Domov Ekonomika Je investovanie len pre bohatých?

Je investovanie len pre bohatých?

0
0

Slováci majú pri téme investovania viaceré predsudky. Takmer 58 % obyvateľov SR je mylne presvedčených, že pri súčasnej viac ako 15 % inflácii sa investovať neoplatí. Viac ako polovica opýtaných považuje investovanie stále za komplikované a domnievajú sa, že tento nástroj je určený hlavne pre bohatých.

Vyplýva to z prieskumu agentúry 2muse pre 365.bank. Uskutočnila ho v novembri minulého roka na vzorke 1 006 respondentov. „Investovať je vhodné po malých sumách, pravidelne a predovšetkým dlhodobo.

Na výnosy z jednotlivých investičných nástrojov by sme sa preto mali tiež pozerať vo viacročnom horizonte. Nie v kontexte aktuálnej inflácie, ktorá atakuje historické maximá.

Naším cieľom by tak nemalo byť pokoriť jej súčasné hodnoty, ale zhodnotiť svoje úspory výnosom prevyšujúcim infláciu v dlhodobom horizonte,“ zhodnotil šéf produktov v 365.bank Tomáš Barbarič.

Pripomenul, že za uplynulú dekádu sa inflácia pohybovala na priemernej úrovni 3 %. Na druhej strane, akciový index S & P 500 pozostávajúci z najväčších amerických spoločností dosiahol v rovnakom čase priemernú výnosnosť takmer 15 %.

To znamená, že v dlhodobom horizonte, aj napriek možným krátkodobým výkyvom, investori zhodnocujú svoje úspory výnosom prevyšujúcim infláciu.

Príliš komplikované

Okrem nesprávneho vnímania investičného horizontu kolujú podľa prieskumu v rámci populácie aj ďalšie mýty spojené s investovaním.

Takmer 59 % Slovákov si nesprávne myslí, že je to nástroj len pre pokročilých a viac ako polovica opýtaných ho považuje za príliš komplikované.

Slováci sa nevedia zorientovať v investičných produktoch, posúdiť ich vhodnosť a ocenili by skôr jednoduchšie spôsoby ako tie, ktoré sú aktuálne na trhu štandardne dostupné.

red, TASR, foto: shutterstock  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…