Domov Ekonomika Finančná správa zaplatila takmer 3,5 milióna firme s prepojeniami na biznis s teplým vzduchom z čias Jána Slotu

Finančná správa zaplatila takmer 3,5 milióna firme s prepojeniami na biznis s teplým vzduchom z čias Jána Slotu

0
0

Za obdobie posledných rokov sa Finančná správa stala vďaka početným kauzám, ktoré viedli k početným zatýkaniam zo strany Národnej kriminálnej agentúry, priam synonymom organizácie, ktorá vyžaduje hĺbkovú očistu. Kauzy Mýtnik I., Mýtnik II. a Mýtnik III. priniesli obvinenie dvom desiatkam vysokých štátnych úradníkov a podnikateľov vrátane dvoch bývalých prezidentov Finančnej správy.

Verejné obstarávania v utajovanom režime, ktoré vyhrávali firmy napojené na vedenie Finančnej správy následne priniesli výpovede kajúcnikov Imrezceho, Suchobu či Wittenbergerovej, ktorí postupne odhaľujú chobotnicu personálnych prepojení a úplatkov siahajúcu až na najvyššie poschodia Finančnej správy a ministerstva financií z čias ministrovania súčasného guvernéra Národnej banky Kažimíra.

To, do akej miery sú všetky verejne známe obvinenia opodstatnené, ukáže samozrejme až ďalšie vyšetrovanie polície a prokuratúry, už dnes sa však dá povedať, že polovica obvinených sa k svojim činom už priznala, čo znamená, že toto vyšetrovanie nie je zrejme úplne neopodstatnené.

To, že sa postupne odkrývajú rôzne kauzy na slovenskej Finančnej správe je do veľkej miery pravdepodobne správne, faktom však je, že táto inštitúcia, ktorá zodpovedá za výber daní v hodnote skoro polovice štátneho rozpočtu, na dlhšie obdobie u občanov a podnikateľov nebude dôveryhodným článkom štátnej správy na Slovensku.

Obnova dôvery v túto kľúčovú inštitúciu v štáte tak bude zrejme trvať dlhší čas a v blízkej budúcnosti bude kľúčovou úlohou, bez splnenia ktorej sa nebudú dať realizovať zmeny v nastavení výberu daní a odvodov, ktoré si predsavzala súčasná slovenská vláda.

Pokus o zmenu

Zdá sa, že postavenie slovenskej finančnej správy v systéme štátneho aparátu si ako prvý uvedomil súčasný premiér Heger, ktorý podnietil pomerne významné personálne zmeny na stoličkách úzkeho vedenia Finančného riaditeľstva a Kriminálneho úradu Finančnej správy.

Prísna tvár pre daňových podvodníkov a prívetivá pre tých poctivých sa tak stala heslom ministerstva financií, ktorým sa tento rezort snaží obnoviť dôveru verejnosti vo Finančnú správu.

Či si ju súčasné vedenie na čele s bývalým českým daniarom Žežulkom zaslúži, ukáže len čas, faktom ale ostáva, že do súčasnosti významnejšie zmeny, okrem početných mediálnych prezentácií vedenia finančnej správy, nie sú badateľné.

Ba dokonca, niektoré sú až na hranici profesionálneho nevkusu, pretože účinkovanie prezidenta finančnej správy v známom večernom seriáli na čerpacej stanici, ktorej majiteľa zároveň tá istá finančná správa vyšetruje kvôli únikom na daniach je niečo, čo sa v slušných krajinách zvyčajne nerobí.

Zázračný podnikateľský príbeh firmy bez web stránky

Bohužiaľ, dôveru často nebudia ani konkrétne kroky vedenia finančnej správy, pričom jedným z posledných je obstaranie skenera na kontrolu nákladnej dopravy na hraničný priechod Vyšné Nemecké – Užhorod.

Minister financií SR Igor Matovič spolu s prezidentom Finančnej správy Jiřím Žežulkom na hraničnom priechode Vyšné Nemecké-Užhorod.

Renomovaných dodávateľov skenerov pre nákladnú či letiskovú prepravu nie je vo svete veľa, zdá sa však, že slovenská finančná správa jedného našla priamo na Slovensku. A dokonca takého, ktorého veľkosť ho skôr radí medzi start-up komunitu, teda komunitu začínajúcich firiem.

A tak sa aj stalo, že prezident Žežulka podpísal zmluvu na dodanie nákladného skenera za 3,42 milióna eur s firmou Rolus, s. r. o., ktorá sa podľa výpisu z účtovnej závierky prevažne zaoberá poskytovaním poradenských služieb v oblasti podnikania. Podľa verejne dostupných informácií táto firma zamestnáva cca 5 zamestnancov a ešte pred tromi rokmi mala tržby približne 20 tisíc eur ročne.

Pre firmu takejto veľkosti je tak dostať sa k zákazke za takmer 3,5 milióna eur malým ekonomickým zázrakom. Dokonca takým, že si ešte nestihla vytvoriť ani vlastné webové sídlo…

Čo nie je na webe, môže byť ukryté v názve adresy

Nuž ale nie každý si potrpí na publicitu, o to viac, že túto firmu čosi spája prostredníctvom majiteľky a aj adresy na ktorej sídli. Firma Rolus, s. r. o., ako výherca verejného obstarávania na finančnej správe, má však aj svoje zaujímavosti.

Ako vlastníci sú v obchodnom registri dve fyzické osoby, pričom 33% spoločnosti vlastní Ing. Igor Gereg a 77% zase Mgr. Petra Grohoľová. A práve druhá spomínaná spoločníčka figuruje aj v ďalších spoločnostiach – dodávateľa výživových doplnkov VULM, s. r. o., známej z kauzy tunelovania Metropolitní spořitelní družstvo Praha a BTS Investments, a. s., s rovnakým sídlom na adrese Tuhovská 18 v Bratislave.

A tu začína ďalší príbeh nového veľkého dodávateľa skenerov a servisných služieb pre finančnú správu, pretože konateľom v BTS Investments, a. s., ktorá vlastní aj firmu VULM, s. r. o., nie je nikto iný ako známy projektový manažér a obchodník s teplým vzduchom z kauzy Interblue Group – Ing. Rastislav Bilas, ktorý si však už namiesto Prešova uvádza bydlisko v (pre slovenských veľkopodnikateľov čoraz populárnejšom) Monackom kniežactve.

Iba dodajme, že v tejto kauze Slovenská republika prišla o 66 miliónov eur za predaj emisných povoleniek CO2 cez schránkovú firmu sídliacu v garáži v americkom štáte Washington.

Táto kauza stála miesto hneď dvoch ministrov životného prostredia za Slovenskú národnú stranu (Chrbet a Turský) a jej nitky podľa najnovších informácií vedú aj do bratislavského hotela Double Tree Hilton, kde sa v kanceláriách mecenáša strany SMER-SD Jozefa Brhela údajne našli podklady k tejto kauze z roku 2008.

Ako je to teda s tým budovaním dôvery k finančnej správe?

Ťažko povedať, či má práve takto vyzerať budovanie dôvery občanov a podnikateľov v slovenskú finančnú správu, faktom ale je, že firme s prepojením na jednu z najväčších káuz z obdobia rokov 2006 až 2010 sa podľa faktúr zverejnených finančnou správou darí najmä v tomto roku, kedy si už okrem spomínaných skoro 3,5 milióna eur na svoj účet pripísala aj vyše 40 tisíc eur za poskytovanie servisných služieb a opravu skenovacích zariadení pre finančnú správu.

K samotnej dodávke skeneru snáď už iba toľko, že firma Rolus, s. r. o., ako dodávateľ, súdiac podľa obratov a počtu zamestnancov, zrejme takéto zariadenie nielenže nemohol vyrobiť a teda je skôr v pozícii obchodného sprostredkovateľa pre jedného z výrobcov, ale zrejme ani ešte nikdy v takomto rozsahu nedodával.

Ostáva preto len dúfať, že súťaž nevyhral preto a práve preto, aby mohol z tejto verejnej zákazky rozdeliť provízie… Ale to už ukáže iba čas, každopádne však tento prípad nevzbudzuje dôveru, ktorú si musí slovenská finančná správa zaslúžiť.

Martin Sokol, foto: TASR/Roman HancNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…