Domov Cestovanie Jedinečné a krásne veže vo svete, na ktorú z nich by ste si trúfli vyjsť?

Jedinečné a krásne veže vo svete, na ktorú z nich by ste si trúfli vyjsť?

0
0

Na svete sa nachádza veľké množstvo krásnych a jedineč- ných stavieb. Tentokrát sme sa pozreli na tie najkrajšie a najzaujímavejšie veže sveta. Trúfli by ste si na niektorú z nich aj vyjsť?

Burj Khalifa v Dubaji

S výstavbou tejto Dubajskej veže sa začalo v roku 2004 a dokončená bola v roku 2010. Veža je vysoká až 828 metrov a vďaka tejto neuveriteľnej výške ide o najvyššiu vežu na svete.

Veža je znakom dubajského úsilia stať sa centrom svetového bohatstva. Bola navrhnutá spoločnosťou Skidmore, Owings & Merrill (SOM). Špirálový dizajn je odvodený od islamskej architektúry, podobne ako Veľká mešita Samarry.

Veža je zaujímavá okrem iného napríklad aj tým, že sklenená fasáda budovy je taká veľká, že umývačom trvá čistenie celého exteriéru tri mesiace.

Akonáhle sú s prácou hotoví, môžu začať odznova. Pokiaľ sa návštevníci nachádzajú na najvyššom podlaží, západ slnka vidia o celú minútu dlhšie ako keby stáli na zemi.

CN Tower v Toronte

CN Tower je takmer 555 metrovvysoká veža v kanadskom meste Toronto na brehu Ontárijskeho jazera. Je to druhá najvyššia voľne stojaca stavba na svete a najvyššia betónová veža na svete.

Slúži ako telekomunikačná veža, šíri televízny a FM signál, na plošine sa nachádza reštaurácia a rozhľadňa. Jedná sa o otočnú reštauráciu, ktorá dokončí úplnú rotáciu každých 72 minút.

Ročne navštívi toto miesto viac ako 2 milióny návštevníkov z celého sveta. Najvyššou voľne stojacou stavbou sveta bola 32 rokov, kým ju neprekonala pred pár rokmi spomínaná Dubajská veža.

Oriental Pearl Tower v Šanghaji

Tung‑fang ming‑ču‑tcha, čo v preklade doslova znamená Perla východu, je televízna veža v čínskom meste Šanghaj na brehu rieky Chuang‑pchu.

Je najvyššou dokončenou vežou Ázie a treťou najvyššou vežou na svete podľa World Federation of Great Towers s výškou 468 metrov. Jej výstavba začala v roku 1991 a trvala do roku 1995. Slúži ako vysielač, rozhľadňa, reštaurácia a hotel.

Big Ben v Londýne

Veža Big Ben v Londýne, známa aj ako Elizabeth Tower či Clock Tower, je veža na severovýchodnom konci Westminsterského paláca, v ktorom zasadá britský parlament.

Podľa zvonu, ktorý je v nej umiestnený, sa ľudovo nazýva práve Big Ben. Napriek tomu, že vysoká je len 96 metrov, tak patrí medzi jednu z najznámejších londýnskych pamätihodností a objavila sa v desiatkach známych filmov či seriálov.

Zaujímavosťou hodín je aj to, že Big Ben je známy aj svojou presnosťou. Dôvodom tejto dokonalej presnosti hodín je uzavretý mechanizmus, ktorý je odolný voči vetru, dažďu a dokonca odolal aj bombardovaniu Nemcov počas druhej svetovej vojny.

Eiffelova veža v Paríži

Eiffelova veža patrí k tým najväčším dominantám nielen Francúzska, ale aj celého sveta. Postavil ju v roku 1889 Gustave Eiffel. Ročne si ju prídu pozrieť milióny turistov z celého sveta, a preto patrí medzi tie najnavštevovanejšie pamiatky.

Z vrcholu veže sa naskytnú návštevníkom jedinečné výhľady na rieku Seina a ďalšie krásne pamiatky roztrúsené v starobylom meste Paríž. Po celom svete existuje viac ako 30 replík tejto veže.

Môžete ju nájsť napríklad v Amerike, Japonsku, Rusku, Mexiku, Nemecku, Pakistane, Číne, Guatemale, Rumunsku, Veľkej Británii a dokonca aj v susednej Českej republike.

Space Needle v Seattli

Hoci sa táto veža nemôže pochváliť masívnou výškou, vďaka svojmu tvaru vesmírnej ihly patrí medzi tie najväčšie dominanty mesta Seattle.

Postavená bola v roku 1961, vysoká je 185 metrov a je medzníkom severozápadného Pacifiku. Vo veži sa nachádza nielen pozorovacia paluba, ale aj výborná reštaurácia.

Canton Tower v Guangzhou

Kantonská televízno‑turistická veža sa nachádza v čínskom meste Kanton a vysoká je takmer 600 metrov. Bola dokončená koncom roka 2009, aby bola hotová počas konania Ázijských hier v roku 2010.

Slúži ako televízna veža a rozhľadňa. Okrem technológií sa vo veži nachádzajú reštaurácie, obchody, konferenčné priestory a kiná.

Taipei 101 na Taiwane

Výstavba tejto veže stála dohromady až 1,8 miliardy dolárov a otvorená bola návštevníkom v roku 2004. Stala sa prvou vežou na svete, ktorá presiahla výšku 500 metrov a konštrukcia budovy predstavuje rastúcu bambusovú stonku, ktorá kultúrne symbolizuje večnú silu v tejto časti sveta.

Veža Taipei 101 je tiež domovom najrýchlejšieho osobného výťahu na svete, za 37 sekúnd sa dostanete na najvyšší bod veže.

Budovu ešte pred jej otvorením zdolal v roku 2004 francúzsky lezec Alain Robert, prezývaný Spiderman (Pavúčí muž), ktorý sa venuje lezeniu na vysoké budovy iba za pomoci vlastných rúk.

Radoslav Hoppej, foto: shutterstock, internetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…