Domov Zahraničie Streľba v klube si vyžiadala 10 mŕtvych a 10 zranených

Streľba v klube si vyžiadala 10 mŕtvych a 10 zranených

0
0

Najmenej desať mŕtvych a 10 zranených si vyžiadala streľba, ku ktorej došlo v sobotu večer v tanečnom klube v kalifornskom meste Monterey Park. Oznámila to miestna polícia, podľa ktorej bol páchateľ najskôr na úteku. Neskôr sa sám zastrelil.

Podľa kapitána Andrewa Meyera z úradu šerifa v neďalekom Los Angeles boli niektorí z najmenej 10 zranených v kritickom stave. Desať ľudí zomrelo priamo na mieste činu.

Páchateľ sa zastrelil

Streľbu polícii ohlásili v sobotu okolo 22.20 h miestneho času, krátko po ukončení miestnych osláv príchodu čínskeho nového roka, na ktorých sa zúčastnili tisíce ľudí.

Na mieste zasahovali desiatky policajtov, ktorým asistovali hasiči a hliadkovacie vrtuľníky. Svedkovia tvrdia, že útok spáchal strelec ozbrojený automatickou, respektíve poloautomatickou zbraňou, ktorý začal strieľať do ľudí v tanečnej sieni, pričom si zbraň opakovane nabíjal. Bližšie informácie neboli bezprostredne známe.

Polícia najskôr uviedla len to, že páchateľ z miesta činu ušiel a nepodarilo sa ho dolapiť ani po niekoľkých hodinách. Objavili sa aj správy o možno pokuse o útok v ďalšej tanečnej sieni.

Policajti pri pátraní po podozrivom našli v nedeľu bielu dodávku, ktorá podľa svedkov odchádzala z miesta činu. Keď sa k nej priblížili, počuli zvnútra jeden výstrel. Za volantom následne našli mŕtveho muža.

Okresný šerif Robert Luna uviedol, že podozrivým bol 72-ročný Huu Can Tran. Po ďalšej osobe v prípade nepátrali. Motív činu nie je stále známy.

V dodávke, zastavenej v 40 kilometrov vzdialenom meste Torrance, našli aj poloautomatickú útočnú pištoľ, aká bola použitá pri útoku.

Monterey Park je zhruba 60 tisícové mesto ležiace v južnej Kalifornii, zhruba 13 kilometrov od centra Los Angeles. V Monterey Parku žijú prevažne prisťahovalci z Ázie alebo Američania ázijského pôvodu, ktorí počas víkendu slávili začiatok nového čínskeho lunárneho roka.

Americký prezident Joe Biden v nedeľu nariadil, aby boli všetky vlajky USA na verejných budovách 26. januára spustené na pol žrde na poctu obetí tejto hromadnej streľby, ktorú označil za nezmyselný násilný čin.

Viac zbraní ako ľudí

V roku 2022 došlo v USA k 647 prípadom masovej streľby, ktorá si vyžiadala štyri alebo viac obetí, uvádza stránka Gun Violence Archive monitorujúca tento druh trestnej činnosti.

Viac než 44.000 ľudí vlani v Spojených štátoch zomrelo na následky strelných zranení, z toho viac než polovicu tvorili samovraždy. V USA je celkovo viac zbraní než ľudí, informuje AFP podľa ktorej násilie páchané strelnými zbraňami predstavuje v tejto krajine obrovský problém.

red, TASR, foto: TASR/AP  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…