Domov Slovensko HLAS – SD: Likvidácia akútnych lôžok v našich regiónoch sa začala

HLAS – SD: Likvidácia akútnych lôžok v našich regiónoch sa začala

0
0

Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo návrh kategorizácie nemocníc, ktorý doslova likviduje akútnu lôžkovú zdravotnú starostlivosť v našich regiónoch. Vyhlásil to podpredseda strany HLAS a člen zdravotníckeho výboru NR SR Richard Raši a dodal, že strana HLAS s ním nesúhlasí.

„Ak sa tento návrh dostane do praxe, jeho výsledkom bude doslova likvidácia akútnej lôžkovej zdravotnej starostlivosti najmä v okrajových regiónoch Slovenska, ktoré už teraz zápasia s výrazným poklesom obyvateľov a vysokou nezamestnanosťou a už teraz ťažšie dostupnou zdravotnou starostlivosťou,“ uviedol.

Zrušenie akútnej lôžkovej zdravotnej starostlivosti v týchto regiónoch podľa Rašiho spôsobí, že ešte viac z nich budú odchádzať nielen mladí ľudia, ale aj ekonomicky činné obyvateľstvo, zároveň odtiaľ o­dí­du aj zdravotnícki špecialisti.

Treba si tiež uvedomiť, že nemocnice v regiónoch patria medzi najväčších zamestnávateľov a ich zmena na doliečovacie nemocnice môže spôsobiť aj zvýšenú nezamestnanosť v daných oblastiach, zdôraznil Raši.

Dom nemožno stavať od strechy

Na nezmyselnosť reformy, ktorá namiesto stabilizácie a rozšírenia ambulantného sektora ruší regionálne nemocnice, upozorňuje aj podpredsedníčka strany HLAS Zuzana Dolinková.

Reforma a dofinancovanie ambulancií bola podmienka aj lekárskych odborárov, vláda im to prisľúbila v memorande a dnes robí pravý opak, upozorňuje Dolinková.

„Od začiatku návrhu optimalizácie tvrdím, že tak ako sa dom nemôže stavať od strechy, ani reformovať zdravotníctvo nemôžeme od vrchu, teda od nemocníc.

Predtým ako sa pacient dostane do nemocnice je nevyhnutné, aby mal primárne zabezpečenú dostupnú a kvalitnú všeobecnú a špecializovanú ambulantnú zdravotnú starostlivosť, ktorá nám dnes kolabuje na všetkých úrovniach,“ zdôraznila Dolinková.

Od zeleného stola

Zverejnený návrh optimalizácie siete nemocníc je podľa strany HLAS vyslovene zlý, urobený od zeleného stola z Bratislavy, tvorili ho ľudia, ktorí v regiónoch nežijú, nepoznajú regionálne špecifiká a ktorí si ani neuvedomujú nevyhnutnosť existencie regionálnych nemocníc, zdôraznil R. Raši.

„Jedným z príkladov, prečo tento ministerský návrh je úplne mimo reality, je nemocnica v Liptovskom Mikuláši. Neďaleko nemocnice je najväčšie slovenské lyžiarske stredisko

Jasná, je tu najväčší aquapark a najmä v zimnej sezóne tu prídu denne desiatky pacientov s úrazmi. Táto nemocnica musí poskytovať akútnu lôžkovú, ako aj operačnú starostlivosť nielen pacientom z Liptovského Mikuláša a okolia, ale aj pre turistov,“ zdôraznil.

Ďalším z príkladov, prečo návrh optimalizácie siete nemocníc je nesprávny a nelogický, je aj Košická univerzitná nemocnica, ktorá sa ocitla v štvrtej namiesto najvyššej piatej kategórie.

Táto druhá najväčšia nemocnica na Slovensku musí byť spolu s košickým kardio ústavom a onkologickým ústavom a detskou fakultnou nemocnicou zaradená medzi špičku, pretože komplex týchto nemocníc poskytuje rovnako kvalitnú a komplexnú starostlivosť ako Univerzitná nemocnica v Bratislave, upozornil Raši.

xd, foto: TASR/Martin BaumannNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…