Domov Komentáre KLUS: Užitočné rady pred cestou na dovolenku

KLUS: Užitočné rady pred cestou na dovolenku

0
0

Letná turistická sezóna bude iná ako posledné dva roky.

Zdá sa, že po dvoch „pandemických“ rokoch v znamení cestovných obmedzení, komplikovaných opatrení na letiskách či prekážok na hraniciach, nás čaká normálna letná turistická sezóna.

Vo väčšine štátov EÚ a viacerých zvyšných krajinách Európy, kam občania zo Slovenska radi cestujú, v súčasnosti neplatia žiadne protipandemické opatrenia.

Napriek tomu treba byť obozretný a najmä – informovaný. Koronavírus ešte úplne nezmizol a štáty môžu v prípade zhoršenia pandemickej situácie opäť zaviesť aj cestovné obmedzenia.

Preto sa oplatí byť na dovolenku v zahraničí dobre pripravení. Za rezort diplomacie vám odporúčame nezabudnúť aspoň na týchto sedem užitočných rád:

1. Pred vycestovaním si overte podmienky vstupu a pobytu v cieľovej krajine, ako aj v štátoch, cez ktoré budete cestovať. Tieto informácie nájdete aj na stránke hranice.mzv.sk.

2. Odporúčame uzatvoriť si riadne cestovné poistenie a mať pri sebe aj finančnú hotovosť, pre prípad nečakanej hospitalizácie či návštevy lekára.

3. Overte si platnosť cestovných dokladov a zistite si, čo od vás bude vyžadovať letecká spoločnosť. Oplatí sa mať pri sebe aj kópiu platného cestovného dokladu.

4. Cestujúcim je k dispozícii aj mobilná aplikácia Svetobežka, ktorá slúži ako pomôcka pri cestách. Cez ňu je tiež možné využiť systém dobrovoľnej registrácie pred cestou do zahraničia. V prípade nepredvídateľných udalostí vás bude môcť naše veľvyslanectvo ľahšie kontaktovať.

5. Nezabúdajte, že zákony a pravidlá navštívenej krajiny platia aj pre cudzincov. Pri porušení zákona vás čakajú rovnaké postihy ako miestnych obyvateľov.

6. Uložte si telefónne číslo na diplomatickú službu, ktoré vám príde v SMS po prekročení hraníc. Kontakt však prosím využívajte len v prípade núdze – nie ako informačný kanál. Zbytočným telefonátom ju môžete zablokovať tým, ktorí sú práve možno skutočne v núdzi.

7. Konzulárne informačné centrum funguje na telefónnom čísle +421 2 5978 5978 alebo +421 90607 5978.

Všetkým vám prajem šťastnú, pohodovú a bezpečnú dovolenku bez komplikácií!

Martin Klus, štátny tajomník MZVEZ SR za SaSNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…