Domov Komentáre KLUS: Nádych bez rúška a obmedzení

KLUS: Nádych bez rúška a obmedzení

0
0

Vďaka útlmu pandémie COVID-19 nás čaká „cestovateľské“ leto.

Nebyť vojny na Ukrajine a utrpenia, ktoré pre agresiu Putinovho režimu zažívajú naši susedia, v týchto jarných dňoch by sme sa azda oveľa viac tešili z návratu do „normálu“ a rušenia protipandemických opatrení.

Po dvoch rokoch, ktoré sme strávili obavami o vlastné zdravie i životy blízkych, s respirátormi na tvárach a odopieraním si návštev počas lockdownu, sa konečne môžeme nadýchnuť slobody.

Potešilo ma zrušenie opatrení v prípade Slovenska aj ďalších krajín Európy či sveta, kde sa situácia viditeľne zlepšila. Ani u nás už nie je povinné prekrytie horných dýchacích ciest v exteriéroch ani vo väčšine interiérov, vrátane hromadnej dopravy.

A zrušila sa aj povinná karanténa po kontakte s pozitívne testovanou osobou. Čo sa týka šírenia koronavírusu vo svete, počet nových prípadov ochorenia COVID-19 podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) naďalej klesá, a to v každom regióne sveta.

Ale pozor – napríklad v čínskom Šanghaji je v týchto dňoch zlá pandemická situácia a rezort diplomacie SR dokonca vyzýva občanov, aby tam necestovali a vyhli sa komplikáciám.

No pokiaľ ide o blížiace sa letné dovolenky, som optimistom. Veľké očakávania vidieť aj medzi občanmi, čo potvrdzujú správy od našej polície, že zaznamenala zvýšený záujem o cestovné doklady.

Podľa prieskumu Európskej komisie pre cestovanie (ETC) až vyše tri štvrtiny Európanov plánujú počas jari a leta vycestovať na dovolenku. To je dobrá správa pre oblasť cestovného ruchu a turizmu, ktorá cez pandémiu ekonomicky veľmi utrpela.

Dôvera Európanov v cestovanie tiež potvrdzuje, že hoci je tu koronavírus stále s nami a nadobro sme sa ho ešte nezbavili, naučili sme sa s ním aj vďaka úžasným vedcom a zdravotníkom už prijateľne žiť a všetci úprimne dúfame, že sa to už nikdy nezhorší.

Za MZVEZ SR môžem potvrdiť, že budeme naďalej pravidelne informovať občanov o všetkom dôležitom, čo súvisí s cestovaním za hranice. Na webe hranice.mzv.sk nájdu všetky aktuálne informácie, vrátane podmienok vstupu do jednotlivých krajín sveta. Tak teda – šťastlivo a bezpečne, priatelia!

Martin Klus, štátny tajomník MZVEZNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…