Domov Ekonomika Gastro sektor rieši rébus schválený v parlamente

Gastro sektor rieši rébus schválený v parlamente

0
0

Poslanci minulý týždeň v parlamente schválili novelu zákona o dani z pridanej hodnoty, na základe ktorej dôjde k zníženiu sadzby dane na 10 % na tri mesiace na lanovky, vleky, ale aj na reštauračné a stravovacie služby. Predložený bol aj pozmeňujúci návrh z dielne predsedu finančného výboru a poslanca za SaS Mariána Viskupiča, ktorý navrhoval predĺženie zníženej sadzby dane na reštauračné a stravovacie služby až do 31. 12. 2023. Tento návrh však napokon parlamentom neprešiel.

Pán Viskupič, prečo sa stále nedarí reálne pomôcť gastru?

Gastro bolo najťažšie skúšaným odvetvím počas koronakrízy. Gastroprevádzky boli opakovane zatvárané a aj v medziobdobiach bolo ich fungovanie zásadne obmedzované.

Navyše už od samého začiatku bolo gastro a všeobecne podnikatelia aj osobným terčom Igora Matoviča. Napriek tomu, že sme v koalícii robili od začiatku maximum pre možnosť fungovania a následne aj pre reálnu pomoc gastru, nebolo možné prelomiť nesúhlas Igora Matoviča.

Navyše sa ešte priebežne vyhrážal zvyšovaním daní a rozsiahlymi daňovými zmenami, čo našťastie nezrealizoval. Gastro sektor trpel počas pandémie, ich tržby padli na úplné minimá.

Avšak následná inflačná kríza je pre gastro ďalším zásadným problémom. Ľudia totiž v súvislosti s rastom životných nákladov majú tendenciu obmedzovať práve používanie služieb a úplne prvé je na rade znovu gastro.

Navyše so sadzbou 20 % má Slovensko štvrtú najvyššiu DPH na gastro služby v EÚ. Zníženú sadzbu DPH na reštauračné služby (5 % – 13 %) aplikuje 19 štátov Európskej únie.

S prekvapivým návrhom na zníženie DPH v rámci cestovného ruchu prišiel počas tejto schôdze poslanec Svrček a to na vleky a športoviská. Absolútne nezvyčajne prišlo k znovuotvoreniu druhého čítania pri hlasovaní o novele zákona o dani z pridanej hodnoty.

Toto bolo jasné znásilnenie legislatívneho procesu. Vtedy sa spustila lavína kritiky, na ktorej čele sme stáli aj my za SaS a pýtali sa, prečo sa zvolil takýto absurdný postup.

A prečo neboli zahrnuté reštaurácie, ktoré zníženie DPH potrebujú oveľa viac, ako Borisove vleky.

Napokon na poslednú chvíľu prišiel Igor Matovič, ako to on vie, s plánom záchrany a teda znížiť DPH na 10 % aj pre reštauračné a stravovacie zariadenia, ale len na tri mesiace. Čo ale vôbec nedáva zmysel a gastru pomôže len minimálne.

Prečo podľa Vás táto novela zákona nedáva zmysel? Nie je to lepšie riešenie, ako žiadna pomoc pre gastro sektor?

Takto, prvé tri mesiace v roku, teda január až marec, sú najslabšie z celej sezóny. Za tieto tri mesiace má gastro možno 15 % svojich ročných tržieb. Toto reštauráciám pomôže minimálne.

Keď sa pozrieme naopak na vleky, tie majú v týchto mesiacoch akurát vrchol sezóny, tam to svoje opodstatnenie má. Zimné strediská majú za tieto tri mesiace možno 80 – 90 % ročných tržieb.

Ďalším problémom v prípade tohto zákona je, že zachytáva len to najužšie gastro, netýka sa donáškových služieb, a teda ani stravovania pre dôchodcov, ktorým sa strava rozváža. V praxi to teda bude predstavovať chaos.

Zoberme si reťazce rýchleho stravovania, ktoré majú drive in (jedlo so sebou), ako aj sedenie vo vnútri. Nižšia DPH sa vzťahuje len na tých, ktorí sedia vo vnútri. Kto to bude kontrolovať?

Hostia môžu prísť autom, vystúpiť, objednať si, zobrať jedlo a odísť. A ako to bude riešiť finančná správa, urobila chybu prevádzka a zamestnanci alebo bude naháňať občana, ktorý porušil zákon a zobral si to jedlo so sebou.

Ad absurdum, keď zákazníci sedia v reštaurácii, najedia sa, zvyšok jedla si ale dajú zabaliť, toto sa bude ako hodnotiť? Veľmi nešťastné a nerealizovateľné. Som presvedčený o tom, že finančná správa má z toho hlavu v smútku, keď vidia, čo ich čaká.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: VISKUPIČ: Zákon roka

Máte nejaké ďalšie riešenia, pozmeňujúce návrhy, ktoré gastro sektoru môžu pomôcť?

Áno, stále je na stole možnosť reálne pomôcť gastru. Pred začiatkom schôdze NRSR som na finančnom výbore podal pozmeňujúci návrh ku zákonu o spotrebnej dani z liehu, v ktorom navrhujem znížiť DPH na gastro sektor na 10 %. Komplexne a natrvalo.

To znamená, že návrh pokrýva aj donášky, aj stravovanie pre dôchodcov, čiže aj jedlo, ktoré si zákazníci môžu zobrať so sebou. Tento návrh bol na finančnom výbore schválený, dokonca aj hlasmi koaličných poslancov.

Teda sa o ňom bude hlasovať v pléne. Ak môj návrh prejde, gastro dostane skutočnú a zmysluplnú pomoc. Poslanci teda majú stále možnosť rozhodnúť sa pre zmysluplnejšie riešenie.

tv, foto: TASR/Martin Baumann, Pavel Neubauer  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…