegram.

Svoj príspevok zakončil vyhrážkou: „Nemali by sme zabúdať, že atómové elektrárne sú aj v Európskej únii. A nehody sa môžu prihodiť aj tam,“ upozornil ruský exprezident.

Návšteva expertov

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) varovala, že ostreľovanie Záporožskej atómovej elektrárne by mohlo spôsobiť jadrovú katastrofu, no zatiaľ sa jej nepodarilo dohodnúť sa na podmienkach návštevy jej inšpektorov.

Ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia však prisľúbil, že Moskva umožní expertom z MAAE prístup do elektrárne.

Kyjev a generálny tajomník OSN António Guterres vyzvali na demilitarizáciu tejto oblasti a predstavitelia krajín G7 požiadali Rusko o vrátenie elektrárne pod kontrolu Ukrajiny.  

Nepredstavuje riziko

Záporožská jadrová elektráreň v súčasnosti nepredstavuje bezpečnostné riziko aj napriek pokračujúcemu ostreľovaniu.

Uviedol to generálny tajomník Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Rafael Grossi počas zasadnutia Bezpečnostnej rady (BR) OSN v New Yorku.

Experti MAAE predbežne zhodnotili, že neexistuje „žiadne bezprostredné ohrozenie“ bezpečnosti elektrárne v dôsledku ostreľovania alebo iných vojenských akcií, povedal Grossi. „To sa však môže kedykoľvek zmeniť,“ dodal.

Najväčšia v Európe

Záporožská atómová elektráreň je najväčšou elektrárňou svojho druhu v Európe. Ruské invázne sily ju obsadili ešte v marci.

Moskva a Kyjev sa navzájom obviňujú z jej ostreľovania, ktoré v uplynulých dňoch poškodilo niektoré objekty elektrárne a musel byť vypnutý jeden z reaktorov.

ano, TASR, foto: TASR/AP Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…