Domov Komentáre KLUS: Hlavnou témou 2020 sa stávajú klimatické zmeny a ochrana životného prostredia

KLUS: Hlavnou témou 2020 sa stávajú klimatické zmeny a ochrana životného prostredia

0
0

Aspoň tak sa to zdá, keď dokonca aj známy „skeptik“ Donald Trump v tejto vážnej téme „otáča“. Na známom Svetovom ekonomickom fóre v Davose, kde sa práve klimatická zmena stala hlavnou témou, sa totiž nechal počuť, aké je preňho životné prostredie dôležité. A tiež, že aj on chce mať čistú vodu a vzduch.

Dokonca padol prísľub, že sa USA zapoja do iniciatívy vysadiť po celej planéte 1 bilión (tisíc miliárd) stromov. Po rokoch ignorovania, či zosmiešňovania tejto témy, ukončenia účasti USA na Parížskej klimatickej dohode, či jeho jesennom „konflikte“ s aktivistami na konferencii OSN v New Yorku, je to zvláštny obrat.

Natoľko zvláštny, až si mnohí kladú otázku, čím to je? Predstava, že by americký prezident vo svojich 73 rokoch jednoducho zmenil názor, je málo pravdepodobná.

Reálnejším sa zdajú iné možnosti. Prvou je, že jednoducho potrebuje prekryť vážne témy posledných dní. Zavraždenie iránskeho generála, či proces jeho odvolávania z funkcie v Kongrese USA medzi také nepochybne patria.

Inou možnosťou je snaha vziať vietor z plachiet perspektívnym protikandidátom na prezidentský post, ktorí práve v rámci Demokratickej strany zvádzajú „bratovražedný súboj“ o nomináciu.

Voľby prezidenta pritom USA čakajú už o 10 mesiacov a je nepochybné, že ak sú dnes jednou z hlavných tém v Davose práve klíma a životné prostredie, americká kampaň sa im celkom určite nevyhne.

A Trump vie, že by to v čase globálneho boja za lepšiu planétu, mohlo byť jeho veľmi slabé miesto. Nech je to ako chce, ak by to americkému prezidentovi vydržalo aj po prípadnom znovuzvolení, bola by to dobrá správa pre nás všetkých.

Sú to práve USA, kto patrí medzi najväčších znečisťovateľov na svete a bez nich sa v tejto veci dopredu nepohneme.

Martin Klus, politológ a podpredseda NR SR za SaS

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Vlhová nemá v slalome konkurenciu

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová zaznamenala skvelý vstup do nového roka. V prestížnom slal…