Domov Komentáre KLUS: Chaos pod názvom brexit pokračuje

KLUS: Chaos pod názvom brexit pokračuje

0
0

Už už sa pred pár dňami zdalo, že možno žiadny Brexit nebude. Všemohúci britský parlament totiž priamo zákonom zakázal odchod z EÚ bez dohody. Reagoval tak na odhodlanie nového britského premiéra odísť z EÚ k 31.10. bez ohľadu na okolnosti.

Znalci pomerov usudzujú, že to bol zároveň parlamentný signál k samotnej osobe Borisa Johnsona. Toho miesto demokratických volieb do úradu pretlačilo 92 tisíc spolustraníkov, čo v zásade okamžite spôsobilo rozkol aj v samotnej Konzervatívnej strane.

Dve desiatky jej poslancov bolo doslova vyhodených za nedostatok lojality pri snahe pretlačiť BREXIT za každú cenu. A to bol zároveň koniec premiérovej väčšiny v parlamente.

Ako to už v podobných prípadoch chodí, na rade mali byť predčasné voľby. Nová väčšina ich však nateraz odmieta práve preto, aby Johnson ukázal svoje rokovacie schopnosti v Bruseli.

Aby toho nebolo málo, parlament sa medzitým na žiadosť premiéra rozišiel na päťtýždňovú nedobrovoľnú prestávku. Údajne, aby prebiehajúce rokovania s EÚ nekomplikoval.

Skrátka dokonalý chaos. Otázkou je, prečo to zašlo až takto ďaleko. Ja osobne mám preto jednoduché vysvetlenie. Britskí voliči síce v referende o vystúpení z EÚ rozhodli, avšak nepovedali nič o tom, ako má Brexit prebehnúť a v akej podobe si predstavujú budúce vzťahy s EÚ.

Aj preto mnohí žiadajú jeho opakovanie, aby sa tieto dve zásadné veci väčšinovou voľbou buď vyjasnili, alebo Británia odnikadiaľ vystupovať nebude.

Aby ale slovo chaos bolo dokonalé, aktuálne takéto referendum odmieta aj vláda aj parlament. Najreálnejšie teda vyzerá, že buď Johnson nájde spôsob ako obísť zákon a k 31. 10. odíde bez dohody.

Alebo sa mu podarí s EÚ nakoniec nájsť všeobecne prijateľný kompromis. Prípadne sa Brexit opäť posunie a o budúcom dianí v Británii už rozhodnú len predčasné voľby. Ak by som sa mal tipovať, poslednú možnosť vidím ako najreálnejšiu.

Martin Klus, politológ a poslanec NR SR za SaS

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…